| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set / Month |
| Delivery Time | 15 - 25 / day |
| Packaging Details | L3700 * W670 * H1320 |
| Name | Automatic Salad Packing Machine |
| Model | KCH-600W |
| Film width | Max.600mm |
| Bag length | 120-600mm |
| Bag width | 50-280mm |
| Maximum height of material | Max.120mm |
| Film roll diameter | Max.320mm |
| Packaging speed | 20-80bag/min |
| Power | 220V50/60HZ 2.6KW |
| Machine Size | 4380*870*1500mm |
| Weight | 1160kg |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SY-600W |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
Full Automatic Horizontal Packing Machine with 230 packs/minute Speed 7" Color
Full Automatic Horizontal Packing Machine For Food Fruits Vegetables
50 / 60HZ 2.8KW Horizontal Packaging Machine For Food Fruit Vegetables
Tomota Cucumber Vegetable Packing Machine With Automatical Tray
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set / Month |
| Delivery Time | 15 - 25 / day | Packaging Details | L3700 * W670 * H1320 |
| Name | Automatic Salad Packing Machine | Model | KCH-600W |
| Film width | Max.600mm | Bag length | 120-600mm |
| Bag width | 50-280mm | Maximum height of material | Max.120mm |
| Film roll diameter | Max.320mm | Packaging speed | 20-80bag/min |
| Power | 220V50/60HZ 2.6KW | Machine Size | 4380*870*1500mm |
| Weight | 1160kg | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SY-600W | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | Horizontal Automatic Salad Packing Machine ,Automatic Frozen Vegetable Packaging Machine ,Fresh Frozen Vegetable Packaging Machine | ||
Fresh Frozen Salad Fruit Tomato Food Packaging With Tray Horizontal Vegetable Packing Machine
Horizontal Packing Machine Specification
|
Model
|
SY - 250X
|
|
Film width
|
Max.240mm
|
|
Bag length
|
90 - 280mm
|
|
Bag width
|
30 - 110mm
|
|
Product height
|
Max.55mm
|
|
Film roll diameter
|
Max.320mm
|
|
Packing speed
|
40 - 180bag / min
|
|
Power
|
220v,50/60Hz,2.8KV
|
|
Machine size
|
( L )3700 × ( W ) 670 × ( H )1320
|
|
Machine weight
|
600kg
|
|
Optional equipment
|
1. Code applying machine
2. Line sealing wheel 3. More terminal seaing mould |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!