| Con 6DS1311-8AEtrol System | 1746-IM16 |
| Application | Nuclear Power Plant |
| lead time | in stock |
| description | AB |
| Weight | 4lbs |
| Brand Name | AB |
| Model Number | 1746-IM16 |
| Certification | CO.CQ |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
Allen Bradley Modules 1761-NET-AIC ADVANCED INTERFACE CONVERTER 20AMP/M 20.4-28
Allen Bradley 1746-NO4I Analog Output Modules For Electricity
Allen Bradley 1747-KE Interface Module High quality Processor Module New And
Allen Bradley Modules 1747-KE 1747KE AB 1756EN2T ETHERNET IP BRIDGE MODULE High
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10 pieces a day |
| Delivery Time | today | Packaging Details | new and original with factory sealed |
| Manufacture Year | 2020 | Con 6DS1311-8AEtrol System | 1746-IM16 |
| Application | Nuclear Power Plant | lead time | in stock |
| description | AB | Weight | 4lbs |
| Brand Name | AB | Model Number | 1746-IM16 |
| Certification | CO.CQ | Place of Origin | USA |
| High Light | 1746-IM16 ,240V AC Input Module ,AB 1746-IM16 | ||
1746-IM16 1746IM16 AB AB SLC 16 Point 240V AC Input Module
⇒ Click here for good price 1746-IM16
| Brand/Manufacturer | AB/USA |
| Part Number | 1746-IM16 |
| Alternate Part Number | 1746-IM16 |
| Description | MOTOR SERVO |
| Dimennsions | 24.5x16.5x5.5cm |
| Weight | 0.45kg |
Contact Us
Email: miya@mvme.cn (CLICK)
QQ: 2851195450
Tel: 86-18020776792(CLICK)
Skype:miyazheng520(CLICK)
Product Details
The 1746-IM16 SLC 500 Digital AC Input Module by AB is an input (AC) module with sixteen 200-240V AC inputs and is fitted into any available SLC 500 I/O chassis using an RTB (Removable Terminal Block). It has 16 points per common and an input operating voltage of 170-265V AC at 47-63Hz. It has a backplane current rating of 0.085A at 5V DC and an electrical signal delay of 35ms for ON and 45ms for OFF state around its input points. It has an OFF-state rating of 50V AC voltage loss and 2mA maximum OFF-state current.
The 1746-IM16 has an input current (nom) of 12mA around each input points and has a maximum surge current of 1.6A, which can last for a maximum duration of 0.5ms. It has a maximum power dissipation of 0.35W at each point and the total heat dissipated by the module is at 6W. It provides voltage isolation between input terminals and control logic tested at 1500V and is NEMA standard ICS 2-230-rated for noise immunity. The operating temperature of the 1746-IM16 ranges between 0 and 60 °C (32 and 140 °F) at 5-95% non-condensing humidity limits and it has a non-operational storage temperature of -40 and 85 °C (-40 and 185 °F). The 1746-IM16 has an operational shock withstand of 30G and can sustain an operating 2.5G vibration at 57-200Hz.