| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day |
| Packaging Details | L860 x W700 x H1700mm |
| Name | Oatmeal Packaging Machine |
| Measuring range | 2500ml |
| Bag size | W100 - 200mm, L300mm |
| Packing speed | 5 - 60 bags / min |
| Roll film width | 420mm |
| Voltage | 220V AV / 50HZ |
| Power | 3KW |
| Dimensions | 1265 * 1060 * 1600 |
| Machine gross weight | 400kg |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-420/320 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan |
View Detail Information
Explore similar products
High End Full Automatic Granule Packaging Machine For Beans Sugar Rice
Vertical Granule Packaging Machine For Cashew Nut Coffee Beans Rice Sugar
Full Automatic Granule Packing Machine For Sugar Seeds Rice Beans
Full Automatic Granule Packaging Machine For Peanut Rice Candy Beans
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100 Set/Month |
| Delivery Time | 15-25/day | Packaging Details | L860 x W700 x H1700mm |
| Name | Oatmeal Packaging Machine | Measuring range | 2500ml |
| Bag size | W100 - 200mm, L300mm | Packing speed | 5 - 60 bags / min |
| Roll film width | 420mm | Voltage | 220V AV / 50HZ |
| Power | 3KW | Dimensions | 1265 * 1060 * 1600 |
| Machine gross weight | 400kg | Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-420/320 | Certification | CE |
| Place of Origin | Foshan | ||
| High Light | Automatic Weighing And Packing Machine ,Automatic Oatmeal Packaging Machine ,3KW Rice Packaging Machine | ||
Weighing Oatmeal Packing Machine Granular Food Sachet Sugar Rice
Product Description
Bag making and sealing machine, can work with different filling machines to do automatic packing for granules, powders, liquids, pastes. such as spices, tea, coffee, coffee powder, protein powder, seeds, nuts, hardware, electronic element, screws and nut, snacks etc...
It can make and seal bags controled by foot pedal, means you can do the filling manually.
Granule Packaging Machine Specification
|
Measuring range
|
2500ml
|
|
Bag size
|
W100 - 200mm , L300mm
|
|
Packing speed
|
5 - 60 bags / min
|
|
Roll film width
|
420mm
|
|
Voltage
|
220V AV / 50HZ
|
|
Power
|
3KW
|
|
Dimensions
|
1265 * 1060 * 1600
|
|
Machine gross weight
|
400kg
|
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!