| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | For BOS Common Rail Injector Nozzle |
| Model No | DSLA 152P1287 For BOS Injector Nozzle |
| Suit for injector | 0414720401 , 0414720402 , 0414720403 , 0414720404 |
| Oem | 0 433 175 379 , 0433175379 |
| For Car Engine | 1.20TDI |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | DSLA152P1287 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
DSLA 124P5500 (0433 175 500)fuel injection pump nozzle DSLA 124 P5500 and DSLA
ERIKC DLLA146P1339 For BOS oil injector nozzle DLLA146P1339 , 0433171831 fuel
For BOS diesel Injector NozzleDSLA124P5500 (0433175500) fuel pump nozzle DSLA
ERIKC DLLA146P1339 For BOS diesel fuel injection nozzle DLLA 146 P 1339 oil
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | For BOS Common Rail Injector Nozzle | Model No | DSLA 152P1287 For BOS Injector Nozzle |
| Suit for injector | 0414720401 , 0414720402 , 0414720403 , 0414720404 | Oem | 0 433 175 379 , 0433175379 |
| For Car Engine | 1.20TDI | Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | DSLA152P1287 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | diesel engine nozzle ,For BOS diesel nozzle | ||
| Item: | Injector nozzle DSLA 152 P 1287 |
| Model No: | Diesel Injector Nozzle DSLA 152 P 1287 |
| Application for injector: | 0 414 720 404 common rail injector |
| Needle color: | Black |
| Net weight: | 30g/pc |
| Gross weight: | 50g/pc |
| Car engine: | 1.20TDI |
| Nozzle hole size: | 0.21mm |
| Nozzle hole angle: | 152° |
| Nozzle hole number: | 5 |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | 1pc/tube,10pcs/box |
| Box Size: | 10(cm)*4.5(cm)*7.5(cm) |
| Warranty: | 12 month |
| Delivery Time: | Within 1-2 days after payment ,you can receive goods Within 6-12 day |
| Stock: | In Stock, cannot be naked without packing in air for a long time |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia |
^-^ ---------Nozzle Picture
![]()
![]()
^_^ ---- Other ERIKC Nozzle List
| For BOS nozzle list
| |||||
| DLLA148P2222 | DLLA142P1595 | DSLA154P1034 | DSLA124P1659 | DSLA128P5510 | DSLA154P1320 |
| DLLA141P2146 | DSLA143P1058 | DSLA142P1474 | DSLA143P1523 | DSLA143P5501 | DSLA158P974 |
| DLLA157P1424 | DLLA156P1114 | DSLA143P970 | DLLA118P1357 | DLLA144P1565 | DLLA145P926 |
| DLLA144P1423 | DLLA144P1417 | DLLA150P1011 | DLLA155P822 | DLLA145P2168 | DLLA146P1339 |
| DLLA150P1746 | DLLA138P1533 | DLLA150P1076 | DLLA160P1063 | DLLA140p1790 | DSLA142P988 |
| DSLA156P737 | DLLA148P1671 | DSLA150P1045 | DLLA152P2217 | DSLA145P979 | DLLA150P2142 |
| DLLA143P761 | DLLA157P1777 | DLLA143P1069 | DLLA155P2264 | DLLA153P1004 | DLLA146P2161 |
| DLLA146P768 | DLLA150P1812 | DLLA156P1107 | DLLA148P2361 | DSLA144P971 | DLLA150P2125 |
| DSLA142P795 | DLLA148P1815 | DSLA156P1113 | DLLA148P2369 | DLLA156P889 | DLLA150P1826 |
| DLLA150P2386 | DLLA146P1610 | DLLA150P2578 | DLLA153P2484 | DLLA145P2529 | DLLA149P2611 |
| DSLA143P5519 | DLLA148P1524 | DLLA82P1773 | DLLA126P1776 | DSLA128P1510 | DLLA150P1828 |
| DSLA124P1309 | DLLA154P1795 | DLLA118P1677 | DLLA150P1666 | DLLA133P2379 | DLLA150P2121 |
| DLLA146P1405 | DLLA156P1368 | DLLA118P1691 | DLLA140P2281 | DLLA133P2491 | DLLA142P2262 |
