| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Type | ERIKC F00VC01347 diesel valve For BOS |
| Model No | F00VC01347 , F 00V C01 347 , F00V C01 347 |
| For injector | 0445110255 0445110256 0445110241 0986435152 |
| For Car Engine | HYUNDAI |
| Packaging Details: | 1 piece/box |
| Warranty | 12 month |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | F00VC01347 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
ERIKC F00VC01003 For BOS Fuel Injector valve F 00V C01 003 injection oil Control
ERIKC For BOS FOOVC01003 common rail valve F OOV C01 003 injector oil engine
ERIKC For BOS F00VC01007 diesel engine parts valve F 00V C01 007 fuel oil
ERIKC FOOVC01007 For BOS valve assembly F OOV C01 007 original injector valve
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Type | ERIKC F00VC01347 diesel valve For BOS | Model No | F00VC01347 , F 00V C01 347 , F00V C01 347 |
| For injector | 0445110255 0445110256 0445110241 0986435152 | For Car Engine | HYUNDAI |
| Packaging Details: | 1 piece/box | Warranty | 12 month |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | F00VC01347 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | For BOS suction control valve ,common rail control valve | ||
ERIKC F00VC01347 diesel valve For BOS F 00V C01 347 Jet Injector control valve F00V C01 347 for 0445110255
Valve Introduction
| Item: | FooV C01 347 CR Injector Control Valve |
| Model No: | F 00V C01 347 , F00VC01347 For BOS Injector Valve |
| OE No | F ooV C01 347 , FooV C01 347 , FooVC01347 Control Valve |
| Application For Injector: | HYUNDAI Accent, Avante, Click, Elantra, Getz, i10, i30, Matrix, Verna |
| Color: | Slivery |
| Car Or Engine Type: | Nissan |
| Net Weight: | 30g/pc |
| Gross Weight: | 40-50g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | 1 piece/box |
| Box Size: | 12.5(cm)*2.5(cm)*2.5(cm) |
| Warranty: | 12 month |
| Delivery Time: | Within 1-2 days after payment , you can receive goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock , cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL , FedEx , UPS , TNT , EMS , ARAMEX , By Air. |
| Payment Terms: | T/T , Western Union , MoneyGram , PayPal , Ect. |
| Current Export Market: | South/North America , Europe , Mid East , Africa , Asia , Australia. |
Valve Picture
![]()
![]()
Other ERIKC Valve List
| For BOS Valve | |||||
| F00VC01001 | F00VC01033 | F00VC01306 | F00VC01328 | F00VC01004 | F00VC01311 |
| F00VC01003 | F00VC01034 | F00VC01309 | F00VC01334 | F00VC01011 | F00RJ01714 |
| F00VC01005 | F00VC01038 | F00VC01310 | F00VC01338 | F00VC01016 | F00VC01344 |
| F00VC01007 | F00VC01043 | F00VC01312 | F00VC01346 | F00VC01036 | F00VC01348 |
| F00VC01376 | F00VC01377 | F00VC01331 | F00VC01363 | F00VC01380 | F00RJ01479 |
| F00VC01386 | F00VC01353 | F00VC01054 | F00VC01336 | F00VC01383 | F00RJ02004 |
| F00VC01324 | F00VC01024 | F00VC01052 | F00VC01320 | F00VC01367 | F00VC01329 |
| F00VC01013 | F00VC01044 | F00VC01313 | F00VC01347 | F00VC01037 | F00VC01023 |
| F00VC01015 | F00VC01045 | F00VC01315 | F00VC01349 | F00VC01046 | F00RJ01747 |
| F00VC01022 | F00VC01051 | F00VC01321 | F00VC01352 | F00VC01053 | F00RJ01533 |
| F00VC01358 | F00VC01365 | F00VC01359 | F00VC01057 | F00VC01301 | F00RJ02266 |
| F00RJ00005 | F00RJ01222 | F00RJ01683 | F00RJ01924 | F00RJ00834 | F00RJ01819 |
| F00RJ00339 | F00RJ01278 | F00RJ01692 | F00RJ01941 | F00RJ02103 | F00RJ01657 |
| F00RJ00375 | F00RJ01329 | F00RJ01704 | F00RJ01945 | F00RJ02130 | F00RJ02377 |
| F00RJ02449 | F00RJ02056 | F00RJ02067 | F00RJ01176 | F00RJ02472 | F00RJ02429 |
| F00RJ02466 | F00RJ00218 | F00RJ02454 | F00RJ02278 | F00RJ01129 | F00RJ02506 |
| F00RJ00399 | F00RJ01334 | F00RJ01727 | F00RJ02005 | F00RJ02175 | F00RJ02410 |
| F00RJ00420 | F00RJ01428 | F00RJ01865 | F00RJ02012 | F00RJ01159 | F00RJ02213 |
| F00RJ00447 | F00RJ01451 | F00RJ01895 | F00RJ02035 | F00RJ01218 | F00VC01357 |
| F00VC01354 | F00VC01371 | F00VC01368 | F00VC01360 | F00RJ02806 | F00VC01323 |
| F00VC01356 | |||||
| Denso Valve Plate | |||||
| 02# | SF03 | 04# | BF11 (05#) | 06# | VP22# |
| 07# | 10# | VP12# | 18# | 19# | 517# |
| BF23 | 29# | 31# | 36# | 501# | |
| Denso Valve Rod | |||||
| 5004 | 6592 | 6222 | 7100 | 7210 | 6120 |
| 5226 | 5215 | 6700 | 6845 | 5230 | 8100 |
| 1212 | 5525 | 1213 | 5801 | 1214 | 6070 |
| 6790 | 0541 | 5511 | 5635 | 6471 | 5600 |
| 1654 | 6980 | 1211 | 1215 | ||
| For Delp valve | |||||
| 9308-621A | 9308-618C | 9308-622B | 9308-622A | 9308-621C | 9308-625C |
| 9308-621B | 9308-618B | 9308-622C | |||
ERIKC hot product
Mainly producing and selling CR injectors, nozzles, control valves, valve bonnets, CRIN repair kits, injector adjusting shims, common rail injector testers and repair tools. Besides our own brand we are also the sole agent of UK ERIKC (the former OEM factory of famous international brand common rail Parts).
![]()
Injector FAQ
FAQ: Drop of oil at the injector head?
ERIKC Answer: Cause: The needle valve is stuck in the normally open position or the injector needle valve is worn and the seal is not tight
Processing: Replace the injector
FAQ: Is a single injector having a large amount of return oil or is different from other injectors?
ERIKC Answer: Cause: The back surface of the plunger cone is worn out and sealed
Processing: Replace the injector
FAQ: The injector bushing or gasket is deformed and damaged?
ERIKC Answer: Cause: Incorrect positioning during installation or excessive force during tightening
Remedy: Replace copper sleeve or gasket
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!