| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Type | ERIKC 0445120020 For BOS Jet Spare Parts Injection |
| FOR car | For Renau For IVEC |
| FOR valves | F00RJ00399 , F 00R J00 399 injection valve |
| FOR nozzle | DLLA150P1076 , 0 433 171 699 Injector spray |
| oem | 0986435523 0986AD003 5010477874 503135250 5010550956 010550956 |
| Material | High-speed Steel |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | 0445120020 , 0445 120 020 , 0 445 120 020 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
0445110443 Common Rail Injection 1100100-ED01B 0 445 110 443 Diesel Fuel Pump
For BOS Piezo Injector Spare Parts 0445110409 Car Fuel Injector 0 445 110 409
ERIKC 0445110347 For BOS Machine Control Injectors 0 445 110 347 Fuel oil
for AUDI 2.0 TDI 0445110470 Electronic Unit Injectors 0445 110 470 Fuel Pump
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Type | ERIKC 0445120020 For BOS Jet Spare Parts Injection | FOR car | For Renau For IVEC |
| FOR valves | F00RJ00399 , F 00R J00 399 injection valve | FOR nozzle | DLLA150P1076 , 0 433 171 699 Injector spray |
| oem | 0986435523 0986AD003 5010477874 503135250 5010550956 010550956 | Material | High-speed Steel |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | 0445120020 , 0445 120 020 , 0 445 120 020 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | For BOS For Cumins injectors ,For BOS fuel injector parts | ||
ERIKC 0445120020 For BOS Jet Spare Parts Injection 0 445 120 020 Car Fuel Pump Injector 0445 120 020 for For Renau
1 injector detail
| Type: | 0445120020 Common Rail Injector For BOS |
| Model No: | 0445120020 , 0445 120 020 , 0 445 120 020 bico fuel injector |
| Other Injector Parts: | 0986435523 0986AD003 5010477874 503135250 5010550956 010550956 bico fuel pump injector |
| Application For Nozzle: | DLLA150P1076 , DLLA 150 P 1076 , 0 433 171 699 For BOS Common Rail Nozzle |
| Suit For Valve: | F 00R J00 399 , F00RJ00399 For BOS Injector Valve Assy |
| Auxiliary Injector ball : | F 00V C05 001, F00VC05001 Injector Steel Ball |
| Car Or Engine Type: | for For Renau 370 Kerax, 370 Premium, Premium Route, DCI11E / DCI11C for For Renau 420 Kerax, 470 Premium |
| Net Weight: | 600g/pc |
| Gross Weight: | 650750g/pc |
| Packaging Details: | Neutral packing , ERIKC packing available |
| Warranty: | 12 month |
| Lead Time / Delivery Time: | Within 12 days after payment ,you can get goods within 612 day. |
| Stock: | In stock, cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia. |
2 injector picture
![]()
![]()
Other Hot product
Our company's main products :For BOS denso For Delp piezo common rail injector , valve , nozzle , pump , repair kit , Fuel metering valve , Solenoid valve ,injector nozzle tester , injector repair tool and shim copper oring other injector parts
![]()
Injector FAQ
FAQ: Do all cars use the same base fuel pressure?
ERIKC Answer:No. While some typical base pressures (43.5psi [3 bar] and 58psi [4 bar]) are by far the most common, the OE manufacturers can choose any p
FAQ: At what pressure does erikc flow test/rate their injectors?
ERIKC Answer:When injectors are flowed at erikc, whether for flow matching or for cleaning services, we use the widely accepted pressure of 3 bar (43.5psi). When all injectors are rated on the same basis, it is easy for injectors to be selected by flow size for particular applications.
If the fuel system that the injectors will be used in does not operate at 43.5 psi (3 bar), they may have to convert their data (you can use our flow calculator or see Bernoulli’s Principle and Fuel Injectors above), but at least knowing that a 900cc/min injector is larger than a 800cc/min because they were measured on the same basis is made easy.
FAQ: Why do your competitors offer injectors with the right plug for my harness and you don’t?
ERIKC Answer:erikc always chooses to provide brand new, unused injectors for high performance applications. Since some injectors
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!