China Zero Emission Tech2-head A3 30CM UV 3D DTF Printer 3D XP600/1600-U1/3200-U1 2
  1. China Zero Emission Tech2-head A3 30CM UV 3D DTF Printer 3D XP600/1600-U1/3200-U1 2
  2. China Zero Emission Tech2-head A3 30CM UV 3D DTF Printer 3D XP600/1600-U1/3200-U1 2
  3. China Zero Emission Tech2-head A3 30CM UV 3D DTF Printer 3D XP600/1600-U1/3200-U1 2
  4. China Zero Emission Tech2-head A3 30CM UV 3D DTF Printer 3D XP600/1600-U1/3200-U1 2
  5. China Zero Emission Tech2-head A3 30CM UV 3D DTF Printer 3D XP600/1600-U1/3200-U1 2
  6. China Zero Emission Tech2-head A3 30CM UV 3D DTF Printer 3D XP600/1600-U1/3200-U1 2
  7. China Zero Emission Tech2-head A3 30CM UV 3D DTF Printer 3D XP600/1600-U1/3200-U1 2
Zero Emission Tech2-head A3 30CM UV 3D DTF Printer 3D XP600/1600-U1/3200-U1 2
  1. MOQ: 1 piece
  3. Get Latest Price
ink type UV DTF Ink
Print head Epson I3200
automatic grade Automatic
Color & Page Multicolor
condition New
Control Type Push Button
dimensions(l*w*h) 1170*870*1030mm
Plate Type DTF printer
Power Mode Power Supply
Print Media Labels
Print Resolution 600 dpi, 2400 DPI, 1200 dpi, 9600 dpi, 4800 DPI
Print Speed 15 ppm, 24 ppm, 40 ppm, 10 ppm, 19 ppm, 20 ppm
Printer Function Type Multifunction
Printing Material Flex
Resolution 600 dpi, 9600 dpi, 2400 DPI, 4800 DPI, 1200 dpi
Speed 100 cm/min
Type UV Inkjet Printer
usage Label Printer
Voltage 220V Electrical Equipment
warranty 1 Year
weight 80
Printhead Quantity 2
Printhead Speed 6pass 720*1800DP1 7㎡/h
Color Mode K C M Y + W + Varnish
Printing Width 300mm
Material Type UV DTF A &B film, gold film, silver film
Curing System UV LED lamp
File Format TIF (CMYK)
Printer scanner type Flatbed
Brand Name Betcolor
Place of Origin Beijing, China
Product Specification
ink type UV DTF Ink Print head Epson I3200
automatic grade Automatic Color & Page Multicolor
condition New Control Type Push Button
dimensions(l*w*h) 1170*870*1030mm Plate Type DTF printer
Power Mode Power Supply Print Media Labels
Print Resolution 600 dpi, 2400 DPI, 1200 dpi, 9600 dpi, 4800 DPI Print Speed 15 ppm, 24 ppm, 40 ppm, 10 ppm, 19 ppm, 20 ppm
Printer Function Type Multifunction Printing Material Flex
Resolution 600 dpi, 9600 dpi, 2400 DPI, 4800 DPI, 1200 dpi Speed 100 cm/min
Type UV Inkjet Printer usage Label Printer
Voltage 220V Electrical Equipment warranty 1 Year
weight 80 Printhead Quantity 2
Printhead Speed 6pass 720*1800DP1 7㎡/h Color Mode K C M Y + W + Varnish
Printing Width 300mm Material Type UV DTF A &B film, gold film, silver film
Curing System UV LED lamp File Format TIF (CMYK)
Printer scanner type Flatbed Brand Name Betcolor
Place of Origin Beijing, China
Product optional
1~6 head 30CM printer
1~6 head 60CM printer
Print head optional
XP600
1600-U1
3200-U1
I3200HD-U1
Color Mode
K C M Y+ W+ Varnish
Ink Type
UV DTF Ink
Printing Width
600mm
Material Type
UV DTF A &B film, gold film, silver film
Curing System
UV LED lamp (air-cooled)
File Format
TIF (CMYK)
RIP Software
Maintop 6.1 (UV Version)/Photoprint     Maintop 6.1 (UV Version)
Power Consumption
350w
Input Voltage
AC220V+10%.50/60±1Hz,AC110V (optional)
Working Condition
Temperature:20-28°C,Humidity: 45-65%