| Payment Terms | D/A,D/P,T/T |
| Supply Ability | 3,00pcs per month |
| Delivery Time | 5-8 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Product Name | Crossed roller slewing bearings |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| ID(mm) | 280 |
| OD(mm) | 680 |
| Width(mm) | 86 |
| Precision Rating | P4/P5 |
| Service | OEM/ODM |
| Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ |
| Model Number | XU280680 |
| Certification | ISO9001/ISO14001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm Precision Bearing for
Robot Arms Parts XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm for
SKF BFKB353203/HA4 Cross Tapered Roller Bearing 240x300x30mm Robot Arm Bearing
Robot Arm Bearing BFKB353215/HA4 & 250XRN35 Cross Tapered Roller Bearing
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T | Supply Ability | 3,00pcs per month |
| Delivery Time | 5-8 working days after received your payment | Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Product Name | Crossed roller slewing bearings | Material | GCr15 Bearing Steel |
| ID(mm) | 280 | OD(mm) | 680 |
| Width(mm) | 86 | Precision Rating | P4/P5 |
| Service | OEM/ODM | Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ | Model Number | XU280680 |
| Certification | ISO9001/ISO14001 | Place of Origin | China |
| High Light | INA XU280680 crossed roller bearing ,crossed roller bearing for CNC systems ,robot bearing with 280×680×86mm dimensions | ||
Product Overview
The XU280680 crossed roller bearing is designed for high-performance CNC systems and industrial automation applications that require precision, rigidity, and smooth operation.
Its advanced crossed roller structure allows it to support axial, radial, and moment loads simultaneously, making it ideal for high-precision applications in harsh operating environments.
Factory direct price and wholesale supply available. Request a quote within 24 hours.
Applications
This model is widely used in:
Perfect for applications requiring high precision, large diameter rotation, and long-term stability.
![]()
Key Advantages
Designed to enhance machining accuracy and system stability.
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | XU280680 |
| Inner Diameter (ID) | 280 mm |
| Outer Diameter (OD) | 680 mm |
| Width | 86 mm |
| Structure | Crossed Roller Slewing Bearing |
| Gear Type | Without Gear |
| Material | High-quality Bearing Steel |
| Application | CNC / Automation Systems |
| Customization | Available |
Interchangeable Brands
This bearing can replace models from:
Suitable for maintenance, replacement, and OEM solutions.
Related Models for Selection
| INA | Weight (Kg) | Da | di | La | dB | na | Li | H | h | da | Di | ds | ts |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| XU050077 | 1.4 | 112 | 40 | 97 | 6.6 | 6 | 56 | 22 | 21 | 74 | 77.5 | 11 | 5.5 |
| XU060094 | 2.4 | 140 | 57 | 120 | 9 | 6 | 70 | 26 | 25 | 93.4 | 94.6 | 15 | 6 |
| XU060111 | 1.2 | 145.79 | 76.2 | 133.1 | 6.9 | 8 | 88.9 | 15.87 | 15.87 | - | 111.8 | 11 | 6.35 |
| XU080120 | 4 | 170 | 69 | 177.8 | 9 | 6 | 90 | 30 | 29 | 119.4 | 120.6 | 15 | 9 |
| XU080149 | 3.6 | 196.85 | 101.6 | 147.8 | 6.9 | 16 | 115.8 | 22.22 | 22.22 | - | 149.6 | 11 | 6.35 |
| XU120179 | 7 | 234 | 124.5 | 214 | 11 | 12 | 144.5 | 35 | 30 | 178 | 180 | - | - |
| XU120222 | 12 | 300 | 140 | 270 | 16 | 12 | 170 | 36 | 30 | 220 | 222 | - | - |
| XU160220 | 16 | 302 | 138 | 270 | 18 | 10 | 170 | 46 | 41 | 219 | 221 | - | - |
| XU160260 | 15 | 329 | 191 | 305 | 14 | 20 | 215 | 46 | 41 | 259 | 261 | - | - |
| XU080264 | 6.9 | 311 | 215.9 | 295.3 | 8.7 | 12 | 231.8 | 25.4 | 25.4 | 263.4 | 264.6 | 13.7 | 8.6 |
| XU180380 | 45 | 485 | 275 | 453 | 18 | 16 | 307 | 55 | 50 | 379 | 381 | - | - |
| XU160405 | 25 | 474 | 336 | 450 | 14 | 30 | 360 | 46 | 41 | 404 | 406 | - | - |
| XU080430 | 12 | 480 | 380 | 462 | 9 | 20 | 398 | 26 | 26 | 429.4 | 430.6 | 15 | 9 |
| XU180412 | 40 | 501 | 324 | 469 | 18 | 18 | 356 | 55 | 50 | 411 | 413 | - | - |
| XU180433 | 42 | 522 | 344 | 4190 | 18 | 20 | 376 | 55 | 50 | 432 | 434 | - | - |
| XU220460 | 64 | 568 | 356 | 524 | 22 | 18 | 396 | 64 | 59 | 459 | 461 | - | - |
| XU180475 | 46 | 562 | 388 | 530 | 18 | 20 | 420 | 55 | 50 | 474 | 476 | - | - |
| XU300515 | 115 | 646 | 384 | 598 | 26 | 18 | 432 | 86 | 79 | 514 | 516 | - | - |
| XU240545 | 94 | 655 | 435 | 615 | 22 | 24 | 475 | 79 | 72 | 544 | 546 | - | - |
| XU220574 | 82 | 680 | 468 | 640 | 22 | 20 | 508 | 68 | 61 | 573 | 575 | - | - |
| XU300586 | 115 | 704 | 468 | 664 | 22 | 18 | 508 | 86 | 79 | 585 | 587 | - | - |
| XU280680 | 120 | 798 | 565 | 755 | 22 | 30 | 605 | 79 | 72 | 679 | 681 | - | - |
| XU300785 | 155 | 900 | 670 | 860 | 22 | 36 | 710 | 86 | 79 | 784 | 786 | - | - |
| XU260823 | 140 | 933 | 713 | 893 | 22 | 36 | 753 | 79 | 72 | 822 | 824 | - | - |
| XU160897 | 67 | 976 | 818 | 944 | 18 | 36 | 850 | 50 | 43 | 896 | 898 | - | - |
Not sure which model fits your application? Contact us for selection support.
Why Choose GQZ Bearing
We help customers ensure precision, reliability, and long-term performance.
Quality Control
Ensuring consistent quality for every bearing.
Get a Quote Now
Looking for a reliable slewing bearing supplier?
Send your inquiry today to get:
Click “Chat Now" to contact us directly.
FAQ
Q1: Is XU280680 suitable for CNC rotary tables?
Yes, it is designed for CNC systems requiring high rigidity and precision.
Q2: Is this an original INA product?
No, this is not an original INA Bearings product. It is a compatible replacement manufactured by GQZ Bearing with similar performance and dimensions.
Q3: Do you offer customization?
Yes, customization is available based on drawings or application requirements.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!