| DLLA1456P1406 | DSLA140P1723 | DLLA118P2203 | DLLA142P1709 | DLLA144P1707 | DLLA143P1619 |
| DLLA140P1051 | DLLA153P1608 | DLLA145P2270 | DLLA145P1738 | DLLA155P2175 | DLLA145P1655 |
| DLLA149P1471 | DLLA146P1296 | DLLA145P2301 | DLLA145P2144 | DLLA155P2473 | DLLA145P1720 |
| DLLA160P1308 | DLLA152P1819 | DLLA146P1783 | DLLA149P2345 | DLLA151P2421 | DLLA155P1514 |
| DLLA160P1415 | DLLA150P1827 | DLLA146P1725 | DLLA148P2268 | DLLA150P1803 | DLLA155P1674 |
| DLLA147P2474 | DLLA150P2208 | DLLA148P2267 | DLLA151P2407 | DLLA150P1197 | DLLA146P1581 |
| DLLA155P2517 | DLLA147P1702 | DLLA151P2240 | DLLA145P2397 | DLLA150P1298 | DLLA150P1622 |
| DLLA152P1678 | DLLA152P2350 | DLLA145P1493 | DLLA150P1564 | DLLA149P1724 | DLLA150P2439 |
| DLLA150P1683 | DLLA148P1067 | DLLA150P2339 | DLLA150P1566 | DLLA149P2166 | DLLA150P2440 |
| DLLA148P1688 | DLLA152P1768 | DLLA152P1507 | DLLA143P2364 | DLLA151P2182 | DLLA142P1654 |
| DLLA148P2221 | DLLA152P1690 | DLLA162P2266 | DLLA150P2186 | DLLA151P2225 | DLLA150P2259 |
| DLLA158P1385 | DLLA143P1404 | DLLA82P1668 | DLLA118P1697 | DLLA153P1609 | DLLA150P2436 |
| DLLA157P2447 | DLLA153P1721 | DLLA140P2281 | DLLA151P2228 | DLLA149P2593 | DLLA146P2487 |
| DLLA153P2210 | DLLA153P2189 | DLLA143P2364 | DLLA152P2362 | DLLA145P2431 | DLLA148P1809 |
| DLLA153P2351 | DLLA156P1367 | DLLA143P2365 | DLLA155P2226 | DLLA149P2614 | DLLA148P2129 |
| DLLA156P1509 | DLLA143P1696 | DLLA143P2472 | DLLA153P2521 | DLLA150P1772 | DLLA148P2358 |
| DLLA147P2405 | DLLA145P2411 | DLLA155P2179 | DLLA153P2542 | DLLA150P2122 | DLLA148P2497 |
| DLLA150P1437 | DLLA149P2332 | DLLA143P2536 | DLLA153P2546 | DLLA150P2155 | DLLA150P2616 |
| DLLA150P1511 | DLLA150P2123 | DLLA145P2487 | DLLA151P2188 | DLLA158P2539 | DLLA150P2272 |
| DLLA150P2197 | DLLA150P2126 | DLLA150P2143 | DLLA150P2596 | DLLA148P2523 | DLLA150P2362 |
| DLLA150P1781 | DLLA144P2273 | DLLA152P2344 | DLLA150P2489 | DLLA155P2547 | DLLA143P2500 |
| DLLA150P2424 | DLLA145P978 | DLLA150P1808 | DLLA150P2576 | DLLA157P2508 | DLLA145P2139 |
| DLLA150P2482 | DLLA150P2156 | DLLA150P2386 | DLLA143P2155 | DSLA150P783 | DSLA150P1043 |
| DSLA124P5516 | DSLA124P5500 | DSLA140P862 | DSLA142P795 | DSLA156P736 | DSLA136P804 |
| DSLA152P1287 | DSLA150P1103 | DSLA150P800 | DSLA150P1156 | DSLA150P1247 | DSLA150P1248 |
| DLLA150P847 | DLLA150P 848 | DSLA146P1440 | DLLA150P635 | DSLA150P1499 | DSLA150P1042 |
| DLLA140P1377 | DLLA152P1525 | DLLA137P1577 | DLLA157P715 | DLLA156P1719 | DSLA154P1129 |
| DLLA152P967 | DLLA152P1681 | DSLA150P1042 | DSLA146P1409 | DSLA142P1519 | DSLA146P1398 |
| DLLA145P1794 | DLLA145P2124 | ||||
|
Denso nozzle list | |||||
| DLLA150P991 | DLLA139P887 | DLLA148P915 | DLLA152P1097 | DLLA153P885 | DLLA155P964 |
| DLLA147P747 | DLLA142P852 | DLLA150P1052 | DLLA152P805 | DLLA155P1062 | DLLA155P965 |
| DLLA147P788 | DLLA145P1024 | DLLA150P835 | DLLA152P865 | DLLA155P1090 | DLLA158P984 |
| DLLA155P1044 | DLLA145P864 | DLLA155P848 | DLLA157P855 | DLLA145P1049 | DLLA150P927 |
| DLLA152P947 | DLLA145P870 | DLLA155P863 | DLLA157P855 | DLLA125P889 | DLLA155P948 |
| DLLA155P1025 | DLLA145P875 | DLLA150P866 | DLLA158P1092 | DLLA155P842 | DLLA156P799 |
| DLLA150P906 | DLLA148P765 | G3S33 | G3S6 | G3S32 | G3S47 |
| DLLA133P814 | DLLA150P815 | DLLA148P872 | DLLA155P683 | DLLA150P1026 | DLLA155P1030 |
