| Inner Diameter | 100 mm |
| Outer Diameter | 160 mm |
| Thickness | 61/66 mm |
| Weight | 6.00 KG |
| Number of Row | Double Row |
| Precision Rating | P6 ; P5 ; P4 |
| Seals Type | Open |
| Structure | Spherical |
| Type | Roller |
| Cage Material | Steel ; Nylon |
| Bore Diameter | 100 mm |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Bearing Structure | Spherical Roller Bearing |
| Stock Quantity | 225 pcs |
| Height | 61/66 mm |
| Model Number | F-800730.PRL / F800730PRL |
| Brand Name | As Per Request |
| Place of Origin | Germany |
View Detail Information
Explore similar products
Barrel Roller Bearing 20209, Single Row Spherical Roller Bearing 45 X 85 X 19 mm
20210MB 20210-TVP Single Row Spherical Roller Bearing , Barrel Roller Bearing
Double Row Spherical Roller Bearing 22208-E1-XL (3N-8463) 3N8463 with 40 mm Bore
Spherical Single Row Roller Bearing 20211MB 20211-TVP 55 X 100 X 21 mm
Product Specification
| Inner Diameter | 100 mm | Outer Diameter | 160 mm |
| Thickness | 61/66 mm | Weight | 6.00 KG |
| Number of Row | Double Row | Precision Rating | P6 ; P5 ; P4 |
| Seals Type | Open | Structure | Spherical |
| Type | Roller | Cage Material | Steel ; Nylon |
| Bore Diameter | 100 mm | Bearing Type | Roller Bearing |
| Bearing Structure | Spherical Roller Bearing | Stock Quantity | 225 pcs |
| Height | 61/66 mm | Model Number | F-800730.PRL / F800730PRL |
| Brand Name | As Per Request | Place of Origin | Germany |
| High Light | F800730PRL spherical roller bearing 100x160x61mm ,truck reducer bearing with warranty ,spherical roller bearing for heavy-duty trucks | ||
F-800730.PRL Truck Reducer Bearing 100x160x61/66mm;
F800730PRL Spherical Roller Bearing
Description:
| Bearing Model | F-800730-PRL |
| Country of Origin | GERMANY |
| Stock Qty | 225.pcs (More on the way) |
| Applications | Concrete Mixer Truck Reducer |
| Row Number |
Double Row |
| Bore Dia. (mm) | 100 |
| Outer Dia. (mm) | 160 |
| Thickness (mm) | 61/66 |
| Weight / Mass (KG) | 6.00KG |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Bearing Structure | Spherical Roller Bearing |
| Customs Tariff Number | 8482500000 |
In Addtion,We have Truck Reducer Bearings given as below for Sell with Good Price:
| Bearing Model | Size(dxDxB) mm | Bearing Model |
Size(dxDxB)mm |
| 800730 | 100*160*61/66 | 400365 | 100*160*61/66 |
| 801806 | 110*180*74/82 | Z-534176.PRL | 110*180*69/82 |
| 579905A | 110*180*69/82 | 540626AA | 100*150*50/62 |
| PLC59-10 | 110*180*69/82 | 8H312 | 110*190*82/86 |
| 801215A | 100*160*61/66 | 549176 | 185*220*118 |
| BS2B 248180 | 100*165*52/65 | F-809280.PRL | 100*165*52/65 |
| 2P2206 | 110*180*69/82 | 540626AA.J30CNF | 100*150*50/62 |
| 11449 | 100*180*69/82 | F-801806.PRL | 110*180*74/82 |
| Z-534175.PRL | 100*180*82 | 2513D11 | 200*300*118 |
| GB40779S01 | 200*300*118 | F-809281.PRL | 120*215*98 |
| 579905AA | 110*180*74/82 | PLC59-5 | 100*180*69/82 |
| BS2B248180 | 100*160*52/65 | PLC58-6 | 110*150*50/62 |
| 809280 | 100*165*52/65 | F-800730.PRL | 100*160*61/66 |
| 534176 | 110*180*69/82 | 809281 | 120*215*76/98 |
| 11449 | 100*180*69/82 | 804312A | 120*215*58/80 |
| PLC110/190 | 110*190*79/82 | 40779 | 200*300*118 |
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!