| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 15-25Work Days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Engine Type | 4-stroke |
| Steel Pipe | 60 x 40 x 3mm |
| Color | Customized |
| Panel Cabinet | 1.5mm cold plate stamping |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electricity |
| Feature | Education Training |
| Language | OEM Customized |
| Power Supply | 220V |
| Material | Metal |
| Usage | Training and educational purposes |
| Type | Training Equipment |
| Brand Name | Zhongcai |
| Model Number | ZC-QCD18A |
| Certification | IS09001/CE |
| Place of Origin | Guangdong,China |
View Detail Information
Explore similar products
Vocational Sensor Diagnostics and Signal Analysis Automotive Training Equipment
Teaching Board Car Central Control Door Lock / Anti-theft System
Vehicle Vocational Education Equipment For Locking-Anti System
Toyota Corolla Manual Air Conditioning System Training Platform
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 15-25Work Days | Packaging Details | Wooden Box |
| Engine Type | 4-stroke | Steel Pipe | 60 x 40 x 3mm |
| Color | Customized | Panel Cabinet | 1.5mm cold plate stamping |
| Frequency | 50Hz | Power Source | Electricity |
| Feature | Education Training | Language | OEM Customized |
| Power Supply | 220V | Material | Metal |
| Usage | Training and educational purposes | Type | Training Equipment |
| Brand Name | Zhongcai | Model Number | ZC-QCD18A |
| Certification | IS09001/CE | Place of Origin | Guangdong,China |
| High Light | Education Training Equipment ,Automotive Education Training Equipment ,Training Stand Ignition Systems | ||
This Training Stand Ignition Systems unit serves as a complete automotive education equipment, featuring six distinct ignition technologies in one integrated platform. As both an automotive electrical trainer and automotive diagnostic trainer, it provides hands-on experience with contact point, Hall effect, magnetic induction, photoelectric, distributorless, and independent coil-on-plug systems - making it ideal for automotive teaching equipment in vocational programs.
| Feature | Specification |
|---|---|
| Dimensions | 2400×700×1800mm |
| Power Supply | AC 220V to DC 12V conversion |
| Included Systems | All 6 modern ignition types |
| Mobile Base | Locking casters for classroom flexibility |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ
Q1: Are you a trading company or manufacturer?
We are a manufacturer, our equipment is superior in quality and reasonable in price.
Q2: May we visit your factory?
Yes, welcome to our factory, our factory is in China Guangzhou City, it is near the Guangzhou Baiyun airport, very convenient to come here.
Q3: How to ensure the quality?
Our technicians are experts in this industry.Each assembly part has a controller to ensure stable operation of the equipment.
Q4: What is the warranty period and the delivery period?
Warranty period:12 months Delivery period: Usually 30 days
Q5: What is you terms of payment?
50% in advance, balance before shipment, we accept T/T, Cash.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2014
Total Annual:
50-60Million
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
As a leading service provider of automotive education solutions,Guangdong Zhongcai Education Equipment Co., Ltd. has always adhered to independent research and development as its foundation and teaching needs as its guide. It is committed to providing comprehensive ... As a leading service provider of automotive education solutions,Guangdong Zhongcai Education Equipment Co., Ltd. has always adhered to independent research and development as its foundation and teaching needs as its guide. It is committed to providing comprehensive ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!