| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Type | ERIKC F00RJ01924 injection For BOS valve |
| Model No | F00RJ01747 , F00R J01 747 , F00R J01 747 |
| For injector | 0445120102 0445120296 |
| For Car Engine | DFM Chaoyang 4102TCI |
| Material: | High-speed Steel |
| Warranty | 12 month |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | F00RJ01924 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
ERIKC F00VC01003 For BOS Fuel Injector valve F 00V C01 003 injection oil Control
ERIKC For BOS FOOVC01003 common rail valve F OOV C01 003 injector oil engine
ERIKC For BOS F00VC01007 diesel engine parts valve F 00V C01 007 fuel oil
ERIKC FOOVC01007 For BOS valve assembly F OOV C01 007 original injector valve
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Type | ERIKC F00RJ01924 injection For BOS valve | Model No | F00RJ01747 , F00R J01 747 , F00R J01 747 |
| For injector | 0445120102 0445120296 | For Car Engine | DFM Chaoyang 4102TCI |
| Material: | High-speed Steel | Warranty | 12 month |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | F00RJ01924 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | For BOS suction control valve ,For BOS injection parts | ||
ERIKC F00RJ01924 injection For BOS valve F 00R J01 924 common rail piezo valve F00R J01 924 for 0445120102
Valve Introduction
| ITEM: | F 00R J01 924 original valve |
| Model No: | F00R J01 924 , F00RJ01924 auto valve |
| OE No: | FooRJ01924 , F ooR J01 924, FooR J01 924 common rail valve |
| Application For Injector: | 0 445 120 102 , 0445 120 102 , 0445120102 Diesel Common Rail Injector |
| Car Or Engine Type:: | Diesel Vehicle |
| Valve rod Length: | 110.3 mm |
| Color: | Slivery |
| Net Weight: | 35g/pc |
| Gross Weight: | 45g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | 1 piece/box |
| Box Size: | 12.5(cm)*2.5(cm)*2.5(cm) |
| Warranty: | 12 month |
| Delivery Time: | Within 1-2 days after payment , you can receive goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock , cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL , FedEx , UPS , TNT , EMS , ARAMEX , By Air. |
| Payment Terms: | T/T , Western Union , MoneyGram , PayPal , Ect. |
| Current Export Market: | South/North America , Europe , Mid East , Africa , Asia , Australia. |
Valve Picture
![]()
![]()
Other ERIKC Valve List
| For BOS Valve | |||||
| F00VC01001 | F00VC01033 | F00VC01306 | F00VC01328 | F00VC01004 | F00VC01311 |
| F00VC01003 | F00VC01034 | F00VC01309 | F00VC01334 | F00VC01011 | F00RJ01714 |
| F00VC01005 | F00VC01038 | F00VC01310 | F00VC01338 | F00VC01016 | F00VC01344 |
| F00VC01007 | F00VC01043 | F00VC01312 | F00VC01346 | F00VC01036 | F00VC01348 |
| F00VC01376 | F00VC01377 | F00VC01331 | F00VC01363 | F00VC01380 | F00RJ01479 |
| F00VC01386 | F00VC01353 | F00VC01054 | F00VC01336 | F00VC01383 | F00RJ02004 |
| F00VC01324 | F00VC01024 | F00VC01052 | F00VC01320 | F00VC01367 | F00VC01329 |
| F00VC01013 | F00VC01044 | F00VC01313 | F00VC01347 | F00VC01037 | F00VC01023 |
| F00VC01015 | F00VC01045 | F00VC01315 | F00VC01349 | F00VC01046 | F00RJ01747 |
| F00VC01022 | F00VC01051 | F00VC01321 | F00VC01352 | F00VC01053 | F00RJ01533 |
| F00VC01358 | F00VC01365 | F00VC01359 | F00VC01057 | F00VC01301 | F00RJ02266 |
| F00RJ00005 | F00RJ01222 | F00RJ01683 | F00RJ01924 | F00RJ00834 | F00RJ01819 |
| F00RJ00339 | F00RJ01278 | F00RJ01692 | F00RJ01941 | F00RJ02103 | F00RJ01657 |
| F00RJ00375 | F00RJ01329 | F00RJ01704 | F00RJ01945 | F00RJ02130 | F00RJ02377 |
| F00RJ02449 | F00RJ02056 | F00RJ02067 | F00RJ01176 | F00RJ02472 | F00RJ02429 |
| F00RJ02466 | F00RJ00218 | F00RJ02454 | F00RJ02278 | F00RJ01129 | F00RJ02506 |
| F00RJ00399 | F00RJ01334 | F00RJ01727 | F00RJ02005 | F00RJ02175 | F00RJ02410 |
| F00RJ00420 | F00RJ01428 | F00RJ01865 | F00RJ02012 | F00RJ01159 | F00RJ02213 |
| F00RJ00447 | F00RJ01451 | F00RJ01895 | F00RJ02035 | F00RJ01218 | F00VC01357 |
| F00VC01354 | F00VC01371 | F00VC01368 | F00VC01360 | F00RJ02806 | F00VC01323 |
| F00VC01356 | |||||
| Denso Valve Plate | |||||
| 02# | SF03 | 04# | BF11 (05#) | 06# | VP22# |
| 07# | 10# | VP12# | 18# | 19# | 517# |
| BF23 | 29# | 31# | 36# | 501# | |
| Denso Valve Rod | |||||
| 5004 | 6592 | 6222 | 7100 | 7210 | 6120 |
| 5226 | 5215 | 6700 | 6845 | 5230 | 8100 |
| 1212 | 5525 | 1213 | 5801 | 1214 | 6070 |
| 6790 | 0541 | 5511 | 5635 | 6471 | 5600 |
| 1654 | 6980 | 1211 | 1215 | ||
| For Delp valve | |||||
| 9308-621A | 9308-618C | 9308-622B | 9308-622A | 9308-621C | 9308-625C |
| 9308-621B | 9308-618B | 9308-622C | |||
ERIKC hot product
Mainly producing and selling CR injectors, nozzles, control valves, valve bonnets, CRIN repair kits, injector adjusting shims, common rail injector testers and repair tools. Besides our own brand we are also the sole agent of UK ERIKC (the former OEM factory of famous international brand common rail Parts).
![]()
Injector FAQ
FAQ: Forewarned is forearmed
ERIKC Answer:The best possible reasons to recommend a fuel injection cleaning are appropriate mileage intervals or an attempt to resolve an existing vehicle symptom. If a quick lube tries to sell you a fuel injection cleaning because your air filter is dirty, or because they show you a finger full of dirt scraped from somewhere, don’t be fooled, be angry! Unfortunately most convenience oil change providers try to up-sell services that they can get done in a hurry. (“Up-sell” means bringing in customers with a cheap deal and then selling them more profitable items that may or may not be in their best interest. Unfortunately, this is a very common practice in the automotive convenience market.) Convenience shops are also not equipped to deal with any of the very real problems that may crop up during cleaning. You should avoid buying a fuel injection cleaning service from shops that can’t test your fuel pressure, diagnose or replace a damaged fuel injector, or offer any of the other services you might need as well… or instead.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!