| Delivery Time | 100 Set/Month |
| Packaging Details | 1265 * 1060 * 1600mm |
| Payment Terms | 15-25/day |
| Name | Wheat Flour Packaging Machine |
| Packing Materi | NILO / PE |
| Measurement Range | 2500ml |
| Bag Size | W : 100 - 200mm L : 300m |
| Packing Speed | 5 - 60bags / min |
| Max width of roll film | 420mm |
| Power | 3KW |
| Machine Size | 1265 * 1060 * 1600mm |
| Voltage | 220V |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV - 420 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Full Automatic PLC Control Powder Packaging Machine with Screw Metering and 20
Full Automatic Powder Pouch Packing Machine 50bags/minute
Full Automatic Sauce / Milk Powder Packaging Machine With PLC Control
Full Automatic Milk Powder Packaging Machine With PLC Control
Product Specification
| Delivery Time | 100 Set/Month | Packaging Details | 1265 * 1060 * 1600mm |
| Payment Terms | 15-25/day | Name | Wheat Flour Packaging Machine |
| Packing Materi | NILO / PE | Measurement Range | 2500ml |
| Bag Size | W : 100 - 200mm L : 300m | Packing Speed | 5 - 60bags / min |
| Max width of roll film | 420mm | Power | 3KW |
| Machine Size | 1265 * 1060 * 1600mm | Voltage | 220V |
| Brand Name | Shiyuan | Model Number | SLIV - 420 |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | Stainless Steel 1kg Automatic Packing Machine ,Automatic Wheat Flour Packaging Machine ,3KW Wheat Flour Packaging Machine | ||
Fully Automatic Wheat Flour Powder Packaging Machine 1kg
Scope of application
It is specially designed and manufactured for powder, ultra-fine powder and other materials, and can automatically complete the work of metering, filling, and nitrogen filling. It can be matched with various bag-making and packaging machines for measuring and filling powdered materials. It is suitable for packaging powdery and granular materials that are easy to flow or have very poor fluidity, such as milk powder, feed, rice flour, sugar, monosodium glutamate, solid beverages, glucose, food additives, nutritious food, dyes, flavors and fragrances, etc.
Product advantages
1. The screw feeder is made of 304 stainless steel. It is not rusty, corrosion resistant, easy to clean, sealed and dustproof.
2. The hopper can hold 300-500 kg at a time (according to the nature of the material, the capacity is affected), and it can be used not only with the packaging machine but also in other production places.
Powder Packaging Machine Product advantages
| Packing Material | OPP/CPP OPP/PE NILO/PE PE |
| Measurement range | 2500ml |
| Bag Size | W:100-200mm L:300mm |
| Packing Speed | 5-60bags/min |
| Max Width Of Roll Film | 420mm |
| Voltage |
220V AC/50 HZ |
| Weighe | 400kg |
|
Machine Size |
1260*1060*1600 |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!