| Payment Terms | T/T,L/C |
| Supply Ability | 100UNITS PER MONTH |
| Delivery Time | 20DAYS |
| Packaging Details | PLYWOOD CASE |
| Material | Q235&FRP |
| Working tempreture | -45-60℃ |
| Rotor diameter (m) | 6 |
| Height of blades | 6.6 |
| Rated rotor speed (m/s) | 100r/min |
| Speed regulation method | Electromagnetic control |
| Top weight (kg) | 1800kg |
| Start up wind speed(m) | 3.8m/s |
| Survival wind speed(m) | 50 |
| Rated wind speed(m/s) | 13 |
| Tower type | 133mm steel tube |
| Height of tower | 12M |
| Material of blades and numbers | Glass fiber reinforce plastic/5 |
| Output voltage | 220V/380V |
| Work Speed | 3.8-25m/s |
| Wind energy utilized coefficient | 30%-40% |
| Brand Name | BF |
| Model Number | BF-C-20K |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
20kW Vertical Axis Wind Turbine with Low Wind Speed Start (3.8m/s) and Quiet
20KW Vertical Axis Wind Turbine with Hybrid Solar System and Low Startup Wind
20kW Vertical Axis Wind Turbine Generator Kit with Low RPM Start Low Noise and
20kW Commercial Vertical Axis Wind Turbine for Factory/Farm – 3 Phase Grid-Tie
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C | Supply Ability | 100UNITS PER MONTH |
| Delivery Time | 20DAYS | Packaging Details | PLYWOOD CASE |
| Material | Q235&FRP | Working tempreture | -45-60℃ |
| Rotor diameter (m) | 6 | Height of blades | 6.6 |
| Rated rotor speed (m/s) | 100r/min | Speed regulation method | Electromagnetic control |
| Top weight (kg) | 1800kg | Start up wind speed(m) | 3.8m/s |
| Survival wind speed(m) | 50 | Rated wind speed(m/s) | 13 |
| Tower type | 133mm steel tube | Height of tower | 12M |
| Material of blades and numbers | Glass fiber reinforce plastic/5 | Output voltage | 220V/380V |
| Work Speed | 3.8-25m/s | Wind energy utilized coefficient | 30%-40% |
| Brand Name | BF | Model Number | BF-C-20K |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| Power | 20KW |
| Rotor diameter | 6m |
| Height of blade | 6.6m |
| Material of blades and numbers | Glass fiber reinforce plastic/5 |
| Rated rotor speed | 150r/min |
| Output voltage | 220V/380V |
| Start up wind speed | 3.8m/s |
| Rated wind speed | 13m/s |
| Work speed | 3.8-25m/s |
| Security wind speed | 50m/s |
| Height of tower | 12m |
| Top weight except tower | 1800kg |
| Tower type | 133mm steel tube |
| Wind energy utilized coefficient | 30%-40% |
| Suggested batteries information | 64pcs 12V 200AH |
| Speed regulation method | electromagnetic control |
| Range of working temperature | -45℃-60℃ |
| Product Model | WWS200-220-N00 |
| Rated Battery Voltage | 220V |
| Rated Wind Turbine Input Power | 20kW |
| Maximum Wind Turbine Input Power | 30kW |
| Wind Turbine Brake Current | 91A |
| Rated Solar Input Power | 6kW |
| Floating Charging Voltage | 266V |
| Display Mode | LCD |
| Quiescent Current | ≤20mA |
| Ambient Temperature & Humidity | -20~+55℃/35~85%RH(Without Condensation) |
| Temperature Compensation Function (Optional) | -4mV/℃/2V ,-35℃--+80℃ ,Precision:±1℃ |
| Dimension(L×W×H) | Controller Box: 440×300×170mm ; Dumpload Box: 680×420×675mm |
| Net Weight | Controller Box:9kg ; Dumpload Box: 30kg |
| Product Model | WI200-220-3N01 |
| Rated Output Capacity | 20kVA |
| Rated Battery Voltage | 220VDC |
| Over Voltage Shutoff | 312VDC |
| Over Voltage Recovery | 302VDC |
| Under Voltage Shutoff | 198VDC |
| Under Voltage Recovery | 220VDC |
| No-load Loss | ≤0.9A |
| Output Wave | Pure sine Wave |
| Display Mode | LCD |
| Cooling | Fan |
| Rated Output Voltage | 220VAC |
| Wave Distortion | ≤4% |
| Output Frequency | 50±0.5Hz |
| Dynamic Response | 5% |
| Power Factor | ≥0.8 |
| Over-load Capacity | 120% 1min,150% 10s |
| Invert Efficiency | 90% Max |
| Isolating Mode | Toroidal Transformer |
| Noise (1m) | ≤40dB |
| Insulating Strength | 1500VAC,1min |
| Protection Functions | Input over voltage protection, Battery under voltage protection, Battery anti-reverse connection protection, Output overload protection, Output short circuit protection, Over temperature protection. |
| Ambient Temperature | -20~+55℃ |
| Working Altitude | ≤4000m |
| Ambient Humidity | 0~90%,Without Condensation |
| Dimensions (Lx W x H) | 500 x 500 x 1100mm |
| Net Weight | 130kg |
Technical Description:
Engineered for heavy-duty performance, our 10kW to 20kW Vertical Axis Wind Turbines are built to deliver maximum output for commercial and industrial off-grid projects.
Our turbines utilize advanced electromagnetic design and precision-cast blades to ensure high wind energy utilization coefficients. They are perfectly suited for telecom towers, remote monitoring stations, farms, and grid-tied wind farms.
Performance Highlights:
• High Efficiency Generator: Custom-designed PMG (Permanent Magnet Generator) ensures stable voltage output and high conversion efficiency.
• Weather Resistant: Rated to withstand typhoon-level wind speeds with automatic braking protection systems.
• Long Service Life: Designed for 20+ years of reliable operation with minimal maintenance requirements.
OEM & Spare Parts Services:
We understand that maintenance is key to wind power projects. We supply standalone generator motors and reinforced wind blades compatible with various VAWT models. Whether you need a single replacement part or a bulk order for a wind farm project, our factory guarantees top-tier quality and fast shipping.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2009
Total Annual:
>200MILLION
Employee Number:
>50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Qingdao Bofeng Wind Power Generator Co., Ltd. It is a corporate entity of integrating R&D, production, sales and service. The company has 43 employees and 7 technicians. The company has been recognized as aclean production demonstration enterprise, ISO... Qingdao Bofeng Wind Power Generator Co., Ltd. It is a corporate entity of integrating R&D, production, sales and service. The company has 43 employees and 7 technicians. The company has been recognized as aclean production demonstration enterprise, ISO...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!