| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 15-25Work Days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Function | Teaching |
| Feature | Education Training |
| Size | 1200×700×1800mm |
| Training Level | Beginner To Advanced |
| Color | OEM |
| Working Temperature | -40 ℃~ + 50 ℃ |
| Training Materials | Steel |
| Weight | 50kg |
| Steel Pipe | 60 x 40 x 3mm |
| Type | Training equipment |
| Application | Automotive engine training |
| Brand Name | Zhongcai |
| Model Number | ZC-QCE207B |
| Certification | IS09001/CE |
| Place of Origin | Guangdong,China |
View Detail Information
Explore similar products
Automotive Training Equipment Gasoline Engine Educational Trainer for Vocational
Engine Training System Automotive Teaching Equipment For Schools
Petrol Engine Automotive Training And Teaching Equipment with Mobile Caster
Complete Automotive Technician Car Training Equipment
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 15-25Work Days | Packaging Details | Wooden Box |
| Function | Teaching | Feature | Education Training |
| Size | 1200×700×1800mm | Training Level | Beginner To Advanced |
| Color | OEM | Working Temperature | -40 ℃~ + 50 ℃ |
| Training Materials | Steel | Weight | 50kg |
| Steel Pipe | 60 x 40 x 3mm | Type | Training equipment |
| Application | Automotive engine training | Brand Name | Zhongcai |
| Model Number | ZC-QCE207B | Certification | IS09001/CE |
| Place of Origin | Guangdong,China | ||
| High Light | Automotive Engine Turbocharger Training Aids ,Automotive Educational And Training Aids | ||
This automotive training board is perfect for:
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2014
Total Annual:
50-60Million
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
As a leading service provider of automotive education solutions,Guangdong Zhongcai Education Equipment Co., Ltd. has always adhered to independent research and development as its foundation and teaching needs as its guide. It is committed to providing comprehensive ... As a leading service provider of automotive education solutions,Guangdong Zhongcai Education Equipment Co., Ltd. has always adhered to independent research and development as its foundation and teaching needs as its guide. It is committed to providing comprehensive ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!