| Payment Terms | D/A,D/P,T/T |
| Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 5-8 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Product Name | Crossed roller slewing bearings |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| ID(mm) | 456 |
| OD(mm) | 708 |
| Width(mm) | 68 |
| Precision Rating | P5 |
| Service | OEM/ODM |
| Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ |
| Model Number | XA260560N |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm Precision Bearing for
Robot Arms Parts XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm for
SKF BFKB353203/HA4 Cross Tapered Roller Bearing 240x300x30mm Robot Arm Bearing
Robot Arm Bearing BFKB353215/HA4 & 250XRN35 Cross Tapered Roller Bearing
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T | Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 5-8 working days after received your payment | Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Product Name | Crossed roller slewing bearings | Material | GCr15 Bearing Steel |
| ID(mm) | 456 | OD(mm) | 708 |
| Width(mm) | 68 | Precision Rating | P5 |
| Service | OEM/ODM | Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ | Model Number | XA260560N |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 | Place of Origin | China |
| High Light | INA external gear slewing bearing ,heavy CNC equipment bearing ,robot slewing bearing with warranty | ||
The XA260560N slewing bearing with external gear is engineered for heavy-load rotation and enhanced stability in large CNC equipment and industrial systems.
With a wider structure and reinforced internal design, it delivers excellent load capacity and reliable performance in demanding operating conditions.
Get a quotation within 24 hours for your project.
This slewing bearing is ideal for:
Designed for applications requiring high load capacity, stable rotation, and long-term durability.
Helps ensure stable operation and extended service life in heavy-load environments.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | XA260560N |
| Inner Diameter (ID) | 456 mm |
| Outer Diameter (OD) | 708 mm |
| Width | 68 mm |
| Structure | Crossed Roller Slewing Bearing |
| Gear Type | External Gear |
| Material | High-quality Bearing Steel |
| Application | Heavy CNC Equipment / Industrial Systems |
| Customization | Available |
Detailed drawings and customized specifications are available upon request.
| INA | Weight (Kg) |
Da | di | La | na | Db | Li | H | h | b | do | m | z |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| XA120235N | 13 | 318.8 | 171 | 275 | 12 | 13 | 195 | 40 | 35 | 35 | 312 | 4 | 78 |
| XA180309N | 30 | 408.4 | 235 | 235 | 24 | 13 | 259 | 60 | 52.5 | 52.5 | 400 | 5 | 80 |
| XA160407N | 33 | 503.3 | 335 | 335 | 30 | 13 | 359 | 50 | 45 | 45 | 495 | 5 | 99 |
| XA260475N | 64 | 598.2 | 385 | 382 | 36 | 16 | 410 | 65 | 60 | 60 | 588 | 6 | 98 |
| XA140540N | 39 | 640.3 | 471 | 471 | 40 | 13 | 495 | 48 | 41 | 41 | 630 | 6 | 105 |
| XA260560N | 90 | 708 | 456 | 456 | 28 | 18 | 496 | 68 | 61 | 61 | 690 | 10 | 69 |
| XA240574N | 84 | 695 | 480 | 480 | 18 | 18 | 508 | 77 | 42 | 42 | 685 | 5 | 137 |
| XA160596N | 63 | 712.3 | 510 | 510 | 24 | 18 | 421 | 55 | 48 | 48 | 702 | 6 | 117 |
| XA140640N | 50 | 742.3 | 571 | 571 | 44 | 13 | 595 | 50 | 43 | 43 | 732 | 6 | 122 |
| XA240685N | 115 | 830.1 | 577 | 577 | 24 | 22 | 617 | 68 | 61 | 61 | 816 | 8 | 102 |
| XA200720N | 87 | 844.3 | 630 | 630 | 30 | 18 | 662 | 59 | 52 | 52 | 834 | 6 | 139 |
| XA140753N | 65 | 862.3 | 674 | 674 | 28 | 18 | 706 | 50 | 43 | 43 | 852 | 6 | 142 |
| XA200810N | 158 | 964 | 730 | 730 | 24 | 18 | 762 | 90 | 73 | 73 | 944 | 8 | 118 |
| XA200818N | 100 | 940.1 | 728 | 728 | 36 | 18 | 760 | 60 | 53 | 53 | 930 | 6 | 155 |
| XA280845N | 200 | 1008 | 730 | 730 | 40 | 22 | 770 | 87 | 80 | 80 | 990 | 10 | 99 |
| XA220895N | 145 | 1038.1 | 790 | 790 | 32 | 22 | 830 | 68 | 61 | 61 | 1024 | 8 | 128 |
| XA280995N | 212 | 1158 | 882 | 882 | 40 | 22 | 922 | 83 | 73 | 73 | 1140 | 10 | 114 |
Not sure which model fits your application? Contact us for selection support.
We help customers ensure precision, reliability, and long-term performance.
Ensuring consistent quality for every bearing.
Looking for a reliable slewing bearing supplier?
Send your inquiry today to get:
Click “Chat Now" to contact us directly.
Yes, XA260560N is designed for high load capacity and heavy-duty industrial applications.
Yes, dimensions, gear type, and performance requirements can be customized.
It is widely used in CNC equipment, industrial machinery, and heavy rotating systems.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!