| Payment Terms | 15-25/day |
| Delivery Time | 100 Set/Month |
| Packaging Details | 1700( L ) x 1350 ( W ) x 1800 ( H )mm |
| Measuring range | 10L (subject to actual materials) |
| Packing speed | 5 - 50 bags/min |
| Maximum width of roll film | 730mm |
| Total power | 4kw |
| Power supply | 220V or 380V50 - 60HZ |
| Air pressure and air consumption | 0.65Mpa 0.8m3/min |
| Machine weight | 700kg |
| Machine size | 1700( L ) x 1350 ( W ) x 1800 ( H )mm |
| Name | Powder Packing Machine |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-520/420 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Full Automatic PLC Control Powder Packaging Machine with Screw Metering and 20
Full Automatic Powder Pouch Packing Machine 50bags/minute
Full Automatic Sauce / Milk Powder Packaging Machine With PLC Control
Full Automatic Milk Powder Packaging Machine With PLC Control
Product Specification
| Payment Terms | 15-25/day | Delivery Time | 100 Set/Month |
| Packaging Details | 1700( L ) x 1350 ( W ) x 1800 ( H )mm | Measuring range | 10L (subject to actual materials) |
| Packing speed | 5 - 50 bags/min | Maximum width of roll film | 730mm |
| Total power | 4kw | Power supply | 220V or 380V50 - 60HZ |
| Air pressure and air consumption | 0.65Mpa 0.8m3/min | Machine weight | 700kg |
| Machine size | 1700( L ) x 1350 ( W ) x 1800 ( H )mm | Name | Powder Packing Machine |
| Brand Name | Shiyuan | Model Number | SLIV-520/420 |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | 4L automatic powder filling machine ,SS304 powder filling machine ,4000ML tea powder filling machine | ||
Full Automatic Filling Tea Powder Packing Machine
Features
1. Imported PLC control system and color touching screen enable easy and efficient operation.
2. Noiseless stepping motor to improve steady working condition and decrease vibrator and noise.
3. Fully food level stainless steel 304 material, ensure packing products keep clean and machine long life-span.
4. Imported color mark sensor, accurate cutting positioning, excellent machine performance and beautiful packaging.
5. A variety of automatic alarm protection functions are used to minimize losses.
Function
1. Electronic weighting system makes the weight of packing more accurate and speed faster.
2. Multilingual color touch screen to make the operation is much easilier and efficient to meet different clients' needs.
3. Imported PLC computer has stable running and parameters adjustable.
4. Imported servo film transport system,imported color code sensor make position and performance stable.
5. Kinds of automatic alarming protective function furthest reduce the unnecessary loss.
Powder Packaging Machine Specification
|
Packing Machine
|
|||
|
Model
|
SLIV - 520
|
SLIV - 420
|
SLIV - 320
|
|
Packing material
|
OPP / CPP OPP/PE NILO / PE PE
|
||
|
Measurement accuracy
|
Defect rate ≤ 0.5 - 1% depends on packaging speed and material weight
|
||
|
Measuring range
|
4000ML
|
2500ML
|
800ML
|
|
Bag size
|
W : 150 - 250mm L : 400 mm
|
W : 150 - 250 mm L : 400 mm
|
W : 50-150mm L: 50 ~ 200mm
|
|
Packing speed
|
5 - 50( bags / min )
|
5-60 bags / min
|
10-50 bags / min
|
|
Max film width
|
520mm
|
420mm
|
320mm
|
|
Voltage
|
220V AC / 50HZ
|
220V AC / 50HZ
|
220V AC / 50HZ
|
|
220V AC/50HZ
|
4kW
|
3kW
|
3kW
|
|
Weight
|
450kW
|
400kW
|
300kW
|
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!