| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal |
| Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| Product Name | Crossed Roller Bearing |
| ID(mm) | 432 |
| OD(mm) | 571.5 |
| Width(mm) | 38.1 |
| Precision Rating | P4 |
| Structure | Tapered Roller Bearing |
| Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ |
| Model Number | XR36052 |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm Precision Bearing for
Robot Arms Parts XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm for
SKF BFKB353203/HA4 Cross Tapered Roller Bearing 240x300x30mm Robot Arm Bearing
Robot Arm Bearing BFKB353215/HA4 & 250XRN35 Cross Tapered Roller Bearing
Product Specification
| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal | Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment | Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | GCr15 Bearing Steel | Product Name | Crossed Roller Bearing |
| ID(mm) | 432 | OD(mm) | 571.5 |
| Width(mm) | 38.1 | Precision Rating | P4 |
| Structure | Tapered Roller Bearing | Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ | Model Number | XR36052 |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 | Place of Origin | China |
| High Light | CNC spindle tapered roller bearing ,large cross roller bearing 432x571.5mm ,robot bearing with high precision | ||
The XR36052 Cross Tapered Roller Bearing is a high-precision, inch-size bearing designed for CNC machine tools, spindle systems, and industrial equipment. With dimensions of 432mm inner diameter, 571.5mm outer diameter, and 38.1mm width, it is ideal for imperial standard machinery and global applications.
Engineered for high-performance environments, this bearing delivers excellent rigidity, smooth rotation, and reliable load capacity, ensuring stable operation in demanding machining systems.
| Parameter | XR36052 |
|---|---|
| Model | XR36052 |
| Inner Diameter (ID) | 432 mm |
| Outer Diameter (OD) | 571.5 mm |
| Width (H) | 38.1 mm |
| Type | Cross Tapered Roller Bearing |
| Structure | Crossed Tapered Rollers |
| Material | Bearing Steel |
| Preload | Custom |
| Accuracy Class | P5 / P4 optional |
| Application | CNC Spindles, Machine Tools, Industrial Equipment |
![]()
| Timken | KG | d | D | B | r | Cr (KN) | Co (KN) | Cr (KN) | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| - | 4.9 | 150 | 230 | 30 | 1 | 95.2 | 156 | 111 | 279 | 1100 |
| - | 5.15 | 160 | 240 | 30 | 1.1 | 96.8 | 162 | 118 | 300 | 1000 |
| - | 6.7 | 200 | 280 | 30 | 1.5 | 102 | 175 | 120 | 320 | 9000 |
| XR496051 | 5.59 | 203.2 | 279.4 | 31.75 | 1.5 | 110 | 188 | 134 | 348 | 850 |
| XR496052 | 5.59 | 203.2 | 279.4 | 31.75 | 1.5 | 110 | 188 | 134 | 348 | 850 |
| - | 5.4 | 240 | 300 | 30 | 1 | 88 | 184 | 114 | 361 | 750 |
| - | 4.5 | 250 | 310 | 25 | 1 | 88 | 188 | 114 | 361 | 700 |
| - | 13 | 250 | 350 | 40 | 1.3 | 187 | 355 | 228 | 657 | 670 |
| JXR637050 | 12.5 | 300 | 400 | 36.492 | 1.5 | 183 | 355 | 223 | 657 | 560 |
| JXR637050 | 12.5 | 300 | 400 | 37 | 1.5 | 183 | 355 | 223 | 657 | 560 |
| JXR678054 | 38 | 300 | 480 | 60 | 1.5 | 258 | 495 | 35 | 920 | 600 |
| JXR652050 | 19.5 | 310 | 425 | 45 | 2.5 | 216 | 427 | 281 | 837 | 640 |
| JXR678052 | 32 | 330.2 | 457.2 | 63.5 | 3.3 | 264 | 515 | 312 | 954 | 620 |
| - | 27 | 350 | 470 | 50 | 3.3 | 308 | 635 | 376 | 1180 | 560 |
| JXR699050 | 30 | 370 | 495 | 50 | 3.3 | 93.6 | - | 119 | - | 600 |
| - | 15 | 400 | 480 | 40 | 1.1 | 216 | 497 | 281 | 957 | 430 |
| - | 46.5 | 400 | 550 | 60 | 2.5 | 429 | 920 | 523 | 1700 | 400 |
| XR736052 | 27.5 | 432.003 | 571.5 | 38.1 | 3.3 | 83 | 910 | 530 | 1600 | 400 |
| JXR766051 | 51 | 457.2 | 609.6 | 63.5 | 3.3 | 396 | 856 | 514 | 1680 | 420 |
| JXR766052 | 62 | 424.95 | 614.924 | 65 | 3.3 | 470 | 960 | 600 | 1720 | 380 |
| JXR820060 | 100 | 580 | 760 | 80 | 3.3 | 627 | 1380 | 765 | 2560 | 300 |
| JXR820061 | 100 | 580 | 760 | 80 | 6.4 | 627 | 1380 | 765 | 2560 | 300 |
| JXR836050 | 148 | 600 | 830 | 80 | 6.4 | 680 | 1460 | 820 | 2870 | 300 |
| JXR8444050 | 150 | 685.8 | 914.4 | 79.375 | 6.4 | 693 | 1660 | 900 | 3250 | 260 |
| JXR855053 | 150 | 685.8 | 914.4 | 79.375 | 3.3 | 693 | 1660 | 900 | 3250 | 260 |
| JXR855056 | 150 | 685.8 | 914.4 | 79.375 | 3.3 | 693 | 1660 | 900 | 3250 | 260 |
| JXR882054 | 185 | 901.7 | 1117.6 | 82.555 | 3 | 781 | 2060 | 1060 | 4290 | 200 |
| JXR882055 | 185 | 901.7 | 1117.6 | 82.555 | 3.3 | 781 | 2060 | 1060 | 4290 | 200 |
| JXR882058 | 158 | 939.8 | 1117.6 | 82.55 | 3 | 920 | 2580 | 1200 | 5000 | 200 |
| - | 215 | 950 | 1170 | 85 | 3 | 968 | 2690 | 1310 | 5600 | 215 |
| JXR889058 | 430 | 1028.7 | 1327.15 | 114.3 | 3.3 | 1230 | 3310 | 1600 | 6490 | 430 |
| JXR889059 | 358 | 1028.7 | 1327.15 | 95.25 | 3.3 | 1060 | 3100 | 1420 | 6020 | 450 |
| JXR889060 | 430 | 1028.7 | 1327.15 | 114.3 | 3.3 | 1230 | 3310 | 1600 | 6490 | 430 |
| - | 350 | 1270 | 1524 | 95.25 | 3.3 | 1300 | 3830 | 1760 | 2980 | 95 |
| JXR897051 | 500 | 1549.4 | 1828.8 | 101.6 | 3.3 | 1400 | 4510 | 1890 | 9400 | 80 |
| - | 675 | 1879.6 | 2197.1 | 101.6 | 5.4 | 1510 | 5240 | 2040 | 10900 | 43 |
| - | 1130 | 2463.8 | 2819.4 | 114.3 | 5.4 | 2330 | 8740 | 3150 | 18200 | 18200 |
![]()
![]()
![]()
![]()
Upgrade your system with XR36052 Cross Tapered Roller Bearing.
Contact GQZ Bearing today for pricing, samples, or technical consultation!
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!