| Payment Terms | 15 - 25 / day |
| Delivery Time | 100 Set / Month |
| Packaging Details | 1050mm * 708mm * 1620mm |
| Name | Saffron Packing Machine |
| Production efficiency | 30-50 bags/minute (depending on the weight of the material) |
| Package weight | 1-200g (depending on the characteristics of the material) |
| Packaging error | ±0.2g (depending on the characteristics of the material) |
| Film width | 30mm-280mm |
| Bag length | 30mm-170mm |
| Applicable packaging material | Non-woven fabric |
| Equipment power | 220v/50Hz/1.5kw |
| Air consumption | 0.3m3/min |
| Machine size (L.W.H) | 1050mm*708mm*1620mm |
| Machine weight | 350kg |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SLIV-380CS |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Full Automatic PLC Control Powder Packaging Machine with Screw Metering and 20
Full Automatic Powder Pouch Packing Machine 50bags/minute
Full Automatic Sauce / Milk Powder Packaging Machine With PLC Control
Full Automatic Milk Powder Packaging Machine With PLC Control
Product Specification
| Payment Terms | 15 - 25 / day | Delivery Time | 100 Set / Month |
| Packaging Details | 1050mm * 708mm * 1620mm | Name | Saffron Packing Machine |
| Production efficiency | 30-50 bags/minute (depending on the weight of the material) | Package weight | 1-200g (depending on the characteristics of the material) |
| Packaging error | ±0.2g (depending on the characteristics of the material) | Film width | 30mm-280mm |
| Bag length | 30mm-170mm | Applicable packaging material | Non-woven fabric |
| Equipment power | 220v/50Hz/1.5kw | Air consumption | 0.3m3/min |
| Machine size (L.W.H) | 1050mm*708mm*1620mm | Machine weight | 350kg |
| Brand Name | Shiyuan | Model Number | SLIV-380CS |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | Back Seal Saffron Packing Machine ,Automatic Saffron Packaging Machine ,Fully Automatic Tea Packing Machine | ||
Non Woven Small Package Back Seal Saffron Powder Packing Machine
Features
1. Entire machine design is more optimized for more convenient operation.
2. Compact machine structure for more stable working.
3. SS304 machine frame with sand blasted treatment realizes nice appearance.
4. Key components are specially designed, fast packing speed.
5. Servo controlling system: Intelligent adjustment with higher accuracy is more flexible for packing different products.
6. Bag types: 3 sides seal bag, pillow bag (w/o hanging hole, and chain pack option)
7. Filling systems: multi-head weigher, auger scale, volumetric cup filler, liquid pump and so on.
Different types of filling apparatus are optional to work with the packaging machine, such as multi-head weigher, auger scale, volumetric cup filler, liquid pump etc. Also, configuration with different kinds of lifter, working platform and discharge conveyor is preference choice for most of businesses.
Powder Packaging Machine Specificatio
|
Production efficiency
|
30-50 bags / minute ( depending on the weight of the material )
|
|
Package weight
|
1-200g ( depending on the characteristics of the material )
|
|
Packaging error
|
± 0.2g ( depending on the characteristics of the material )
|
|
Film width
|
30mm - 280mm
|
|
Bag length
|
30mm - 170mm
|
|
Applicable packaging material
|
Non - woven fabric
|
|
Equipment power
|
220v / 50Hz / 1.5kw
|
|
Air consumption
|
0.3m3 / min
|
|
Machine size (L.W.H)
|
1050mm * 708mm * 1620mm
|
|
Machine weight
|
350kg
|
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!