| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal |
| Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| Product Name | Crossed Roller Bearing |
| ID(mm) | 400 |
| OD(mm) | 480 |
| Width(mm) | 40 |
| Precision Rating | P4 |
| Structure | Tapered Roller Bearing |
| Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ |
| Model Number | BFKB353224/HA4 |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm Precision Bearing for
Robot Arms Parts XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm for
SKF BFKB353203/HA4 Cross Tapered Roller Bearing 240x300x30mm Robot Arm Bearing
Robot Arm Bearing BFKB353215/HA4 & 250XRN35 Cross Tapered Roller Bearing
Product Specification
| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal | Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment | Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | GCr15 Bearing Steel | Product Name | Crossed Roller Bearing |
| ID(mm) | 400 | OD(mm) | 480 |
| Width(mm) | 40 | Precision Rating | P4 |
| Structure | Tapered Roller Bearing | Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ | Model Number | BFKB353224/HA4 |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 | Place of Origin | China |
| High Light | CNC precision tapered roller bearing ,Cross tapered roller bearing 400x480x40mm ,Robot bearing with warranty | ||
The BFKB353224/HA4 Cross Tapered Roller Bearing is a high-precision bearing designed for CNC machine tools and advanced industrial applications. With dimensions of 400mm inner diameter, 480mm outer diameter, and 40mm width, it delivers excellent rigidity, high load capacity, and smooth rotational performance.
This bearing is engineered as a reliable interchangeable replacement for equivalent high-end models, ensuring stable operation and long service life in demanding machining environments.
| Parameter | BFKB353224/HA4 |
|---|---|
| Model | BFKB353224/HA4 |
| Inner Diameter (ID) | 400 mm |
| Outer Diameter (OD) | 480 mm |
| Width (H) | 40 mm |
| Type | Cross Tapered Roller Bearing |
| Structure | Crossed Tapered Rollers |
| Material | Bearing Steel |
| Preload | Custom |
| Accuracy Class | P5 / P4 optional |
| Application | CNC Machines, Automation Systems, Precision Equipment |
![]()
| Timken | KG | d | D | B | r | Cr (KN) | Co (KN) | Cr (KN) | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| - | 4.9 | 150 | 230 | 30 | 1 | 95.2 | 156 | 111 | 279 | 1100 |
| - | 5.15 | 160 | 240 | 30 | 1.1 | 96.8 | 162 | 118 | 300 | 1000 |
| - | 6.7 | 200 | 280 | 30 | 1.5 | 102 | 175 | 120 | 320 | 9000 |
| XR496051 | 5.59 | 203.2 | 279.4 | 31.75 | 1.5 | 110 | 188 | 134 | 348 | 850 |
| XR496052 | 5.59 | 203.2 | 279.4 | 31.75 | 1.5 | 110 | 188 | 134 | 348 | 850 |
| - | 5.4 | 240 | 300 | 30 | 1 | 88 | 184 | 114 | 361 | 750 |
| - | 4.5 | 250 | 310 | 25 | 1 | 88 | 188 | 114 | 361 | 700 |
