| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal |
| Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| Product Name | High precision slewing bearings |
| ID(mm) | 1024 |
| OD(mm) | 1198.1 |
| Width(mm) | 56 |
| Precision Rating | P5 |
| Structure | Cylindrical |
| Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ |
| Model Number | XSA141094N |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm Precision Bearing for
Robot Arms Parts XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm for
SKF BFKB353203/HA4 Cross Tapered Roller Bearing 240x300x30mm Robot Arm Bearing
Robot Arm Bearing BFKB353215/HA4 & 250XRN35 Cross Tapered Roller Bearing
Product Specification
| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal | Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment | Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | GCr15 Bearing Steel | Product Name | High precision slewing bearings |
| ID(mm) | 1024 | OD(mm) | 1198.1 |
| Width(mm) | 56 | Precision Rating | P5 |
| Structure | Cylindrical | Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ | Model Number | XSA141094N |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 | Place of Origin | China |
| High Light | Precision external gear slew ring bearing ,Slew ring bearing for CNC automation ,Robot bearing with external gear | ||
The XSA141094N crossed roller slew ring bearing with external gear is designed for high precision rotation, strong rigidity, and heavy load performance.
It is widely applied in CNC rotary tables, automation systems, and large industrial equipment, delivering stable motion, accurate positioning, and long service life.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | XSA141094N |
| Type | Crossed Roller Slew Ring Bearing |
| Gear Type | External Gear |
| ID | 1024 mm |
| OD | 1198.1 mm |
| Width | 56 mm |
| Material | GCr15 Chrome Steel |
| Precision | P5 / P4 |
| Structure | Compact Integrated |
| Lubrication | Grease / Oil |
| INA | Weight (Kg) | Da | di | Di | da | La | Li | ni | na | A | B | C | D | Preload | do | m | z |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| XSA140414N | 32 | 503.3 | 344 | 417 | 413 | 455 | 368 | 24 | 20 | 0.04 | 0.04 | 0.06 | 0.06 | 0.01-0.03 | 495 | 5 | 99 |
| XSA140544N | 44 | 640.3 | 474 | 547 | 543 | 585 | 498 | 32 | 28 | 0.04 | 0.04 | 0.07 | 0.06 | 0.01-0.03 | 630 | 6 | 105 |
| XSA140644N | 52 | 742.3 | 574 | 647 | 643 | 685 | 598 | 36 | 32 | 0.05 | 0.05 | 0.08 | 0.07 | 0.01-0.04 | 732 | 6 | 122 |
| XSA140744N | 59 | 838.1 | 674 | 747 | 743 | 785 | 698 | 40 | 36 | 0.05 | 0.05 | 0.08 | 0.08 | 0.01-0.04 | 828 | 6 | 138 |
| XSA140844N | 71 | 950.1 | 774 | 847 | 843 | 885 | 798 | 40 | 36 | 0.06 | 0.06 | 0.09 | 0.08 | 0.01-0.04 | 936 | 8 | 117 |
| XSA140944N | 77 | 1046.1 | 874 | 947 | 943 | 985 | 898 | 44 | 40 | 0.06 | 0.06 | 0.09 | 0.09 | 0.01-0.05 | 1032 | 8 | 129 |
| XSA141094N | 91 | 1198.1 | 1024 | 1097 | 1093 | 1135 | 1048 | 48 | 44 | 0.07 | 0.07 | 0.11 | 0.11 | 0.01-0.05 | 1184 | 8 | 148 |
Yes, 2D / 3D drawings are available
Yes, trial orders are supported
Standard: 7–15 days
Custom: 15–30 days
Precision grinding + preload control + full inspection
Send your inquiry now to get price, drawings, and delivery time.
We provide fast response and customized solutions for your application.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!