| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | DLLA 142 P 852 Denso Injector Nozzle 947 |
| Model No | DLLA 142P852 Denso Fuel Injector Nozzle |
| For injector | 095000-1211 , 095000-1210 , 095000-1212 , 095000-1213 , 6156-11-3300 |
| For Car Engine | Isuzu KOMATSU |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| oem | 093400-8520 , 093400 8520 |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | DLLA142P852 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
ERIKC Denso DLLA 150 P 866 oil diesel pump Injector Nozzle DLLA150P866 CRIN
ERIKC DLLA155P848 Fuel Injection Nozzle DLLA 155 P 848 common rail Nozzle DLLA
ERIKC DLLA 155 P 807 Diesel Nozzle DLLA 155P807 Injector Nozzle DLLA155P807 For
ERIKC DLLA 155 P 876 Fuel Injection Nozzle DLLA 155 P876 Common Rail Nozzle
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | DLLA 142 P 852 Denso Injector Nozzle 947 | Model No | DLLA 142P852 Denso Fuel Injector Nozzle |
| For injector | 095000-1211 , 095000-1210 , 095000-1212 , 095000-1213 , 6156-11-3300 | For Car Engine | Isuzu KOMATSU |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. | oem | 093400-8520 , 093400 8520 |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | DLLA142P852 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | denso diesel injector nozzles ,diesel pump nozzle | ||
ERIKC DLLA142P852 fuel injector nozzle 09340-08520 denso diesel injection spray nozzle DLLA 142 P852 for 095000-1211
^-^ ---------Nozzle Introduction
| Item: | DLLA 142 P 852 Denso Injector Nozzle P852 |
| Model No: | DLLA142P852 , DLLA 142 P 852 Denso Injector Nozzle |
| OEM NO: | 093400-8520 , 0934008520 , 093400 8520 , Diesel Common Rail Injector Nozzle |
| Application For Injector: | 095000-1211 , 095000-1210 , 095000-1212 , 095000-1213 , 6156-11-3300 , enso Auto Fuel Pump Injector |
| Needle Color: | Black |
| Net Weight: | 30g/pc |
| Gross Weight: | 50g/pc |
| Nozzle Hole Size: | 0.25mm |
| Nozzle Hole Angle: | 142° |
| Nozzle Hole Number: | 6 |
| Car Engine: | Is-uzu D-Max 3.0L , KO-M-ATSU Engine 6156-11-330 , Ko-m-atsu FC450-7 SA60125E |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | 1pc/tube,10pcs/box |
| Box Size: | 10(cm)*4.5(cm)*7.5(cm) |
| Warranty: | 12 month |
| Delivery Time: | Within 1-2 days after payment ,you can receive goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock, cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia. |
^-^ ---------Nozzle Picture
denso cr spare parts injector nozzle
![]()
![]()
^_^ ---- Other ERIKC Nozzle List
| For BOS nozzle list | |||||
| DLLA82P1773 | DLLA145P1655 | DLLA148P2267 | DLLA150P2123 | DLLA152P1819 | DLLA162P2266 |
| DLLA118P1677 | DLLA145P1720 | DLLA148P2268 | DLLA150P2126 | DLLA152P2344 | DLLA82P1668 |
| DLLA118P1691 | DLLA145P1738 | DLLA149P1724 | DLLA150P2143 | DLLA152P2350 | DLLA82P1773 |
| DLLA118P2203 | DLLA145P2144 | DLLA149P2166 | DLLA150P2186 | DLLA152P879 | DSLA124P1659 |
| DLLA126P1776 | DLLA145P2168 | DLLA149P2332 | DLLA150P2197 | DLLA152P967 | DSLA136P804 |
| DLLA128P1510 | DLLA145P2270 | DLLA149P2345 | DLLA150P2208 | DLLA153P1721 | DSLA140P1723 |
| DLLA133P2379 | DLLA145P2301 | DLLA150P1011 | DLLA150P2339 | DLLA153P2189 | DSLA142P1474 |
| DLLA133P2491 | DLLA145P2397 | DLLA150P1076 | DLLA150P2424 | DLLA153P2210 | DSLA142P1519 |
| DLLA137P1577 | DLLA145P2411 | DLLA150P1197 | DLLA150P2436 | DLLA153P2351 | DSLA143P1523 |
