| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 15-25Work Days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Frequency | 50Hz |
| Transmission | Manual |
| Steel Pipe | 60 x 40 x 3mm |
| Features | Interactive training modules |
| Suitable For | Automotive technology training programs |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Language | OEM Customized |
| Function | Operation, Maintenance, Troubleshooting |
| Cylinder Number | 4 |
| Brand Name | zhongcai |
| Model Number | ZC-QCA07H |
| Certification | IS09001/CE |
| Place of Origin | Guangdong,China |
View Detail Information
Explore similar products
Automotive Training Equipment Gasoline Engine Educational Trainer for Vocational
Engine Training System Automotive Teaching Equipment For Schools
Petrol Engine Automotive Training And Teaching Equipment with Mobile Caster
Complete Automotive Technician Car Training Equipment
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 15-25Work Days | Packaging Details | Wooden Box |
| Frequency | 50Hz | Transmission | Manual |
| Steel Pipe | 60 x 40 x 3mm | Features | Interactive training modules |
| Suitable For | Automotive technology training programs | Power Supply | 220V/50Hz |
| Language | OEM Customized | Function | Operation, Maintenance, Troubleshooting |
| Cylinder Number | 4 | Brand Name | zhongcai |
| Model Number | ZC-QCA07H | Certification | IS09001/CE |
| Place of Origin | Guangdong,China | ||
| High Light | Santana 3000 gasoline engine trainer ,engine control system training board ,automotive engine trainer with warranty | ||
Product Introduction
This engine training model features authentic Santana 3000 gasoline engine control system components, including sensors and actuators, to demonstrate electronic control system operations. As essential automotive education equipment, this automotive trainer realistically simulates engine management system operation. Ideal for vocational schools and technical training centers, this automotive teaching equipment meets all requirements for engine electronic control system maintenance training.
Key Features & Specifications
| Feature | Description |
|---|---|
| Functional EC System | Simulates complete Santana 3000 engine management system |
| Visual Observation | 4x120ml glass cylinders for fuel injection monitoring |
| Interactive Panel | 4mm aluminum panel with color circuit diagram and test terminals |
| Real-time Monitoring | 4 digital voltmeters and engine gauges for parameter display |
| Fault Simulation | Remote-controlled fault setting system (10m range) |
| Diagnostic Capability | OBD-II port for code reading/clearing with scan tools |
| Power Supply | AC 220V to DC 12V conversion (no battery required) |
| Dimensions | 1600×600×1700mm (L×W×H) |
Training Objectives
As a professional automotive training equipment manufacturer, we provide this Santana 3000 specific training system with complete teaching resources. The automotive training board combines the benefits of automotive training simulators and practical automotive teaching aids for effective skill development in gasoline engine electronic systems.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2014
Total Annual:
50-60Million
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
As a leading service provider of automotive education solutions,Guangdong Zhongcai Education Equipment Co., Ltd. has always adhered to independent research and development as its foundation and teaching needs as its guide. It is committed to providing comprehensive ... As a leading service provider of automotive education solutions,Guangdong Zhongcai Education Equipment Co., Ltd. has always adhered to independent research and development as its foundation and teaching needs as its guide. It is committed to providing comprehensive ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!