| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 6000 sets per month |
| Delivery Time | 5-15 days |
| Packaging Details | 125*31*32cm(10kg); 46*57*20cm(11kg);0.18CBM |
| Product name | SH-200G Digital Height Weight Scale for Pharmacy |
| Keyword | Height Weight Scale for Pharmacy |
| Customized | Language/Logo/sticker/color |
| Data transfer | Standard: RS232, WiFi; Optional: Bluetooth, 3G/4G |
| Usage | Hospital, clinic, pharmacy, school, gym, shopping mall, etc. |
| Languages | Supports 17 languages including English, can switch languages freely |
| Dimension | 480*370*2300mm |
| Packing size | 125*31*32cm(10kg); 46*57*20cm(11kg);0.18CBM |
| Power | ≤15W(about 1kw per 100hrs) |
| Brand Name | SHANGHE |
| Model Number | SH-200G |
| Certification | CE/ISO13485/OMIL |
| Place of Origin | Henan, China |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic Height Weight Bmi Machine , Coin Operated Men'S Height And Weight
235CM 200kg Digital Weighing Scale With Height Measurement SH - 300G Model
Smart LCD HD Body Weight And Height Scale Fat Analyzer AC110V - 220V Voltage
Body Balance Medical Height And Weight Scales , Healthy Digital Scale With Bmi
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 6000 sets per month |
| Delivery Time | 5-15 days | Packaging Details | 125*31*32cm(10kg); 46*57*20cm(11kg);0.18CBM |
| Product name | SH-200G Digital Height Weight Scale for Pharmacy | Keyword | Height Weight Scale for Pharmacy |
| Customized | Language/Logo/sticker/color | Data transfer | Standard: RS232, WiFi; Optional: Bluetooth, 3G/4G |
| Usage | Hospital, clinic, pharmacy, school, gym, shopping mall, etc. | Languages | Supports 17 languages including English, can switch languages freely |
| Dimension | 480*370*2300mm | Packing size | 125*31*32cm(10kg); 46*57*20cm(11kg);0.18CBM |
| Power | ≤15W(about 1kw per 100hrs) | Brand Name | SHANGHE |
| Model Number | SH-200G | Certification | CE/ISO13485/OMIL |
| Place of Origin | Henan, China |
Certifications:
![]()
Product Specifications:
Product Description:
SH-200G Height Weight Scale Functions:
1. The main function is automatic measurement of height and weight with BMI displayed.
2. The scale body can be folded and easy movedwith the wheels.
3. Optional: coin operated payment function helping customers make profits.
4. AI robot guides operation, automatic voice broadcast measurement results.
5. Ultrasonic/Millimeter wave technology to measure height (non-touch).
6. Precision balanced beam resistive strain sensor.
7. 7-inch LCD touch screen, displays indoor temperature and current time in standby mode.
8. Supports 17 languages including English, can switch languages freely.
9. Three ways to get the report: ①thermal printer②phone report③download report
10. Data transfer: RS232 serial port,WiFi (standard); Bluetooth/4G/cloud interface (optional), etc, data can be transmitted to the customer's software, such as HIS/LIS system/APP/PC, etc.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Hot Sale Products:
![]()
Packaging&Shipping:
![]()
![]()
Company Profile:
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
3000000-5000000
Employee Number:
100~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhengzhou Shanghe Electronic Technology Co., Ltd. is located in Zhengzhou, China. We are a high-tech enterprise integrating R&D, production and sales. With a registered capital of 10 million, covering an area of 3800㎡, certificated by CE and ISO ; OIMLand ISO13485 certificates are in the proce... Zhengzhou Shanghe Electronic Technology Co., Ltd. is located in Zhengzhou, China. We are a high-tech enterprise integrating R&D, production and sales. With a registered capital of 10 million, covering an area of 3800㎡, certificated by CE and ISO ; OIMLand ISO13485 certificates are in the proce...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!