| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 15-25/day |
| Delivery Time | 100 Set/Month |
| Packaging Details | 1370*1130*1410mm |
| Machine materials | 304 Stainless steel |
| Packing speed | 5 - 60 bag / min |
| Maximum width of roll film | 420mm |
| Total power | 3 KW |
| Voltage | 220V or 380V 50 - 60Hz |
| Machine size | 1370 * 1130 * 1410mm |
| Name | Automatic Liquid Packing Machine |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-420 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Full Automatic Liquid Packing Machine for Sauce Paste Sachet with Stainless
Vertical Liquid Paste Sachet Filling Packing Machine Three Side Back Seal
Full Automatic Liquid Paste Packing Machine For Sauce Honey Ketchup Jam
3kw Liquid Automatic Packing Machine For Ketchup Honey Water Milk
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 15-25/day |
| Delivery Time | 100 Set/Month | Packaging Details | 1370*1130*1410mm |
| Machine materials | 304 Stainless steel | Packing speed | 5 - 60 bag / min |
| Maximum width of roll film | 420mm | Total power | 3 KW |
| Voltage | 220V or 380V 50 - 60Hz | Machine size | 1370 * 1130 * 1410mm |
| Name | Automatic Liquid Packing Machine | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-420 | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | SS304 Liquid Filling Packing Machine ,380V Liquid Filling Packaging Machine ,SS304 Liquid Filling Packaging Machine | ||
Milk Plastic Bag Medical Liquid Detergent Filling Packing Machine
Product Features
This product has the advantages of simple and reasonable structure, simple operation and easy to understand, high accuracy of measurement, and material contact parts are made of 304 stainless steel, sealing parts are made of PTFE and silica gel materials, with corrosion resistance, aging resistance, high temperature resistance and good sealing characteristics.
Applications
This machine is a kind of packing machine for filling high concentration liquid and paste developed by our company, it is through the cylinder drives a piston and the three-way principle of the rotary valve to extract and shoot high concentration material, and the magnetic reed switch controls the cylinder stroke, which can adjust the filling amount.It is suitable for filling liquid chemical products such as soy sauce, wine, vinegar, bean paste, tomato sauce, sesame paste, fruit juice drinks, soybean milk, peanut oil, vegetable oil and mineral water with composite film.
Liquid Packaging Machine Specification
|
Machine materials:
|
304 Stainless steel
|
|
Packing film materials:
|
BOPP / CPP
|
|
Packing speed:
|
5-60 bags / min
|
|
Maximum width of roll film:
|
420mm
|
|
Total power:
|
3 KW
|
|
Voltage:
|
220V or 380V 50 - 60Hz
|
|
Machine size :
|
1370 ( L ) x 1130 ( W ) x 1410 ( H ) mm
|
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!