| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal |
| Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | GCr15 Steel |
| Product Name | Ultrathin crossed roller bearings |
| Seals Type | Sealed |
| ID(mm) | 115 |
| OD(mm) | 240 |
| Width(mm) | 28 |
| Precision Rating | P0-P5 |
| Structure | Cylindrical |
| Brand Name | GQZ |
| Model Number | RU178 |
| Certification | ISO90001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm Precision Bearing for
Robot Arms Parts XR496051 Cross Tapered Roller Bearing 203.2x279.4x31.75mm for
SKF BFKB353203/HA4 Cross Tapered Roller Bearing 240x300x30mm Robot Arm Bearing
Robot Arm Bearing BFKB353215/HA4 & 250XRN35 Cross Tapered Roller Bearing
Product Specification
| Payment Terms | T/T or western Union or PayPal | Supply Ability | 3,000pcs per month |
| Delivery Time | 3 working days after received your payment | Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Material | GCr15 Steel | Product Name | Ultrathin crossed roller bearings |
| Seals Type | Sealed | ID(mm) | 115 |
| OD(mm) | 240 | Width(mm) | 28 |
| Precision Rating | P0-P5 | Structure | Cylindrical |
| Brand Name | GQZ | Model Number | RU178 |
| Certification | ISO90001 | Place of Origin | China |
| High Light | Crossed roller ring bearing 110x240x28mm ,Heavy duty bearing for industrial robots ,Automation bearing with high load capacity | ||
The RU178 Crossed Roller Ring Bearing is a large-size, high-performance bearing designed for heavy-duty industrial robots, automation equipment, and rotary systems. With dimensions of 110mm inner diameter, 240mm outer diameter, and 28mm width, it delivers high load capacity, rigidity, and smooth rotational performance.
Its crossed cylindrical roller structure supports radial, axial, and moment loads simultaneously, making it ideal for high-load robotic joints and precision rotary equipment.
| Parameter | RU178 |
|---|---|
| Model | RU178 |
| Inner Diameter (ID) | 110 mm |
| Outer Diameter (OD) | 240 mm |
| Width (H) | 28 mm |
| Type | Crossed Roller Ring Bearing |
| Structure | Integrated Ring, Crossed Cylindrical Rollers |
| Material | Bearing Steel (GCR15) |
| Preload | C0 / Custom |
| Accuracy Class | P6 / P5 optional |
| Application | Industrial Robots, Automation Equipment, Heavy Rotary Systems |
![]()
| Model | d | D | B | C | Co | kg |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RU28 | 10 | 52 | 8 | 2.91 | 2.43 | 0.12 |
| RU42 | 20 | 70 | 12 | 7.35 | 8.35 | 0.29 |
| - | 25 | 80 | 12 | 8.61 | 10.6 | 0.4 |
| RU66 | 35 | 95 | 15 | 17.5 | 22.3 | 0.66 |
| RU85 | 55 | 120 | 15 | 20.3 | 29.5 | 1 |
| RU124 | 80 | 165 | 22 | 33.1 | 50.9 | 2.6 |
| RU124G | 80 | 165 | 22 | 33.1 | 50.9 | 2.6 |
| RU124X | 80 | 165 | 22 | 33.1 | 50.9 | 2.6 |
| RU148 | 90 | 210 | 25 | 49.1 | 76.8 | 4.9 |
| RU148G | 90 | 210 | 25 | 49.1 | 76.8 | 4.9 |
| RU148X | 90 | 210 | 25 | 49.1 | 76.8 | 4.9 |
| RU178 | 115 | 240 | 28 | 80.3 | 135 | 6.8 |
| RU178G | 115 | 240 | 28 | 80.3 | 135 | 6.8 |
| RU178X | 115 | 240 | 28 | 80.3 | 135 | 6.8 |
| RU228 | 160 | 295 | 35 | 104 | 173 | 11.4 |
| RU228G | 160 | 295 | 35 | 104 | 173 | 11.4 |
| RU228X | 160 | 295 | 35 | 104 | 173 | 11.4 |
| RU297 | 210 | 380 | 40 | 156 | 281 | 21.3 |
| RU297G | 210 | 380 | 40 | 156 | 281 | 21.3 |
| RU297X | 210 | 380 | 40 | 156 | 281 | 21.3 |
| RU445 | 350 | 540 | 45 | 222 | 473 | 35.4 |
| RU445G | 350 | 540 | 45 | 222 | 473 | 35.4 |
| RU445X | 350 | 540 | 45 | 222 | 473 | 35.4 |
![]()
![]()
![]()
Upgrade your industrial system with RU178 Crossed Roller Ring Bearing.
Contact us today for pricing, customization, or technical support!
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
1989
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
10~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad... Established in 1999, Wuxi Guangqiang Bearing Trade Co.,Ltd works hard in researching and manufacturing high quality bearings and rely on it's advantages of strong technologies, advanced equipment, professional technical team, quality production and reasonable prices has gain a broad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!