| DLLA145P1031 | DLLA150P966 | DLLA148P924 | DLLA151P955 | DLLA153P977 | DLLA155P840 |
| DLLA148P816 | DLLA152P980 | DLLA148P932 | DLLA152P1040 | DLLA148P826 | DLLA150P991 |
| DLLA145P970 | DLLA158P834 | DLLA152P862 | DLLA158P854 | DLLA152P981 | G3S51 |
| DLLA158P1096 | DLLA158P844 | DLLA153P884 | DLLA149P703 | DLLA148P817 | G3S52 |
| For Delp nozzle list
| |||||
| L076PBD | L097PBD | L136PBD | L210PBC | L216PBC | L153PBD |
| L079PBD | L120PBD | L137PBD | L135PBD | L221PBC | L157PBD |
| L087PBD | L121PBC | L138PBD | L215PBC | L222PBC | L017PBB |
| L096PBD | L133PBD | L163PBD | L274PBC | L223PBC | L025PBC |
| L023PBC | L053PBC | L194PBC | L211PBC | G347 | L028PBC |
| L229PBC | L281PBD | L244PRD | L193PBC | L195PBC | L045PBL |
| L322PBC | L381PRD | G379 | |||
^-^ ---------ERIKC hot product
Mainly producing and selling CR injectors, nozzles, control valves, valve bonnets, CRIN repair kits, injector adjusting shims, common rail injector testers and repair tools. Besides our own brand "HAOTENG" and "DYD", we are also the sole agent of UK ERIKC (the former OEM factory of famous international brand common rail Parts).
FAQ: How does a fuel injector work?
ERIKC Answer:A fuel injector is nothing more than a high-speed valve for gasoline. An engine computer or controller is used to control the fuel injector. Contrary to popular belief, this is not done by sending power to the injector. Fuel injectors are normally fed power whenever the ignition key is on. The computer controls the negative, or ground side, of the circuit. When the computer provides the injector with a ground, the circuit is completed and current is allowed to flow through the injector. This energizes an electromagnetic coil inside the injector, which pulls a sealing mechanism (pintle, ball, or disc) away from its seat. This makes it possible for fuel to flow through the injector and into the engine. When the computer removes the electrical ground to the injector, the electromagnetic coil becomes demagnetized and a spring forces the pintle, ball, or disc shut to cut off fuel flow. Even at an engine speed of just 1000 RPM , this is done hundreds of times per minute.
FAQ: What do the terms “static” and “duty cycle” mean?
ERIKC Answer:An injector in an engine turns on and off very quickly to control the amount of fuel delivered. The amount of time an injector is turned on and delivering fuel is known as the duty cycle. This is measured as a percent, so 50% duty cycle indicates that the injector is held open and held closed for an equal amount of time. When the engine needs more fuel, the time that the injector stays on (its duty cycle) increases so that more fuel can flow into the engine. If an injector stays on all the time, it is said to be static (wide open, or 100% duty cycle). Injectors should not go static in a running engine. If an injector is static in a running engine (open 100% of the time), that injector is no longer able to control fuel delivery. This could be an indication that the injector is too small for the needs of the engine. Injector duty cycle should usually not exceed 80% in a running engine at any time.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!