| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set / Month |
| Delivery Time | 15 - 25 / day |
| Name | Milk Bag Packing Machine |
| Bag width | 60-190/80-210mm |
| Bag height | ≤350mm |
| Fill range | 10-1000g |
| Packing speed | 10-60 bags/minute |
| Power | 2.5KW |
| Scope of application | Milk , shampoo , soy sauce , chili oil , peanut butter , ketchup , etc. |
| Brand Name | Shiyuan |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Food Premade Bag Packaging Machine Easy Operate Automatic Doypack Pouch Packing
5.5KW Powder Bag Packing Machine 10-60bags/min Automatic Weighing Packing
Full Automatic Doypack Packaging Machine 16-60bags/min Zipper Bag Packing
laundry liquid Zipper Bag Packaging Machine 2.5KW Premade Bag Packing Machine
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set / Month |
| Delivery Time | 15 - 25 / day | Name | Milk Bag Packing Machine |
| Bag width | 60-190/80-210mm | Bag height | ≤350mm |
| Fill range | 10-1000g | Packing speed | 10-60 bags/minute |
| Power | 2.5KW | Scope of application | Milk , shampoo , soy sauce , chili oil , peanut butter , ketchup , etc. |
| Brand Name | Shiyuan | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Horizontal Soy Sauce Packaging Machine ,Automatic Soy Sauce Packing Machine ,Automatic Milk Bag Packing Machine | ||
Soy Sauce And Milk Horizontal Liquid Premade Bag Packaging Machine
Application
It is suitable for packaging various liquid products in special-shaped bags, such as various emulsions, essences, juice yeast drink, beverages, jams, yogurts, etc.Adopt well-known brand manufacturers for filling system, with stable performance and high efficiency.Comply with GMP standards and CE approved.
Features
1 . The pre-made bag packing machine can auto load, pick up bag, open bag, weight, fill,seal, and output.
2 . Pre-made bag packing machine is a trend of automatic production, which directly replaces manual, can achieve packing automation, largely improving production efficiency and greatly reducing costs.
3 . Contact parts use stainless steel which meet food hygiene requirements.
4 . Realize electricity -mechanical integration.With smart touch screen, Stable cam mechanical transmission technology makes machine stable, low failure rate and low energy consumption.
5 . Machine can auto detect and feedback. If no bag or bag didn't open during the production process, Machine will stop fiillig and sealing, then alarm. So it will not waste your film or product, ensure your workshop is clean.
6 . It can use many films,suitable for single-layer PE, PE composite film, CPP composite film,aluminum film, composite pre-made bag, paper bag, etc.
7. beautiful bag shape,good sealing, improved product grade, So it becoming more and more popular in the world.
8 . Changed different size bag quickly, putting bag device's size can be easily adjusted, saves manpower and time.
Premade Bag Packaging Machine Specification
| Bag width | 60 - 190 / 80 - 210mm |
| Bag height | ≤ 350mm |
| Fill range | 10 - 1000g. |
| Packing speed | 10 - 60 bags/minute |
| Power | 2.5KW |
| Scope of application | Milk , shampoo , soy sauce , chili oil , peanut butter , ketchup , etc. |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!