| Model NO. | HDBMW01 |
| Surface Treatment | Painted |
| Fuel | Coal |
| Material | SA179 and SA36 |
| Production Technique | Panel Bending and Tube Bending |
| Tube Dimension | 76.2mm*4mm |
| Transport Package | Steel Frame |
| Panel Specification | 9646mm*1760mm*1939mm |
| Production Capacity | 8000 Tons/Year |
| Tube Size | 76.2mm*4.0mm |
| Standard | ASME/GB standard |
| Equipment | Automatic production equipment |
| Pitch Ratio | 1.2-1.5 |
| Fin Type | Rolled fin tubes, Bare tube and fin, Bare tube fusion welding |
| Heat Load | High |
View Detail Information
Explore similar products
Environmental Friendly Boiler Water Wall Panels Alloy Seamless ASTM Certificatio
Heat Exchanger Painted Water Wall Panels Boiler Parts For Porwer Station
ASME Standard Bare Water Wall Tubes In Boiler Front And Rear Side Loose Panels
Power Station Coal Combustion Evaporation Section Boiler Water Wall
Product Specification
| Model NO. | HDBMW01 | Surface Treatment | Painted |
| Fuel | Coal | Material | SA179 and SA36 |
| Production Technique | Panel Bending and Tube Bending | Tube Dimension | 76.2mm*4mm |
| Transport Package | Steel Frame | Panel Specification | 9646mm*1760mm*1939mm |
| Production Capacity | 8000 Tons/Year | Tube Size | 76.2mm*4.0mm |
| Standard | ASME/GB standard | Equipment | Automatic production equipment |
| Pitch Ratio | 1.2-1.5 | Fin Type | Rolled fin tubes, Bare tube and fin, Bare tube fusion welding |
| Heat Load | High | ||
| High Light | ASME Standard SA192 Water Wall Panel ,76.2mm*4mm Tube Membrane Water Wall ,Power Plant Application Boiler Water Wall | ||
The main type of water wall panels our company fabricate is membrane wall.
Membrane water wall is an air-tight structure consisting of pipes and fins.The advantages are less air leakage in furnace; can use pipe-laying wall, less load on steel structure and lower cost of boiler; easy to use suspension structure and improve thermal expansion system, suitable for large-scale mechanized production, high assembly rate, low heat storage capacity and shorten star-up and shutdown time. The disadvantage is that the manufacturing process is complex. Membrane water wall is often used in large capacity, high temperature and high pressure boilers.
According to the different manufacturing process, the membrane water wall can be divided into three types:1.rolled fin tubes are welded in rows, with less welding workload, but the fin tubes are expensive. 2.bare tube and fin(flat steel) are welded in rows, which has low material cost and can easily meet the requirements of various pitches, but flat steel requires high precision and finishing equipment.3.Bare tube fusion welding,the fins between tubes are formed by filling the welding wire, mostly used for the small pitch between the tubes. The pitch between tubes of membrane water wall is related to factors such as boiler pressure and furnace heat load, usually s/d is 1.2-1.5.
![]()
| Name | Memebrane Walls |
| Material | ASME SA179 |
| Tube size | 76.2mm*4.0mm |
| Standard | As per ASME/GB standard |
| Equipment | Automatic production equipment |
| Application | Maintenance of Sugar Mill Boiler and Power Plant Boiler |
The products of our company have been widely used in major power plants of various provinces and cities in China, bringing stable and significant economic and social benefits to cooperated power plants. At the same time, we attach great importance to product development and strive to improve product quality. Through the cooperation with a number of domestic and foreign companies, we constantly explore the international market.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1985
Total Annual:
100,000,000-120,000,000
Employee Number:
1000~1100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hua Dong Boiler Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialized in manufacturing boilers. Established in early 1985s, has two manufacturing bases, this company covers 400,000㎡ with fixed assets amounting to USD 110,000,000. There are 1100 employees including 150 technicians and 600 coded welders. ... Hua Dong Boiler Co., Ltd. is a high-tech enterprise specialized in manufacturing boilers. Established in early 1985s, has two manufacturing bases, this company covers 400,000㎡ with fixed assets amounting to USD 110,000,000. There are 1100 employees including 150 technicians and 600 coded welders. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!