| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC 0445110623 Genuine New For BOS CR Injector |
| Model number | 0445110623 , 0 445 110 623 For BOS Injector |
| application Nozzle | DLLA145P2431 , 0 433 172 431 injector Nozzle |
| application Valve | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Valve |
| For Engine | diesel engine car |
| Gross Weight | 650-750g/pc |
| Warranty | 12 month |
| Stock | In stock, can be shipped soon |
| Shipping Way | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | 0445110623 , 0 445 110 623 , 0445 110 623 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
For BOS Piezo Injector Spare Parts 0445110409 Car Fuel Injector 0 445 110 409
ERIKC 0445110347 For BOS Machine Control Injectors 0 445 110 347 Fuel oil
Diesel Engine For BOS Injectors 0 445 120 091 Cummins Diesel Injectors 0445 120
ERIKC 0445110549 Whole for For BOS Injectors 0 445 110 549 Automotive Parts Fuel
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC 0445110623 Genuine New For BOS CR Injector | Model number | 0445110623 , 0 445 110 623 For BOS Injector |
| application Nozzle | DLLA145P2431 , 0 433 172 431 injector Nozzle | application Valve | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Valve |
| For Engine | diesel engine car | Gross Weight | 650-750g/pc |
| Warranty | 12 month | Stock | In stock, can be shipped soon |
| Shipping Way | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. | Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | 0445110623 , 0 445 110 623 , 0445 110 623 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | For BOS fuel injector parts ,For BOS nozzle injector | ||
1 injector detail
| Type: | 0 445 110 623 For BOS common rail diesel Injector |
| Model No: | 0445110623 , 0 445 110 623 , 0445 110 623 For BOS diesel Injector |
| Other Injector Parts: | 0445110623 , 0 445 110 623 , 0445 110 623 Fuel Injection Systems |
| Injector OEM No: | 0445110623 , 0 445 110 623 , 0445 110 623 Original Common Rail Injector |
| Application For Nozzle: | DLLA145P2431 , 0 433 172 431 Common Rail Nozzle |
| Suit For Valve: | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Fuel Tank Injector Valve |
| Auxiliary Injector ball : | F 00V C05 009 , F00VC05009 For BOS Common Rail Valve Ball |
| Car Or Engine Type: | diesel engine car |
| Net Weight: | 600g/pc |
| Gross Weight: | 650-750g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | Neutral packing , ERIKC packing available |
| Warranty: | 12 month |
| Lead Time / Delivery Time: | Within 1-2 days after payment ,you can get goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock, cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia. |
2 injector picture
![]()
![]()
![]()
3 injector FAQ
FAQ: What are the reasons for black smoke?
ERIKC Answer: pistons, piston rings, cylinder sleeves and other faults
Cylinder liner wear, piston wear, piston ring heavy rings, etc. (Gas ring oil ring gap coincidence leads to leakage in the cylinder, cylinder pressure decreases.
FAQ: Failed Balance Tests
ERIKC Answer:If you suspect that an injector is clogged or malfunctioning, an injector balance test can isolate the bad injector. Scan tools that can disable injectors can isolate an injector for diagnostics. Engine rpm drop may not be an effective diagnostic method when performing a cylinder balance test where an injector is disabled.
FAQ:clogged fuel injector
Another effective test is to measure the pressure loss in the fuel rail when each injector is fired and pulses for a set period of time. Use an electronic injector pulse tester for this. As each injector is energized, a fuel pressure gauge is observed to monitor the drop in fuel pressure.
FAQ: How to know if your injectors need cleaning
ERIKC Answer:The business end of fuel injectors can’t be seen while the engine is running. Since it can take well over an hour to access and evaluate fuel injectors, injector maintenance is done by time and mileage intervals rather than from direct inspection.
4 Contact way
Joe (Manager) ready to reply to your messages
| Email: erikc@liseronozzle.com | ||
| whatsapp :+86 155 1551 5304 | Tel: +86-371-88881753 | |
| Official Website: www.liseronnozzle.com | ||
| Twitter: twitter.com/Liseron_ERIKC | ||
| Linked-in: cn.linkedin.com/in/erikccommonrail | ||
| YouTube: www.youtube.com/c/ZhengJoe | ||
| Facebook: www.facebook.com/Zhengzhou-Liseron-Oil-Pump-Nozzle-Co-Ltd-591765727647204 | ||
| Address: No.129 Changjiang Rd, Zhengzhou, China, 450000 | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!