| Number of Row | Double Row |
| Precision Rating | P6 ; P5 ; P4 |
| Seals Type | Open |
| Inner Diameter | 30 mm |
| Structure | Spherical |
| Type | Roller |
| Height | 250mm |
| Weight | 328.00KG |
| Cage Material | Brass Cage |
| Outer Diameter | 650mm |
| Bore Diameter | 400mm |
| Stock Quantity | 850 pcs |
| Roller Type | Spherical Roller |
| Bearing Model | 24180B.MB |
| Width | 250mm |
| Model Number | 24180B.MB |
| Brand Name | As Per Request |
| Place of Origin | Germany |
View Detail Information
Explore similar products
Barrel Roller Bearing 20209, Single Row Spherical Roller Bearing 45 X 85 X 19 mm
20210MB 20210-TVP Single Row Spherical Roller Bearing , Barrel Roller Bearing
Double Row Spherical Roller Bearing 22208-E1-XL (3N-8463) 3N8463 with 40 mm Bore
Spherical Single Row Roller Bearing 20211MB 20211-TVP 55 X 100 X 21 mm
Product Specification
| Number of Row | Double Row | Precision Rating | P6 ; P5 ; P4 |
| Seals Type | Open | Inner Diameter | 30 mm |
| Structure | Spherical | Type | Roller |
| Height | 250mm | Weight | 328.00KG |
| Cage Material | Brass Cage | Outer Diameter | 650mm |
| Bore Diameter | 400mm | Stock Quantity | 850 pcs |
| Roller Type | Spherical Roller | Bearing Model | 24180B.MB |
| Width | 250mm | Model Number | 24180B.MB |
| Brand Name | As Per Request | Place of Origin | Germany |
| High Light | Brass cage spherical roller bearing 400x650x250mm ,24180B.MB spherical roller bearing with brass cage ,Heavy-duty spherical roller bearing 400x650x250mm | ||
24180B.MB Brass Cage Spherical Roller Bearing 400x650x250mm Roller Bearing 24180B.MB
![]()
![]()
![]()
Besides,we also have these bearings for Sell with Good Price:
| Bearing Model | d | D | B |
| 24064-BEA-XL-MB1 | 320 | 480 | 160 |
| 24068-BEA-XL-MB1 | 340 | 520 | 180 |
| 24072-BEA-XL-MB1 | 360 | 540 | 180 |
| 24076-BEA-XL-MB1 | 380 | 560 | 180 |
| 24080-BEA-XL-MB1 | 400 | 600 | 200 |
| 24084-BEA-XL-MB1 | 420 | 620 | 200 |
| 24088-BEA-XL-MB1 | 440 | 650 | 212 |
| 24092-BEA-XL-MB1 | 460 | 680 | 218 |
| 24096-BEA-XL-MB1 | 480 | 700 | 218 |
| 240/500-BEA-XL-MB1 | 500 | 720 | 218 |
| 240/530-BEA-XL-MB1 | 530 | 780 | 250 |
| 240/560-BEA-XL-MB1 | 560 | 820 | 258 |
| 240/600-BEA-XL-MB1 | 600 | 870 | 272 |
| 240/630-BEA-XL-MB1 | 630 | 920 | 290 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!