| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Retail, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining |
| Precision Rating | P0 |
| Ball Diameter | 80mm |
| Ball Material | Carbon Steel |
| Ball Stud Thread Size | M160*4 |
| Body Material | Carbon Steel |
| Bore Diameter | 160mm |
| Eye Inside Diameter | 80mm |
| Eye Outside Diameter | 105mm |
| Eye Thickness | 80mm |
| Head Outside Diameter | 230mm |
| Head Width | 105mm |
| Material | Chrome Steel, Steel/Steel |
| Outer Diameter | 230mm |
| System of Measurement | Metric |
| Type | Rod End |
| Product name | spherical plain bearing |
| OEM | ACCEPT |
| ID | 120mm |
| OD | 180mm |
| Package | Roll pack / Carton Box |
| Stock | rich |
| Port | Shanghai ; Ningbo |
| Delivery | 1 day for sample, 5-7 days for big order |
| Application | Agricultural, engineering |
| Model Number | GE160ES-2RS |
| Brand Name | OEM |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
View Detail Information
Explore similar products
INA GE17-FW SKF GEH17C Radial Spherical Plan Bearing With PTFE Composite
INA GE15-UK 4655814.9 01 Radial Spherical Plain Bearing With PTFE Composite
GEK45XS Spherical Plain Bearing with Split Outer Ring ; GEK 45 XS Rod End
GEK55XS-2RS Spherical Plain Bearing with Split Outer Ring 55x125x90m; GEK55XS
Product Specification
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Retail, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining | Precision Rating | P0 |
| Ball Diameter | 80mm | Ball Material | Carbon Steel |
| Ball Stud Thread Size | M160*4 | Body Material | Carbon Steel |
| Bore Diameter | 160mm | Eye Inside Diameter | 80mm |
| Eye Outside Diameter | 105mm | Eye Thickness | 80mm |
| Head Outside Diameter | 230mm | Head Width | 105mm |
| Material | Chrome Steel, Steel/Steel | Outer Diameter | 230mm |
| System of Measurement | Metric | Type | Rod End |
| Product name | spherical plain bearing | OEM | ACCEPT |
| ID | 120mm | OD | 180mm |
| Package | Roll pack / Carton Box | Stock | rich |
| Port | Shanghai ; Ningbo | Delivery | 1 day for sample, 5-7 days for big order |
| Application | Agricultural, engineering | Model Number | GE160ES-2RS |
| Brand Name | OEM | Place of Origin | Jiangsu, China |
| High Light | GE160ES-2RS spherical plain bearing ,ISO9001 certified radial bearing ,factory direct spherical plain bearing | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!