| Name | Hydraulic Rising Bollards |
| Passing Pressure | ≤80-120 tons container trucks |
| Voltage | AC220V 50Hz TAIWEI Integrated |
| System Dynamic Power | 350W TAIWEI Integrated |
| Material | 304 Stainless Steel |
| External Housing Size | 430×430×1130mm / 500×500×900mm |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
| Brand Name | TAIWEI |
| Certification | ISO9001 |
| Model Number | TW-DC Series |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Name | Hydraulic Rising Bollards | Passing Pressure | ≤80-120 tons container trucks |
| Voltage | AC220V 50Hz TAIWEI Integrated | System Dynamic Power | 350W TAIWEI Integrated |
| Material | 304 Stainless Steel | External Housing Size | 430×430×1130mm / 500×500×900mm |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box | Delivery Time | 7-10 working days |
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Place of Origin | Shenzhen, China | Brand Name | TAIWEI |
| Certification | ISO9001 | Model Number | TW-DC Series |
| High Light | 350W Hydraulic Rising Bollards ,Integrated Hydraulic Rising Bollards ,20KN Hydraulic Bollards For Security | ||
TAIWEI 350W Integrated Telescopic Security Hydraulic Rising Bollards provide advanced roadblock management solutions with electric-hydraulic operation. Designed for both security and access control applications, these automatic bollards offer convenience and enhanced security for high-traffic environments.
Ideal for universities, pedestrian sidewalks, parking lots, government buildings, gyms, amusement parks, airports, shopping centers, hospitals, and other high-traffic locations requiring reliable access control and security.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Control System | TAIWEI Integrated Electro-Hydraulic |
| Passing Pressure | ≤80-120 tons container trucks |
| Voltage | AC220V 50Hz TAIWEI Integrated |
| System Dynamic Power | 350W TAIWEI Integrated |
| Rise/Fall Time | ≤3-4S (adjustable) |
| Material | 304 stainless steel |
| Rising Height | 600mm |
| Diameter Options | 168mm, 219mm, 273mm (customizable) |
| External Housing Size | 430×430×1130mm / 500×500×900mm |
| Bollard Thickness | 6mm, 8mm, 10mm, 12mm, 15mm, 30mm (optional) |
| Working Temperature | -35℃ to 75℃ |
| Storage Environment | 10℃ to 65℃, Waterproof and moisture-proof |
| Solenoid Valve Voltage | 24V |
| Remote Control Distance | Approx. 50m-100m |
| Running Noise | ≤60 dB |
| Waterproof Rating | IP68, double sealed |
| Weight | Approx. 200 KG |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
7000000-8000000
Employee Number:
50~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!