| - | 13 | 250 | 350 | 40 | 1.3 | 187 | 355 | 228 | 657 | 670 |
| JXR637050 | 12.5 | 300 | 400 | 36.492 | 1.5 | 183 | 355 | 223 | 657 | 560 |
| JXR637050 | 12.5 | 300 | 400 | 37 | 1.5 | 183 | 355 | 223 | 657 | 560 |
| JXR678054 | 38 | 300 | 480 | 60 | 1.5 | 258 | 495 | 35 | 920 | 600 |
| JXR652050 | 19.5 | 310 | 425 | 45 | 2.5 | 216 | 427 | 281 | 837 | 640 |
| JXR678052 | 32 | 330.2 | 457.2 | 63.5 | 3.3 | 264 | 515 | 312 | 954 | 620 |
| - | 27 | 350 | 470 | 50 | 3.3 | 308 | 635 | 376 | 1180 | 560 |
| JXR699050 | 30 | 370 | 495 | 50 | 3.3 | 93.6 | - | 119 | - | 600 |
| - | 15 | 400 | 480 | 40 | 1.1 | 216 | 497 | 281 | 957 | 430 |
| - | 46.5 | 400 | 550 | 60 | 2.5 | 429 | 920 | 523 | 1700 | 400 |
| XR736052 | 27.5 | 432.003 | 571.5 | 38.1 | 3.3 | 83 | 910 | 530 | 1600 | 400 |
| JXR766051 | 51 | 457.2 | 609.6 | 63.5 | 3.3 | 396 | 856 | 514 | 1680 | 420 |
| JXR766052 | 62 | 424.95 | 614.924 | 65 | 3.3 | 470 | 960 | 600 | 1720 | 380 |
| JXR820060 | 100 | 580 | 760 | 80 | 3.3 | 627 | 1380 | 765 | 2560 | 300 |
| JXR820061 | 100 | 580 | 760 | 80 | 6.4 | 627 | 1380 | 765 | 2560 | 300 |
| JXR836050 | 148 | 600 | 830 | 80 | 6.4 | 680 | 1460 | 820 | 2870 | 300 |
| JXR8444050 | 150 | 685.8 | 914.4 | 79.375 | 6.4 | 693 | 1660 | 900 | 3250 | 260 |
| JXR855053 | 150 | 685.8 | 914.4 | 79.375 | 3.3 | 693 | 1660 | 900 | 3250 | 260 |
| JXR855056 | 150 | 685.8 | 914.4 | 79.375 | 3.3 | 693 | 1660 | 900 | 3250 | 260 |
| JXR882054 | 185 | 901.7 | 1117.6 | 82.555 | 3 | 781 | 2060 | 1060 | 4290 | 200 |
| JXR882055 | 185 | 901.7 | 1117.6 | 82.555 | 3.3 | 781 | 2060 | 1060 | 4290 | 200 |
| JXR882058 | 158 | 939.8 | 1117.6 | 82.55 | 3 | 920 | 2580 | 1200 | 5000 | 200 |
| - | 215 | 950 | 1170 | 85 | 3 | 968 | 2690 | 1310 | 5600 | 215 |
| JXR889058 | 430 | 1028.7 | 1327.15 | 114.3 | 3.3 | 1230 | 3310 | 1600 | 6490 | 430 |
| JXR889059 | 358 | 1028.7 | 1327.15 | 95.25 | 3.3 | 1060 | 3100 | 1420 | 6020 | 450 |
| JXR889060 | 430 | 1028.7 | 1327.15 | 114.3 | 3.3 | 1230 | 3310 | 1600 | 6490 | 430 |
| - | 350 | 1270 | 1524 | 95.25 | 3.3 | 1300 | 3830 | 1760 | 2980 | 95 |
| JXR897051 | 500 | 1549.4 | 1828.8 | 101.6 | 3.3 | 1400 | 4510 | 1890 | 9400 | 80 |
| - | 675 | 1879.6 | 2197.1 | 101.6 | 5.4 | 1510 | 5240 | 2040 | 10900 | 43 |
| - | 1130 | 2463.8 | 2819.4 | 114.3 | 5.4 | 2330 | 8740 | 3150 | 18200 | 18200 |
![]()
![]()
![]()
![]()
Q1: Can this bearing replace BFKB353224/HA4?
A1: Yes, it is designed as an interchangeable replacement with equivalent specifications.
Q2: Is this bearing suitable for CNC applications?
A2: Yes, it is ideal for high-precision CNC machining systems.
Q3: Do you support customization?
A3: Yes, we offer customization for preload, precision grade, and materials.
Looking for a reliable BFKB353224/HA4 replacement bearing?
Contact GQZ Bearing today for pricing, samples, or technical support!
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!