| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC For BOS 0445120331 auto diesel fuel oil injector |
| FOR car | FAW, Huanghai Bus,Kinglong Bus, Jiefang Truck |
| FOR valves | F00RJ01692 injection valve |
| FOR nozzle | DLLA151P1656 , 0 433 172 017 |
| Injector Oem | 00986AD1001 30614068832 FAW 1112010B470-0000 |
| Material | High-speed Steel |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | 0445120331 , 0445 120 331 , 0 445 120 331 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
0445110443 Common Rail Injection 1100100-ED01B 0 445 110 443 Diesel Fuel Pump
For BOS Piezo Injector Spare Parts 0445110409 Car Fuel Injector 0 445 110 409
ERIKC 0445110347 For BOS Machine Control Injectors 0 445 110 347 Fuel oil
for AUDI 2.0 TDI 0445110470 Electronic Unit Injectors 0445 110 470 Fuel Pump
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC For BOS 0445120331 auto diesel fuel oil injector | FOR car | FAW, Huanghai Bus,Kinglong Bus, Jiefang Truck |
| FOR valves | F00RJ01692 injection valve | FOR nozzle | DLLA151P1656 , 0 433 172 017 |
| Injector Oem | 00986AD1001 30614068832 FAW 1112010B470-0000 | Material | High-speed Steel |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | 0445120331 , 0445 120 331 , 0 445 120 331 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | For BOS For Cumins injectors ,For BOS nozzle injector | ||
ERIKC For BOS 0445120331 auto diesel fuel oil injector 0 445 120 331 heavy truck injection 30614068832 for FAW
injector detail
| Type: | 0445120331 For BOS Original Fuel Injector |
| Model No: | 0445120331 , 0445 120 331 , 0 445 120 331 For BOS Fuel Injector |
| Injector OEM No: | 00986AD1001 30614068832 FAW 1112010B470-0000 For BOS Common Rail Injector |
| Application For Nozzle: | DLLA151P1656 0 433 172 017 Common Rail Nozzle |
| Suit For Valve: | F 00R J01 692 For BOS valve |
| Auxiliary Injector ball : | F00VC05001 , F 00V C05 001 Diesel Injector Valve Ball |
| Car Or Engine Type: | FAW, Huanghai Bus,Kinglong Bus, Jiefang Truck |
| Net Weight: | 600g/pc |
| Gross Weight: | 650750g/pc |
| Packaging Details: | Neutral packing , ERIKC packing available |
| Warranty: | 12 month |
| Lead Time / Delivery Time: | Within 12 days after payment ,you can get goods within 612 day. |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia. |
injector picture
![]()
![]()
Other Hot product
Our company's main products :For BOS denso For Delp piezo common rail injector , valve , nozzle , pump , repair kit , Fuel metering valve , Solenoid valve ,injector nozzle tester , injector repair tool and shim copper oring other injector parts
![]()
injector FAQ
FAQ: How to Store Fuel Injectors?
ERIKC Answer:From time to time injectors need to be stored. Since corrosion is probably the injectors number one enemy the question then becomes how to store fuel injectors properly. Insure that the injectors are cleaned properly and lubricated, inside and out, with a good quality lubricant. The injectors should then be placed in a sealed plastic bag or container and stored in a cool dry place.
FAQ: how do they balance fuel injectors both in manufacturing and in the aftermarket?
ERIKC Answer:In manufacturing the new injectors are flow tested and then sorted in groups consistent in spray pattern and volume. Balanced set in the aftermarket is a whole different ballgame. Injectors are sourced from junk yards, cleaned and then flow tested. Fuel injector styles with the same volume are put together as flow matched sets. The same happens when fuel injectors are modified to make them deliver more fuel. Injectors are modified in bulk. They are then matched in volume but not in spray pattern.
It is highly unlikely that the same set of unbalanced fuel injectors sent to one of the companies claiming that they do fuel injector balancing service will return that original set of fuel injectors as a balanced set.
There is nothing wrong with doing this … just a misunderstanding of the terminology.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!