| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal |
| Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| Product Name | High precision slewing bearings |
| ID(mm) | 325 |
| OD(mm) | 484 |
| Width(mm) | 56 |
| Precision Rating | P5 |
| Structure | Cylindrical |
| Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ |
| Model Number | XSI140414N |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm Precision Bearing for
Robot Arms Parts XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm for
SKF BFKB353203/HA4 Cross Tapered Roller Bearing 240x300x30mm Robot Arm Bearing
Robot Arm Bearing BFKB353215/HA4 & 250XRN35 Cross Tapered Roller Bearing
Product Specification
| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal | Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment | Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | GCr15 Bearing Steel | Product Name | High precision slewing bearings |
| ID(mm) | 325 | OD(mm) | 484 |
| Width(mm) | 56 | Precision Rating | P5 |
| Structure | Cylindrical | Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ | Model Number | XSI140414N |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 | Place of Origin | China |
| High Light | compact cross roller bearing for CNC ,slew ring bearing 325x484x56mm ,robot bearings with cross roller | ||
The XSI140414N Slew Ring Bearing is a compact, high precision cross roller bearing designed for CNC machine parts, rotary tables, robotics, and industrial automation systems. With dimensions of 325x484x56mm, this slewing bearing provides smooth rotation, high rigidity, and efficient load handling.
Built with a cross cylindrical roller structure, it supports radial, axial, and moment loads simultaneously, making it ideal for precision positioning systems, turntable bearings, and CNC machinery applications.
This compact cross roller slewing bearing offers stable performance, space-saving design, and long service life, widely used in automation equipment, CNC systems, robotics, and industrial machinery.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | XSI140414N |
| Inner Diameter (ID) | 325 mm |
| Outer Diameter (OD) | 484 mm |
| Width (H) | 56 mm |
| Type | Slewing Ring Bearing |
| Structure | Crossed Cylindrical Rollers |
| Material | Bearing Steel |
| Accuracy Class | P5 / P4 optional |
| Preload | Custom |
| Application | CNC Machine Parts, Robotics, Automation Equipment |
| INA | Weight (Kg) | Da | di | Di | da | La | Li | ni/na | A | B | C | D | Preload | do | m | z |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| XSI140414N | 31 | 484 | 325 | 415 | 411 | 460 | 375 | 24 | 0.04 | 0.04 | 0.06 | 0.06 | 0.01-0.03 | 495 | 5 | 99 |
| XSI140544N | 43 | 614 | 444 | 545 | 541 | 590 | 505 | 32 | 0.04 | 0.04 | 0.07 | 0.07 | 0.01-0.03 | 630 | 6 | 105 |
| XSI140644N | 50 | 714 | 546 | 645 | 641 | 690 | 605 | 36 | 0.05 | 0.05 | 0.08 | 0.08 | 0.01-0.04 | 732 | 6 | 122 |
| XSI140744N | 58 | 814 | 648 | 745 | 741 | 790 | 705 | 40 | 0.05 | 0.05 | 0.09 | 0.08 | 0.01-0.04 | 828 | 6 | 138 |
| XSI140844N | 69 | 914 | 736 | 845 | 841 | 890 | 805 | 40 | 0.06 | 0.06 | 0.09 | 0.09 | 0.01-0.04 | 936 | 8 | 117 |
| XSI140944N | 76 | 1014 | 840 | 945 | 941 | 990 | 905 | 44 | 0.06 | 0.06 | 0.11 | 0.09 | 0.01-0.05 | 1032 | 8 | 129 |
| XSI141094N | 91 | 1164 | 984 | 1095 | 1091 | 1140 | 1055 | 48 | 0.07 | 0.07 | 0.11 | 0.11 | 0.01-0.05 | 1184 | 8 | 148 |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
A1: It is a compact slewing ring bearing with crossed cylindrical rollers.
A2: Yes, it is designed for high-precision CNC and automation systems.
A3: Yes, customization is available for preload, accuracy class, and materials.
Upgrade your system with XSI140414N Slew Ring Cross Roller Bearing.
Contact GQZ Bearing today for pricing, samples, or technical consultation!
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!