China 60℃-170℃ Bimetal Thermal Cutoff Switch DC12V-30V Customizable
  1. China 60℃-170℃ Bimetal Thermal Cutoff Switch DC12V-30V Customizable
  2. China 60℃-170℃ Bimetal Thermal Cutoff Switch DC12V-30V Customizable
  3. China 60℃-170℃ Bimetal Thermal Cutoff Switch DC12V-30V Customizable
60℃-170℃ Bimetal Thermal Cutoff Switch DC12V-30V Customizable
  1. MOQ: 1000
  2. Price: Please contact us
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Supply Ability 10000000 pcs per month
Delivery Time 5-7 work days
Packaging Details 20000 pcs per carton
Product name HC02 motor thermal protector
Material plastic case
Temperature range 60~170℃
Tolerance ±8℃,±10℃
Voltage 250V
Current Customizable
Application Automotive Motors
Brand Name HCET
Model Number HC02-A
Certification UL, ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 10000000 pcs per month
Delivery Time 5-7 work days Packaging Details 20000 pcs per carton
Product name HC02 motor thermal protector Material plastic case
Temperature range 60~170℃ Tolerance ±8℃,±10℃
Voltage 250V Current Customizable
Application Automotive Motors Brand Name HCET
Model Number HC02-A Certification UL, ROHS
Place of Origin China
HC02 Series Motor Thermal Protector Thermal Cutout Switch Replacement for Otter DC 12V-30V for Automotive Motors
Product Attributes
Attribute Value
Material Plastic case
Temperature range 60~170℃
Tolerance ±8℃,±10℃
Voltage 250V
Current Customizable
Application Automotive Motors
Product Description
Product Features
  • Dual-Sensitive Protection
  • Automotive-Grade Reliability
    • Engineered for DC 12V-30V automotive systems, including windshield wipers, power windows, sliding doors, and sunroof motors.
  • Global Compliance & Safety
    • RoHS certified.
  • Customizable Solutions
Electrical Characteristics
60°C~170°C Operating temperature range, Customizable temperature
4S~10S Special action time can be customized
±8°C, ±10°C Temperature Tolerance
1A~30A The overload current tripping range can be customized according to customer's requirements