| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC F00VC01051 common rail For BOS valve |
| Model No | F00VC01051 , F 00V C01 051 F00V C01 051 |
| For injector | 0445110201 0445110202 0445110181 0445110182 0445110189 0445110207 0445110208 |
| For Car Engine | 2003 Dodge Sprinter 2500; 2003 Dodge Sprinter 3500 |
| Injector Oem | 0986435063 0986435064 |
| Material | High-speed Steel |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | F00VC01051 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
ERIKC F00VC01003 For BOS Fuel Injector valve F 00V C01 003 injection oil Control
ERIKC For BOS FOOVC01003 common rail valve F OOV C01 003 injector oil engine
ERIKC For BOS FOOVC01005 Injection Check Valve F OOV C01 005 Injector Needle
ERIKC F00VC01005 For BOS Diesel Injection Valve F 00V C01 005 fuel Injector
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC F00VC01051 common rail For BOS valve | Model No | F00VC01051 , F 00V C01 051 F00V C01 051 |
| For injector | 0445110201 0445110202 0445110181 0445110182 0445110189 0445110207 0445110208 | For Car Engine | 2003 Dodge Sprinter 2500; 2003 Dodge Sprinter 3500 |
| Injector Oem | 0986435063 0986435064 | Material | High-speed Steel |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | F00VC01051 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | For BOS suction control valve ,For BOS injection parts | ||
ERIKC F00VC01051 common rail For BOS valve F 00V C01 051 control valve Oil Injector Parts F00V C01 051 for 0445110201
Valve Introduction
For BOS common rail original injector
| Item: | F ooV C01 051 CR Injector Control Valve 051 |
| Model No: | F 00V C01 051 , FooV C01 051 For BOS Injector Valve |
| OE No | F ooV C01 051 , F00VC01051 , FooVC01051 Control Valve |
| Application For Injector: | 0 445 110 181 , 0 445 110 182 , 0 445 110 189 , 0 445 110 190 , 0 445 110 199 , 0 445 110 200 , 0 445 110 201 Bico Oil Pump Injector |
| Color: | Slivery |
| Car Or Engine Type: | For IVEC , CITROEN , PEUGEOT , for For Renau , FIAT |
| Net Weight: | 30g/pc |
| Gross Weight: | 40-50g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | 1 piece/box |
| Box Size: | 12.5(cm)*2.5(cm)*2.5(cm) |
| Warranty: | 12 month |
| Delivery Time: | Within 1-2 days after payment , you can receive goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock , cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL , FedEx , UPS , TNT , EMS , ARAMEX , By Air. |
| Payment Terms: | T/T , Western Union , MoneyGram , PayPal , Ect. |
| Current Export Market: | South/North America , Europe , Mid East , Africa , Asia , Australia. |
Valve Picture
![]()
![]()
Other ERIKC Valve List
| For BOS Valve | |||||
| F00VC01001 | F00VC01033 | F00VC01306 | F00VC01328 | F00VC01004 | F00VC01311 |
| F00VC01003 | F00VC01034 | F00VC01309 | F00VC01334 | F00VC01011 | F00RJ01714 |
| F00VC01005 | F00VC01038 | F00VC01310 | F00VC01338 | F00VC01016 | F00VC01344 |
| F00VC01007 | F00VC01043 | F00VC01312 | F00VC01346 | F00VC01036 | F00VC01348 |
| F00VC01376 | F00VC01377 | F00VC01331 | F00VC01363 | F00VC01380 | F00RJ01479 |
| F00VC01386 | F00VC01353 | F00VC01054 | F00VC01336 | F00VC01383 | F00RJ02004 |
| F00VC01324 | F00VC01024 | F00VC01052 | F00VC01320 | F00VC01367 | F00VC01329 |
| F00VC01013 | F00VC01044 | F00VC01313 | F00VC01347 | F00VC01037 | F00VC01023 |
| F00VC01015 | F00VC01045 | F00VC01315 | F00VC01349 | F00VC01046 | F00RJ01747 |
| F00VC01022 | F00VC01051 | F00VC01321 | F00VC01352 | F00VC01053 | F00RJ01533 |
| F00VC01358 | F00VC01365 | F00VC01359 | F00VC01057 | F00VC01301 | F00RJ02266 |
| F00RJ00005 | F00RJ01222 | F00RJ01683 | F00RJ01924 | F00RJ00834 | F00RJ01819 |
| F00RJ00339 | F00RJ01278 | F00RJ01692 | F00RJ01941 | F00RJ02103 | F00RJ01657 |
| F00RJ00375 | F00RJ01329 | F00RJ01704 | F00RJ01945 | F00RJ02130 | F00RJ02377 |
| F00RJ02449 | F00RJ02056 | F00RJ02067 | F00RJ01176 | F00RJ02472 | F00RJ02429 |
| F00RJ02466 | F00RJ00218 | F00RJ02454 | F00RJ02278 | F00RJ01129 | F00RJ02506 |
| F00RJ00399 | F00RJ01334 | F00RJ01727 | F00RJ02005 | F00RJ02175 | F00RJ02410 |
| F00RJ00420 | F00RJ01428 | F00RJ01865 | F00RJ02012 | F00RJ01159 | F00RJ02213 |
| F00RJ00447 | F00RJ01451 | F00RJ01895 | F00RJ02035 | F00RJ01218 | F00VC01357 |
| F00VC01354 | F00VC01371 | F00VC01368 | F00VC01360 | F00RJ02806 | F00VC01323 |
| F00VC01356 | |||||
| Denso Valve Plate | |||||
| 02# | SF03 | 04# | BF11 (05#) |
06# | VP22# |
| 07# | 10# | VP12# | 18# | 19# | 517# |
| BF23 | 29# | 31# | 36# | 501# | |
| Denso Valve Rod | |||||
| 5004 | 6592 | 6222 | 7100 | 7210 | 6120 |
| 5226 | 5215 | 6700 | 6845 | 5230 | 8100 |
| 1212 | 5525 | 1213 | 5801 | 1214 | 6070 |
| 6790 | 0541 | 5511 | 5635 | 6471 | 5600 |
| 1654 | 6980 | 1211 | 1215 | ||
| For Delp valve | |||||
| 9308-621A | 9308-618C | 9308-622B | 9308-622A | 9308-621C | 9308-625C |
| 9308-621B | 9308-618B | 9308-622C | |||
ERIKC hot product
Mainly producing and selling CR injectors, nozzles, control valves, valve bonnets, CRIN repair kits, injector adjusting shims, common rail injector testers and repair tools. Besides our own brand we are also the sole agent of UK ERIKC (the former OEM factory of famous international brand common rail Parts).
![]()
FAQ: Can I buy one replacement injector?
ERIKC Answer: erikc injectors are sold in flow-matched sets. Please fill out a Support Ticket on the DW site to discuss what options are available.
FAQ: Can you change the flow rate of my injectors?
ERIKC Answer: ERIKC does not modify injector flow rates as a service. Purchasing our high flow injectors is more economical, more convenient, and more reliable than modifying your OE injectors.
FAQ: What is the difference between side feed and top feed injectors?
ERIKC Answer:The majority of injectors are top feed. Top feed injectors sit under the fuel rail and side feed injectors fit inside the fuel rail. Side feed and top feed injectors cannot be interchanged unless a fuel rail conversion is performed.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!