| Payment Terms | TT/ALIPAY/WECHAT |
| Supply Ability | 100,000,000 |
| Delivery Time | 10-20 days |
| Packaging Details | 10 PCS per carton |
| Peak Starting Current | Up to 1000A jump start power |
| Air Pressure Range | 0–150 PSI |
| Input Interface | Micro USB / USB-C / DC input |
| Batterycapacity | 8000mAh |
| Battery Capacity Options | 8000mAh / 10000mAh / 12000mAh |
| Air Flow Rate | 22 L/min |
| Voltage | 12V |
| Usb Output Specification | 5V / 2.1A |
| Product Color | Black and Orange finish |
| Maximum Instant Current | 1200A / 1500A |
| Usb Output Port | 5V / 2.1A |
| Accessory Port | 12V |
| Brand Name | Caiptan Thunder |
| Model Number | See below spec sheet Model No |
| Certification | ROHS, FCC, CE, VERIFIED, ISO14001, ISO9001, BSCI |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Portable 8000mAh Multi Functional Jump Starter with 150 PSI Air Inflator and
Slim 12V Jump Starter with 600A Peak Current Built-in Air Compressor and 6400mAh
Heavy-Duty 20000mAh Jump Starter With 150 PSI Air Pump And 3000A Peak Current
Heavy-Duty 600A Peak Current Jump Starter with 150PSI Air Compressor & 24000mAh
Product Specification
| Payment Terms | TT/ALIPAY/WECHAT | Supply Ability | 100,000,000 |
| Delivery Time | 10-20 days | Packaging Details | 10 PCS per carton |
| Peak Starting Current | Up to 1000A jump start power | Air Pressure Range | 0–150 PSI |
| Input Interface | Micro USB / USB-C / DC input | Batterycapacity | 8000mAh |
| Battery Capacity Options | 8000mAh / 10000mAh / 12000mAh | Air Flow Rate | 22 L/min |
| Voltage | 12V | Usb Output Specification | 5V / 2.1A |
| Product Color | Black and Orange finish | Maximum Instant Current | 1200A / 1500A |
| Usb Output Port | 5V / 2.1A | Accessory Port | 12V |
| Brand Name | Caiptan Thunder | Model Number | See below spec sheet Model No |
| Certification | ROHS, FCC, CE, VERIFIED, ISO14001, ISO9001, BSCI | Place of Origin | China |
| High Light | 600A Peak Power Jump Starter ,8000mAh Battery Portable Power Bank ,LED Flashlight Emergency Car Charger | ||
The Core Start S6 is a high-performance multi-functional car emergency device designed for reliability and efficiency. Combining a powerful jump starter with a fast air compressor, it ensures you are always prepared for roadside emergencies.
Equipped with a strong peak current and high-capacity lithium battery, it easily starts 12V vehicles including cars, SUVs, and light trucks. The built-in 150PSI air compressor provides quick and precise tire inflation, making it ideal for daily use and travel.
The compact design, digital display, and multiple lighting modes enhance usability in all conditions, including night-time and extreme temperatures. This device is an essential all-in-one solution for drivers seeking safety, convenience, and performance.
| Model | S6 |
|---|---|
| Dimensions | 185 × 103.6 × 64 mm |
| Technical Specifications |
|
| Standard Accessories |
|
| Packaging Information | 10 Pieces |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Total Annual:
100000000-100000000
Employee Number:
350~400
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 20px; max-width: 960px; margin: 0 auto; box-sizing: border-box; } .gtr-container-xyz789 p { font-size:... .gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 20px; max-width: 960px; margin: 0 auto; box-sizing: border-box; } .gtr-container-xyz789 p { font-size:...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!