| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC 0445110533 Diesel pump truck Injection |
| Model number | 0445110533 , 0 445 110 533 For BOS Injector |
| application Nozzle | DLLA148P2356 , 0 433 172 356 injector Nozzle |
| application Valve | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Valve |
| For Engine | diesel engine car |
| Gross Weight | 650-750g/pc |
| Warranty | 12 month |
| Stock | In stock, can be shipped soon |
| Shipping Way | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | 0445110533 , 0 445 110 533, 0445 110 533 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
For BOS Piezo Injector Spare Parts 0445110409 Car Fuel Injector 0 445 110 409
ERIKC 0445110347 For BOS Machine Control Injectors 0 445 110 347 Fuel oil
Diesel Engine For BOS Injectors 0 445 120 091 Cummins Diesel Injectors 0445 120
ERIKC 0445110549 Whole for For BOS Injectors 0 445 110 549 Automotive Parts Fuel
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC 0445110533 Diesel pump truck Injection | Model number | 0445110533 , 0 445 110 533 For BOS Injector |
| application Nozzle | DLLA148P2356 , 0 433 172 356 injector Nozzle | application Valve | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Valve |
| For Engine | diesel engine car | Gross Weight | 650-750g/pc |
| Warranty | 12 month | Stock | In stock, can be shipped soon |
| Shipping Way | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. | Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | 0445110533 , 0 445 110 533, 0445 110 533 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | For BOS fuel injector parts ,For BOS nozzle injector | ||
1 injector detail
| Type: | 0 445 110 735 For BOS common rail diesel Injector |
| Model No: | 0445110533 , 0 445 110 533, 0445 110 533 For BOS diesel Injector |
| Other Injector Parts: | 0445110533 , 0 445 110 533, 0445 110 533 Fuel Injection Systems |
| Injector OEM No: | 0445110533 , 0 445 110 533, 0445 110 533 Original Common Rail Injector |
| Application For Nozzle: | DLLA148P2356 , 0 433 172 356 Common Rail Nozzle |
| Suit For Valve: | F00VC01359 , F 00V C01 359 For BOS Fuel Tank Injector Valve |
| Auxiliary Injector ball : | F 00V C05 009 , F00VC05009 For BOS Common Rail Valve Ball |
| Car Or Engine Type: | diesel engine car |
| Net Weight: | 600g/pc |
| Gross Weight: | 650-750g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | Neutral packing , ERIKC packing available |
| Warranty: | 12 month |
| Lead Time / Delivery Time: | Within 1-2 days after payment ,you can get goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock, cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia. |
2 injector picture
![]()
![]()
![]()
3 injector FAQ
FAQ: What should I do if the high pressure pump fails? The flow rate in the fuel metering unit exceeds the threshold
ERIKC Answer: Symptoms: The fault light is on during the normal driving of the vehicle, and acceleration and powerlessness appear immediately.
FAQ: Is the flow meter unit normally open?
ERIKC Answer: Cause: The harness plug is not in contact and the flow meter unit is damaged Remedy: Replug or replace flow meter unit
FAQ: Poor contact of flow meter unit connector?
ERIKC Answer: Cause: Loose plug Processing: Reinsert
FAQ: Is the timing of the high pressure pump timing gear incorrect?
ERIKC Answer: Cause: Gear timing error during oil pump installation Processing: Re-adjust according to process requirements
4 Contact way
Joe (Manager) ready to reply to your messages
| Email: erikc@liseronozzle.com | ||
| whatsapp :+86 155 1551 5304 | Tel: +86-371-88881753 | |
| Official Website: www.liseronnozzle.com | ||
| Twitter: twitter.com/Liseron_ERIKC | ||
| Linked-in: cn.linkedin.com/in/erikccommonrail | ||
| YouTube: www.youtube.com/c/ZhengJoe | ||
| Facebook: www.facebook.com/Zhengzhou-Liseron-Oil-Pump-Nozzle-Co-Ltd-591765727647204 | ||
| Address: No.129 Changjiang Rd, Zhengzhou, China, 450000 | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!