| Payment Terms | 15-25/day |
| Delivery Time | 100 Set/Month |
| Packaging Details | 790*1122*1971mm |
| Name | Stick Packing Machine |
| Model | SL380WF |
| Packaging accuracy | 1% |
| Packing size | W: 20-60mm, L: 80-480mm |
| Voltage/power | 220V/2.5KW |
| Machine size | 790*1122*1971mm |
| Packing material | aluminum foil composite film |
| Capacity | 10-60 bags/min |
| Lifting stroke | 200mm |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SY-380WF |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Full Automatic PLC Control Powder Packaging Machine with Screw Metering and 20
Full Automatic Powder Pouch Packing Machine 50bags/minute
Full Automatic Sauce / Milk Powder Packaging Machine With PLC Control
Full Automatic Milk Powder Packaging Machine With PLC Control
Product Specification
| Payment Terms | 15-25/day | Delivery Time | 100 Set/Month |
| Packaging Details | 790*1122*1971mm | Name | Stick Packing Machine |
| Model | SL380WF | Packaging accuracy | 1% |
| Packing size | W: 20-60mm, L: 80-480mm | Voltage/power | 220V/2.5KW |
| Machine size | 790*1122*1971mm | Packing material | aluminum foil composite film |
| Capacity | 10-60 bags/min | Lifting stroke | 200mm |
| Brand Name | Shiyuan | Model Number | SY-380WF |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | Special Shaped Stick Packing Machine ,Automatic Stick Packaging Machine ,Automatic Powder Tea Packing Machine | ||
Automatic Special Shaped Stick Packing Machine Coffee Red Tea Powder
Main features
1.Weight measuring, bag making, filling, sealing, cutting and bags counting can be done automatically.
2.Computer PLC control and automatic alarming function.
3. English and Chinese human-machine operation interface, it is easy to operate, high degree of automation.
4.High sensitivity photoelectric eye color tracing, more accuracy.
5. Famous brand
Powder Packaging Machine Specification
|
Model
|
SY380WF
|
|
Packaging accuracy
|
1%
|
|
Packing size
|
W : 20 - 60mm , L : 80 - 480mm
|
|
Voltage/power
|
220V / 2.5KW
|
|
Machine size
|
790 * 1122 * 1971mm
|
|
Packing material
|
aluminum foil composite film
|
|
Capacity
|
10 - 60 bags / min
|
|
Lifting stroke
|
200mm
|
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!