| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15 - 25 / day |
| Packaging Details | 1420 ( L ) x 1937 ( W ) x 2148 ( H ) mm |
| Name | Automatic Pulses Packing Machine |
| Packaging Materials | PE (composite film) |
| Packing speed | 5 - 60 bags/minute |
| Maximum film width | 520mm |
| Maximum bag length | 400mm |
| Air pressure | 0.65mpa |
| Air consumption | 0.6m3 / min |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Power | 5.5KW |
| Product Size | 1420 ( L ) x 1937 ( W ) x 2148 ( H ) mm |
| Weight | 600Kg |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-520TB |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
High End Full Automatic Granule Packaging Machine For Beans Sugar Rice
Vertical Granule Packaging Machine For Cashew Nut Coffee Beans Rice Sugar
Full Automatic Granule Packing Machine For Sugar Seeds Rice Beans
Full Automatic Granule Packaging Machine For Peanut Rice Candy Beans
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15 - 25 / day | Packaging Details | 1420 ( L ) x 1937 ( W ) x 2148 ( H ) mm |
| Name | Automatic Pulses Packing Machine | Packaging Materials | PE (composite film) |
| Packing speed | 5 - 60 bags/minute | Maximum film width | 520mm |
| Maximum bag length | 400mm | Air pressure | 0.65mpa |
| Air consumption | 0.6m3 / min | Voltage | 220V / 50Hz |
| Power | 5.5KW | Product Size | 1420 ( L ) x 1937 ( W ) x 2148 ( H ) mm |
| Weight | 600Kg | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-520TB | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | Automatic Pulses Packing Machine 5.5KW ,Full Automatic Pulses Packing Machine ,220V Automatic Biscuit Packing Machine | ||
Automatic Biscuit Weighing Filling Packaging Machine
Product Introduction
1. Full-automatic 4-head weighing packaging machine, the high-precision digital sensor enables accurate measurement instantly;
2. Microcomputer control system, advanced technology, easy to operate, more reliable to use;·
3. Fast and slow vibration feeding can automatically correct errors to achieve high-precision packaging;
4. The four scales work alternately, and the packaging speed is fast;
5. The part in contact with the material is made of high-quality stainless steel, which is anti-corrosion, dust-proof, and easy to clean;·
6. Strong compatibility, easy to use with other packaging equipment.
Main Features
1. Four -servo control system with smooth and stable performance ,accurate filling and efficient capacity;
2. Machine frame :3mm & 5mm thickness stainless steel frame , special mechanical design to make it run faster and collaborate better;
3. Servo driven film-pulling,film -loading and servo Horizontal sealing jaw,make the film position more accurate and finished bags more beautiful and neater;
4. Domestic and overseas famous brand components ,and with years of market practice, ensure machine performance more stable and durable;
5. Machine design conforms to GMP standard ,with CE certification.
Granule Packaging Machine Specification
|
Model
|
SL - 520TB Edge Pressing Machine
|
|
Packaging material
|
Composite membrane
|
|
Maximum measurement range
|
3000ML
|
|
Bag size
|
Positive width 8 - 150mm ( without ironing edge )
|
|
Side width
|
40 - 100mm ( without ironing edge )
|
|
Bag length
|
350mm
|
|
Packing speed
|
5 - 40 bags / minute
|
|
Maximum width of roll film
|
520mm
|
|
Voltage
|
220VAC / 50HZ
|
|
power
|
6KW
|
|
Package Size
|
1900L * 1450W * 2270H
|
|
Machine weight
|
Gross weight 550KG
|
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!