| Inner Diameter | 50 mm |
| Outer Diameter | 120x215 mm |
| Height | 76/98 mm |
| Weight | 6.00 KG |
| Number of Row | Double Row |
| Precision Rating | P6 ; P5 ; P4 |
| Seals Type | Open |
| Structure | Spherical |
| Type | Roller |
| Cage Type | Brass ; Steel |
| Material | Chrome Steel |
| Bearing Model | PLC510-23 |
| Size Range | 100x160x61/66 to 200x300x118 |
| Stock Quantity | 270 pcs |
| Package Type | Original Packing |
| Model Number | PLC510-23 |
| Brand Name | As Per Request |
| Place of Origin | Germany |
View Detail Information
Explore similar products
Barrel Roller Bearing 20209, Single Row Spherical Roller Bearing 45 X 85 X 19 mm
20210MB 20210-TVP Single Row Spherical Roller Bearing , Barrel Roller Bearing
Double Row Spherical Roller Bearing 22208-E1-XL (3N-8463) 3N8463 with 40 mm Bore
Spherical Single Row Roller Bearing 20211MB 20211-TVP 55 X 100 X 21 mm
Product Specification
| Inner Diameter | 50 mm | Outer Diameter | 120x215 mm |
| Height | 76/98 mm | Weight | 6.00 KG |
| Number of Row | Double Row | Precision Rating | P6 ; P5 ; P4 |
| Seals Type | Open | Structure | Spherical |
| Type | Roller | Cage Type | Brass ; Steel |
| Material | Chrome Steel | Bearing Model | PLC510-23 |
| Size Range | 100x160x61/66 to 200x300x118 | Stock Quantity | 270 pcs |
| Package Type | Original Packing | Model Number | PLC510-23 |
| Brand Name | As Per Request | Place of Origin | Germany |
| High Light | PLC510-23 concrete mixer truck bearing ,Spherical roller bearing 120x215x76mm ,Heavy-duty reducer bearing PLC510-23 | ||
PLC510-23 Concrete Mixer Truck Reducer Bearing 120x215x76/98mm
Spherical Roller Bearing PLC510-23
| Bearing Model | Size(dxDxB)mm | Bearing Model | Size(dxDxB)mm |
| 800730 | 100*160*61/66 | 8H312 | 110*190*82/86 |
| 801806 | 110*180*74/82 | 40779 | 200*300*118 |
| 809280 | 100*165*52/65 | 400365 | 100*160*61/66 |
| 534176 | 110*180*69/82 | 549176 | 185*220*118 |
| 11449 | 100*180*69/82 | 809281 | 120*215*76/98 |
| 2P2206 | 110*180*69/82 | 2513D11 | 200*300*118 |
| 11449 | 100*180*69/82 | 804312A | 120*215*58/80 |
| 248180 | 100*165*52/65 | PLC59-5 | 100*180*69/82 |
| 801215A | 100*160*61/66 | PLC58-6 | 110*150*50/62 |
| 579905A | 110*180*69/82 | 540626AA | 100*150*50/62 |
| 579905AA | 110*180*74/82 | F-809280.PRL | 100*165*52/65 |
| PLC59-10 | 110*180*69/82 | F-801806.PRL | 110*180*74/82 |
| PLC110/190 | 110*190*79/82 | F-809281.PRL | 120*215*98 |
| GB40779S01 | 200*300*118 | F-800730.PRL | 100*160*61/66 |
| BS2B248180 | 100*160*52/65 | Z-534176.PRL | 110*180*69/82 |
| Z-534175.PRL | 100*180*82 | 540626AA.J30CNF | 100*150*50/62 |
Shipping Way: By Express such as DHL / TNT / UPS / FEDEX / ARAMEX / SF ,etc.
Or By Air / By Sea to ALL OVER THE WORLD for you!
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!