| Payment Terms | D/A,D/P,T/T |
| Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 5-8 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Product Name | Crossed roller slewing bearings |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| ID(mm) | 435 |
| OD(mm) | 655 |
| Width(mm) | 79 |
| Precision Rating | P4/P5 |
| Service | OEM/ODM |
| Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ |
| Model Number | XU240545 |
| Certification | ISO9001/ISO14001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm Precision Bearing for
Robot Arms Parts XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm for
SKF BFKB353203/HA4 Cross Tapered Roller Bearing 240x300x30mm Robot Arm Bearing
Robot Arm Bearing BFKB353215/HA4 & 250XRN35 Cross Tapered Roller Bearing
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T | Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 5-8 working days after received your payment | Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Product Name | Crossed roller slewing bearings | Material | GCr15 Bearing Steel |
| ID(mm) | 435 | OD(mm) | 655 |
| Width(mm) | 79 | Precision Rating | P4/P5 |
| Service | OEM/ODM | Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ | Model Number | XU240545 |
| Certification | ISO9001/ISO14001 | Place of Origin | China |
| High Light | Crossed Roller Slewing Bearing INA XU240545 ,CNC Industrial Equipment Bearing 435×655×79mm ,Robot Bearings with Warranty | ||
The XU240545 crossed roller slewing bearing is designed for large-size precision rotation systems requiring high rigidity and strong load capacity in CNC and industrial equipment.
With a wide cross-section and reinforced internal structure, it delivers stable rotation, excellent load distribution, and reliable performance under heavy working conditions.
Get a quotation within 24 hours for your project.
Applications
This crossed roller bearing is widely used in:
Suitable for applications requiring high rigidity, heavy load capacity, and stable rotation performance.
Key Advantages
Improves system stability and precision in demanding environments.
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | XU240545 |
| Inner Diameter (ID) | 435 mm |
| Outer Diameter (OD) | 655 mm |
| Width | 79 mm |
| Structure | Crossed Roller Slewing Bearing |
| Gear Type | Without Gear |
| Material | High-quality Bearing Steel |
| Application | CNC Machine / Industrial Equipment |
| Customization | Available |
Detailed drawings and customized specifications are available upon request.
Related Models for Selection
| INA | Weight (Kg) | Da | di | La | dB | na | Li | H | h | da | Di | ds | ts |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| XU050077 | 1.4 | 112 | 40 | 97 | 6.6 | 6 | 56 | 22 | 21 | 74 | 77.5 | 11 | 5.5 |
| XU060094 | 2.4 | 140 | 57 | 120 | 9 | 6 | 70 | 26 | 25 | 93.4 | 94.6 | 15 | 6 |
| XU060111 | 1.2 | 145.79 | 76.2 | 133.1 | 6.9 | 8 | 88.9 | 15.87 | 15.87 | - | 111.8 | 11 | 6.35 |
| XU080120 | 4 | 170 | 69 | 177.8 | 9 | 6 | 90 | 30 | 29 | 119.4 | 120.6 | 15 | 9 |
| XU080149 | 3.6 | 196.85 | 101.6 | 147.8 | 6.9 | 16 | 115.8 | 22.22 | 22.22 | - | 149.6 | 11 | 6.35 |
| XU120179 | 7 | 234 | 124.5 | 214 | 11 | 12 | 144.5 | 35 | 30 | 178 | 180 | - | - |
| XU120222 | 12 | 300 | 140 | 270 | 16 | 12 | 170 | 36 | 30 | 220 | 222 | - | - |
| XU160220 | 16 | 302 | 138 | 270 | 18 | 10 | 170 | 46 | 41 | 219 | 221 | - | - |
| XU160260 | 15 | 329 | 191 | 305 | 14 | 20 | 215 | 46 | 41 | 259 | 261 | - | - |
| XU080264 | 6.9 | 311 | 215.9 | 295.3 | 8.7 | 12 | 231.8 | 25.4 | 25.4 | 263.4 | 264.6 | 13.7 | 8.6 |
| XU180380 | 45 | 485 | 275 | 453 | 18 | 16 | 307 | 55 | 50 | 379 | 381 | - | - |
| XU160405 | 25 | 474 | 336 | 450 | 14 | 30 | 360 | 46 | 41 | 404 | 406 | - | - |
| XU080430 | 12 | 480 | 380 | 462 | 9 | 20 | 398 | 26 | 26 | 429.4 | 430.6 | 15 | 9 |
| XU180412 | 40 | 501 | 324 | 469 | 18 | 18 | 356 | 55 | 50 | 411 | 413 | - | - |
| XU180433 | 42 | 522 | 344 | 4190 | 18 | 20 | 376 | 55 | 50 | 432 | 434 | - | - |
| XU220460 | 64 | 568 | 356 | 524 | 22 | 18 | 396 | 64 | 59 | 459 | 461 | - | - |
| XU180475 | 46 | 562 | 388 | 530 | 18 | 20 | 420 | 55 | 50 | 474 | 476 | - | - |
| XU300515 | 115 | 646 | 384 | 598 | 26 | 18 | 432 | 86 | 79 | 514 | 516 | - | - |
| XU240545 | 94 | 655 | 435 | 615 | 22 | 24 | 475 | 79 | 72 | 544 | 546 | - | - |
| XU220574 | 82 | 680 | 468 | 640 | 22 | 20 | 508 | 68 | 61 | 573 | 575 | - | - |
| XU300586 | 115 | 704 | 468 | 664 | 22 | 18 | 508 | 86 | 79 | 585 | 587 | - | - |
| XU280680 | 120 | 798 | 565 | 755 | 22 | 30 | 605 | 79 | 72 | 679 | 681 | - | - |
| XU300785 | 155 | 900 | 670 | 860 | 22 | 36 | 710 | 86 | 79 | 784 | 786 | - | - |
| XU260823 | 140 | 933 | 713 | 893 | 22 | 36 | 753 | 79 | 72 | 822 | 824 | - | - |
| XU160897 | 67 | 976 | 818 | 944 | 18 | 36 | 850 | 50 | 43 | 896 | 898 | - | - |
Not sure which model fits your application? Contact us for selection support.
Why Choose GQZ Bearing
We help customers ensure precision, reliability, and long-term performance.
Quality Control
Ensuring consistent quality for every bearing.
Get a Quote Now
Looking for a reliable slewing bearing supplier?
Send your inquiry today to get:
Click “Chat Now" to contact us directly.
FAQ
Q1: Is this bearing suitable for large CNC equipment?
Yes, XU240545 is designed for large CNC rotary tables and heavy-duty precision systems.
Q2: Can it handle heavy loads while maintaining accuracy?
Yes, it provides high rigidity and stable performance under heavy load conditions.
Q3: Do you support customization?
Yes, customization is available based on technical drawings and application needs.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!