| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal |
| Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | Chrome Steel |
| Product Name | Ultrathin crossed roller bearings |
| ID(mm) | 160 |
| OD(mm) | 240 |
| Width(mm) | 30 |
| Height(mm) | 23 |
| Precision Rating | P5 / P4 / P2 |
| Structure | Cylindrical |
| Warranty | 12 Months |
| Brand Name | GQZ |
| Model Number | BFKB353240/HA4 |
| Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm Precision Bearing for
Robot Arms Parts XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm for
SKF BFKB353203/HA4 Cross Tapered Roller Bearing 240x300x30mm Robot Arm Bearing
Robot Arm Bearing BFKB353215/HA4 & 250XRN35 Cross Tapered Roller Bearing
Product Specification
| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal | Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment | Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | Chrome Steel | Product Name | Ultrathin crossed roller bearings |
| ID(mm) | 160 | OD(mm) | 240 |
| Width(mm) | 30 | Height(mm) | 23 |
| Precision Rating | P5 / P4 / P2 | Structure | Cylindrical |
| Warranty | 12 Months | Brand Name | GQZ |
| Model Number | BFKB353240/HA4 | Certification | ISO9001/ISO14001/GJB9001 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | SKF cross roller bearing 160x240x30mm ,CNC machine replacement roller bearing ,robot bearing with high precision | ||
The B353240/HA4 Cross Tapered Roller Bearing is a high-precision bearing designed for CNC machines and advanced industrial equipment requiring high rigidity, load capacity, and rotational accuracy. With dimensions of 160mm inner diameter, 240mm outer diameter, and 30mm width, it ensures stable performance in demanding machining environments.
This bearing is suitable as an interchangeable replacement for equivalent high-precision models, offering smooth operation, strong load support, and long service life in precision applications.
| Parameter | B353240/HA4 |
|---|---|
| Model | B353240/HA4 |
| Inner Diameter (ID) | 160 mm |
| Outer Diameter (OD) | 240 mm |
| Width (H) | 30 mm |
| Type | Cross Tapered Roller Bearing |
| Structure | Crossed Tapered Rollers |
| Material | Bearing Steel |
| Preload | Custom |
| Accuracy Class | P5 / P4 optional |
| Application | CNC Machines, Automation Equipment, Precision Systems |
![]()
| Timken | KG | d | D | B | r | Cr (KN) | Co (KN) | Cr (KN) | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| - | 4.9 | 150 | 230 | 30 | 1 | 95.2 | 156 | 111 | 279 | 1100 |
| - | 5.15 | 160 | 240 | 30 | 1.1 | 96.8 | 162 | 118 | 300 | 1000 |
| - | 6.7 | 200 | 280 | 30 | 1.5 | 102 | 175 | 120 | 320 | 9000 |
| XR496051 | 5.59 | 203.2 | 279.4 | 31.75 | 1.5 | 110 | 188 | 134 | 348 | 850 |
| XR496052 | 5.59 | 203.2 | 279.4 | 31.75 | 1.5 | 110 | 188 | 134 | 348 | 850 |
| - | 5.4 | 240 | 300 | 30 | 1 | 88 | 184 | 114 | 361 | 750 |
| - | 4.5 | 250 | 310 | 25 | 1 | 88 | 188 | 114 | 361 | 700 |
| - | 13 | 250 | 350 | 40 | 1.3 | 187 | 355 | 228 | 657 | 670 |
| JXR637050 | 12.5 | 300 | 400 | 36.492 | 1.5 | 183 | 355 | 223 | 657 | 560 |
| JXR637050 | 12.5 | 300 | 400 | 37 | 1.5 | 183 | 355 | 223 | 657 | 560 |
| JXR678054 | 38 | 300 | 480 | 60 | 1.5 | 258 | 495 | 35 | 920 | 600 |
| JXR652050 | 19.5 | 310 | 425 | 45 | 2.5 | 216 | 427 | 281 | 837 | 640 |
| JXR678052 | 32 | 330.2 | 457.2 | 63.5 | 3.3 | 264 | 515 | 312 | 954 | 620 |
| - | 27 | 350 | 470 | 50 | 3.3 | 308 | 635 | 376 | 1180 | 560 |
| JXR699050 | 30 | 370 | 495 | 50 | 3.3 | 93.6 | - | 119 | - | 600 |
| - | 15 | 400 | 480 | 40 | 1.1 | 216 | 497 | 281 | 957 | 430 |
| - | 46.5 | 400 | 550 | 60 | 2.5 | 429 | 920 | 523 | 1700 | 400 |
| XR736052 | 27.5 | 432.003 | 571.5 | 38.1 | 3.3 | 83 | 910 | 530 | 1600 | 400 |
| JXR766051 | 51 | 457.2 | 609.6 | 63.5 | 3.3 | 396 | 856 | 514 | 1680 | 420 |
| JXR766052 | 62 | 424.95 | 614.924 | 65 | 3.3 | 470 | 960 | 600 | 1720 | 380 |
| JXR820060 | 100 | 580 | 760 | 80 | 3.3 | 627 | 1380 | 765 | 2560 | 300 |
| JXR820061 | 100 | 580 | 760 | 80 | 6.4 | 627 | 1380 | 765 | 2560 | 300 |
| JXR836050 | 148 | 600 | 830 | 80 | 6.4 | 680 | 1460 | 820 | 2870 | 300 |
| JXR8444050 | 150 | 685.8 | 914.4 | 79.375 | 6.4 | 693 | 1660 | 900 | 3250 | 260 |
| JXR855053 | 150 | 685.8 | 914.4 | 79.375 | 3.3 | 693 | 1660 | 900 | 3250 | 260 |
| JXR855056 | 150 | 685.8 | 914.4 | 79.375 | 3.3 | 693 | 1660 | 900 | 3250 | 260 |
| JXR882054 | 185 | 901.7 | 1117.6 | 82.555 | 3 | 781 | 2060 | 1060 | 4290 | 200 |
| JXR882055 | 185 | 901.7 | 1117.6 | 82.555 | 3.3 | 781 | 2060 | 1060 | 4290 | 200 |
| JXR882058 | 158 | 939.8 | 1117.6 | 82.55 | 3 | 920 | 2580 | 1200 | 5000 | 200 |
| - | 215 | 950 | 1170 | 85 | 3 | 968 | 2690 | 1310 | 5600 | 215 |
| JXR889058 | 430 | 1028.7 | 1327.15 | 114.3 | 3.3 | 1230 | 3310 | 1600 | 6490 | 430 |
| JXR889059 | 358 | 1028.7 | 1327.15 | 95.25 | 3.3 | 1060 | 3100 | 1420 | 6020 | 450 |
| JXR889060 | 430 | 1028.7 | 1327.15 | 114.3 | 3.3 | 1230 | 3310 | 1600 | 6490 | 430 |
| - | 350 | 1270 | 1524 | 95.25 | 3.3 | 1300 | 3830 | 1760 | 2980 | 95 |
| JXR897051 | 500 | 1549.4 | 1828.8 | 101.6 | 3.3 | 1400 | 4510 | 1890 | 9400 | 80 |
| - | 675 | 1879.6 | 2197.1 | 101.6 | 5.4 | 1510 | 5240 | 2040 | 10900 | 43 |
| - | 1130 | 2463.8 | 2819.4 | 114.3 | 5.4 | 2330 | 8740 | 3150 | 18200 | 18200 |
![]()
![]()
![]()
![]()
Upgrade your CNC system with B353240/HA4 Cross Tapered Roller Bearing.
Contact GQZ Bearing today for pricing, samples, or technical consultation!
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!