| Payment Terms | 15-25/day |
| Delivery Time | 100 Set/Month |
| Packaging Details | 790*1122*1971mm |
| Name | Protein Powder Packing Machine |
| Model | SL380WF |
| Packaging accuracy | 1% |
| Packing size | W: 20-60mm, L: 80-480mm |
| Voltage/power | 220V/2.5KW |
| Machine size | 790*1122*1971mm |
| Packing material | aluminum foil composite film |
| Capacity | 10-60bags/min |
| Lifting stroke | 200mm |
| Brand Name | Shiyuan |
| Model Number | SY-380WF |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Full Automatic PLC Control Powder Packaging Machine with Screw Metering and 20
Full Automatic Powder Pouch Packing Machine 50bags/minute
Full Automatic Sauce / Milk Powder Packaging Machine With PLC Control
Full Automatic Milk Powder Packaging Machine With PLC Control
Product Specification
| Payment Terms | 15-25/day | Delivery Time | 100 Set/Month |
| Packaging Details | 790*1122*1971mm | Name | Protein Powder Packing Machine |
| Model | SL380WF | Packaging accuracy | 1% |
| Packing size | W: 20-60mm, L: 80-480mm | Voltage/power | 220V/2.5KW |
| Machine size | 790*1122*1971mm | Packing material | aluminum foil composite film |
| Capacity | 10-60bags/min | Lifting stroke | 200mm |
| Brand Name | Shiyuan | Model Number | SY-380WF |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | Protein Powder Packing Machine 100g ,Protein Powder Packing Machine 100g ,Protein Powder Packaging Machine 200g | ||
Automatic 100g 200g 500g Protein Powder Packing Machine
Function
This machine adopt advanced photoelectric eyes control system, exactly cutting between two bags, it can automatic complete bag making, measuring, filling, sealing, cutting, easy-tear cutting, date printing, linking cutting etc.
Product Description
1. The whole body 304 stainless steel high-precision structure, rust and durable, easy operation and maintenance.
2. PLC, touch screen, stepper motor control, bag length set convenient and accurate.
3. Frequency control, bag more convenient and smooth, simple and quick, save time and film.
4. High sensitivity photoelectric eye color mark tracking, digital input sealing and cutting position, so that the sealing and cutting position more accurate.
5. Temperature independent PID control, better adapt to a variety of packaging materials.
6. From filling, bagging, printing date, inflatable (exhaust) one-time completion.
7. Drive system is simple, more reliable, more convenient maintenance.
8. All controls are implemented by software to facilitate functional adjustment and technology upgrades, never lagging behind.
Powder Packaging Machine Specification
|
Model
|
SY380WF
|
|
Packaging accuracy
|
1%
|
|
Packing size
|
W : 20 - 60mm , L : 80 - 480mm
|
|
Voltage/power
|
220V / 2.5KW
|
|
Machine size
|
790 * 1122 * 1971mm
|
|
Packing material
|
aluminum foil composite film
|
|
Capacity
|
10 - 60 bags / min
|
|
Lifting stroke
|
200mm
|
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ... Foshan Shiyuan Guangdong Packaging Machinery Co. Ltd. was founded in Foshan City, Province, China, in 2006. Our production base is located in highly developed and the most prosperous zone, Nanhai District in Foshan. The factory covers an area of 5000 square meters,staffed with more than 100 people. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!