| Payment Terms | T/T,L/C |
| Supply Ability | 500UNITS PER MONTH |
| Delivery Time | 15 DAYS |
| Packaging Details | PLYWOOD CASE |
| Material | Q235&FRP |
| Working temperature | -45-60℃ |
| Rotor diameter | 2.2m |
| Blade height | 2.4m |
| Rated rotor speed | 180r/min |
| Startup wind speed | 2.2m/s |
| Brand Name | BF |
| Model Number | BF-H-1K |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
2kW Vertical Axis Wind Turbine with Low Startup Wind Speed and Electromagnetic
Wind Turbine for Rooftop 3kW H Type Vertical Axis Wind Turbine Blade - Low Wind
Wind Turbine for Rooftop 1kW 48V low RPM Vertical Wind Generator
Wind Turbine for Rooftop 2kW All-Direction low start up 2kW Vertical Wind
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C | Supply Ability | 500UNITS PER MONTH |
| Delivery Time | 15 DAYS | Packaging Details | PLYWOOD CASE |
| Material | Q235&FRP | Working temperature | -45-60℃ |
| Rotor diameter | 2.2m | Blade height | 2.4m |
| Rated rotor speed | 180r/min | Startup wind speed | 2.2m/s |
| Brand Name | BF | Model Number | BF-H-1K |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
Our BF-H series wind power generating system features advanced vertical axis technology with magnetic suspension structure, delivering exceptional wind energy efficiency and reliable performance for residential and small business applications.
| Power (W) | 1000 |
| Rotor diameter (m) | 2.2 |
| Height of blade (m) | 2.4 |
| Material of blades and numbers | Glass Fiber Reinforced Plastic/5 |
| Rated rotor speed | 180 r/min |
| Speed regulation method | Electromagnetic control |
| Wind energy utilized coefficient | 30%-40% |
| Range of working temperature | -45℃ - 60℃ |
| Top weight (kg) | 155 |
| Start up wind speed (m/s) | 2.2 |
| Sweep wind area (㎡) | 3.38 |
| Survival wind speed (m/s) | 50 |
| Rated wind speed (m/s) | 9 |
| Tower type | Guy cabled tower |
| Service life | 20-25 years |
Features high-grade Neodymium Iron Boron permanent magnets, each tested for magnetic flux by authorized institutions. Engineered for low starting torque while maintaining high generating efficiency through optimized internal structure.
Streamline shape with 3 reinforced fiber plastic blades. Manufactured using unidirectional fiber fabric and epoxy resin molds with inner foam core construction. Designed for low noise operation, excellent balance, and superior fatigue resistance.
Precision-made steel wheel hub connects blades to generator. Blades connectors constructed from Q235 plate with anti-corrosion surface treatment for durable performance.
Available in Q235 guy wire tower with anti-corrosion painting or free stand tower with hot dip galvanized plastic spraying for various installation requirements.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2009
Total Annual:
>200MILLION
Employee Number:
>50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Qingdao Bofeng Wind Power Generator Co., Ltd. It is a corporate entity of integrating R&D, production, sales and service. The company has 43 employees and 7 technicians. The company has been recognized as aclean production demonstration enterprise, ISO... Qingdao Bofeng Wind Power Generator Co., Ltd. It is a corporate entity of integrating R&D, production, sales and service. The company has 43 employees and 7 technicians. The company has been recognized as aclean production demonstration enterprise, ISO...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!