| DLLA138P1533 | DLLA145P2487 | DLLA150P1298 | DLLA150P2439 | DLLA155P1514 | DSLA143P5501 |
| DLLA140P1723 | DLLA145P926 | DLLA150P1437 | DLLA150P2440 | DLLA155P1674 | DSLA143P970 |
| DLLA140P2281 | DLLA145P978 | DLLA150P1511 | DLLA151P1656 | DLLA155P2175 | DSLA146P1398 |
| DLLA141P2146 | DLLA146P1296 | DLLA150P1564 | DLLA151P2182 | DLLA155P2473 | DSLA146P1409 |
| DLLA142P1709 | DLLA146P1339 | DLLA150P1566 | DLLA151P2225 | DLLA155P822 | DSLA150P1103 |
| DLLA142P2262 | DLLA146P1405 | DLLA150P1622 | DLLA151P2240 | DLLA156P1114 | DSLA150P1247 |
| DLLA143P1404 | DLLA146P1581 | DLLA150P1666 | DLLA151P2407 | DLLA156P1367 | DSLA150P1248 |
| DLLA143P1696 | DLLA146P1783 | DLLA150P1683 | DLLA151P2421 | DLLA156P1368 | DSLA150P783 |
| DLLA143P2364 | DLLA147P1702 | DLLA150P1781 | DLLA152P1525 | DLLA156P1509 | DSLA150P800 |
| DLLA160P1063 | DLLA147P2405 | DLLA150P1803 | DLLA152P1678 | DLLA156P1719 | DSLA152P1287 |
| DLLA144P1565 | DLLA148P1067 | DLLA150P1808 | DLLA152P1681 | DLLA157P2447 | DSLA154P1129 |
| DLLA144P1707 | DLLA148P1688 | DLLA150P1828 | DLLA152P1690 | DLLA158P1385 | DSLA154P1320 |
| DLLA144P2273 | DLLA148P2221 | DLLA150P2121 | DLLA152P1768 | DSLA158P974 | DSLA156P736 |
| Denso nozzle list | |||||
| DLLA139P887 | DLLA148P915 | DLLA152P1097 | DLLA153P885 | DLLA155P964 | DLLA158P1096 |
| DLLA142P852 | DLLA150P1052 | DLLA152P805 | DLLA155P1062 | DLLA155P965 | DLLA158P834 |
| DLLA145P1024 | DLLA150P835 | DLLA152P865 | DLLA155P1090 | DLLA155P984 | DLLA158P844 |
| DLLA145P864 | DLLA150P866 | DLLA158P1092 | DLLA155P842 | DLLA156P799 | DLLA158P854 |
| DLLA145P870 | DLLA150P906 | DLLA152P947 | DLLA155P848 | DLLA157P855 | |
| DLLA147P1049 | DLLA150P927 | DLLA152P947B | DLLA155P863 | G3S33 | |
| DLLA147P788 | DLLA150P991 | DLLA153P884 | DLLA155P948 | G3S6 | |
| For Delp nozzle list | |||||
| L017PBB | L076PBD | L097PBD | L136PBD | L210PBC | L216PBC |
| L025PBC | L079PBD | L120PBD | L137PBD | L210PBC | L221PBC |
| L028PBC | L087PBD | L121PBC | L138PBD | L215PBC | L222PBC |
| L045PBL | L096PBD | L133PBD | L163PBD | L274PBC | |
^-^ ---------ERIKC hot product
Mainly producing and selling CR injectors, nozzles, control valves, valve bonnets, CRIN repair kits, injector adjusting shims, common rail injector testers and repair tools. Besides our own brand "HAOTENG" and "DYD", we are also the sole agent of UK ERIKC (the former OEM factory of famous international brand common rail Parts).
FAQ: What will cause injectors to go bad when not in use?
ERIKC Answer: The internals of injectors are made of various steel alloys that will corrode and or rust when in the presence of moisture. Large parts of America contain enough moisture to cause corrosion/rust damage. Gum, varnish and other normal deposits can be removed by cleaning but once an injector dries out and the deposits hardened inside causing a pintle to get stuck to its seat, that injector will become inoperable and in most cases not possible to clean.
FAQ: Injector Storage.
ERIKC Answer: From time to time injectors need to be stored. Since corrosion is probably the injectors number one enemy it is important to make sure that injectors are cleaned properly and lubricated, inside and outside. Erikc. with a good quality lubricant. The injectors should then be placed in a sealed plastic bag or container and stored in a cool dry place.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!