| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | DLLA 155P964 Denso Injector Nozzle 947 |
| Model No | DLLA 155P 964 Denso Fuel Injector Nozzle |
| For injector | 095000-6790 , 095000-6791 , D28-001-801+C |
| For Car Engine | Shanghai Diesel 6114 |
| Oem | 093400-9640 |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | DLLA 155 P 964 , DLLA155P964 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
ERIKC Denso DLLA 150 P 866 oil diesel pump Injector Nozzle DLLA150P866 CRIN
ERIKC DLLA155P848 Fuel Injection Nozzle DLLA 155 P 848 common rail Nozzle DLLA
ERIKC DLLA 155 P 807 Diesel Nozzle DLLA 155P807 Injector Nozzle DLLA155P807 For
ERIKC DLLA 155 P 876 Fuel Injection Nozzle DLLA 155 P876 Common Rail Nozzle
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | DLLA 155P964 Denso Injector Nozzle 947 | Model No | DLLA 155P 964 Denso Fuel Injector Nozzle |
| For injector | 095000-6790 , 095000-6791 , D28-001-801+C | For Car Engine | Shanghai Diesel 6114 |
| Oem | 093400-9640 | Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | DLLA 155 P 964 , DLLA155P964 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | denso diesel injector nozzles ,common rail injector nozzles | ||
ERIKC DLLA 155 P 964 Diesel fuel injection nozzle DLLA 155P 964 denso nozzle DLLA155P964 and 093400 9640
^-^ ---------Nozzle Introduction
| Item: | DLLA155P964 Denso Injector Nozzle |
| Model No: | DLLA 155 P 964 ,093400-9640 Denso Diesel Injector Nozzle |
| OEM No: | 093400-9640 , 0934009640 , 093400 9640 , S-type nozzle injector nozzle |
| Application For Injector: | 095000-6790 , 095000-6791 , D28-001-801+C Diesel Common Rail Injector |
| Nozzle Hole Size: | 0.18 mm |
| Nozzle Hole Angle: | 155° |
| Nozzle Hole Number: | 7 |
| Needle Color: | Black |
| Net Weight: | 30g/pc |
| Gross Weight: | 50g/pc |
| Car Engine: | Shanghai Diesel 6114 |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | 1pc/tube,10pcs/box |
| Box Size: | 10(cm)*4.5(cm)*7.5(cm) |
| Warranty: | 12 month |
| Delivery Time: | Within 1-2 days after payment ,you can receive goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock, cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Payment Terms: | T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal, Ect. |
| Current Export Market: | South/North America, Europe, Mid East, Africa, Asia, Australia. |
^-^ ---------Nozzle Picture
denso cr spare parts injector nozzle
![]()
![]()
^_^ ---- Other ERIKC Nozzle List
| For BOS nozzle list | |||||
| DLLA82P1773 | DLLA145P1655 | DLLA148P2267 | DLLA150P2123 | DLLA152P1819 | DLLA162P2266 |
| DLLA118P1677 | DLLA145P1720 | DLLA148P2268 | DLLA150P2126 | DLLA152P2344 | DLLA82P1668 |
| DLLA118P1691 | DLLA145P1738 | DLLA149P1724 | DLLA150P2143 | DLLA152P2350 | DLLA82P1773 |
| DLLA118P2203 | DLLA145P2144 | DLLA149P2166 | DLLA150P2186 | DLLA152P879 | DSLA124P1659 |
| DLLA126P1776 | DLLA145P2168 | DLLA149P2332 | DLLA150P2197 | DLLA152P967 | DSLA136P804 |
| DLLA128P1510 | DLLA145P2270 | DLLA149P2345 | DLLA150P2208 | DLLA153P1721 | DSLA140P1723 |
| DLLA133P2379 | DLLA145P2301 | DLLA150P1011 | DLLA150P2339 | DLLA153P2189 | DSLA142P1474 |
| DLLA133P2491 | DLLA145P2397 | DLLA150P1076 | DLLA150P2424 | DLLA153P2210 | DSLA142P1519 |
| DLLA137P1577 | DLLA145P2411 | DLLA150P1197 | DLLA150P2436 | DLLA153P2351 | DSLA143P1523 |
| DLLA138P1533 | DLLA145P2487 | DLLA150P1298 | DLLA150P2439 | DLLA155P1514 | DSLA143P5501 |
| DLLA140P1723 | DLLA145P926 | DLLA150P1437 | DLLA150P2440 | DLLA155P1674 | DSLA143P970 |
| DLLA140P2281 | DLLA145P978 | DLLA150P1511 | DLLA151P1656 | DLLA155P2175 | DSLA146P1398 |
| DLLA141P2146 | DLLA146P1296 | DLLA150P1564 | DLLA151P2182 | DLLA155P2473 | DSLA146P1409 |
| DLLA142P1709 | DLLA146P1339 | DLLA150P1566 | DLLA151P2225 | DLLA155P822 | DSLA150P1103 |
| DLLA142P2262 | DLLA146P1405 | DLLA150P1622 | DLLA151P2240 | DLLA156P1114 | DSLA150P1247 |
| DLLA143P1404 | DLLA146P1581 | DLLA150P1666 | DLLA151P2407 | DLLA156P1367 | DSLA150P1248 |
| DLLA143P1696 | DLLA146P1783 | DLLA150P1683 | DLLA151P2421 | DLLA156P1368 | DSLA150P783 |
| DLLA143P2364 | DLLA147P1702 | DLLA150P1781 | DLLA152P1525 | DLLA156P1509 | DSLA150P800 |
| DLLA160P1063 | DLLA147P2405 | DLLA150P1803 | DLLA152P1678 | DLLA156P1719 | DSLA152P1287 |
| DLLA144P1565 | DLLA148P1067 | DLLA150P1808 | DLLA152P1681 | DLLA157P2447 | DSLA154P1129 |
| DLLA144P1707 | DLLA148P1688 | DLLA150P1828 | DLLA152P1690 | DLLA158P1385 | DSLA154P1320 |
| DLLA144P2273 | DLLA148P2221 | DLLA150P2121 | DLLA152P1768 | DSLA158P974 | DSLA156P736 |
| Denso nozzle list | |||||
| DLLA139P887 | DLLA148P915 | DLLA152P1097 | DLLA153P885 | DLLA155P964 | DLLA158P1096 |
| DLLA142P852 | DLLA150P1052 | DLLA152P805 | DLLA155P1062 | DLLA155P965 | DLLA158P834 |
| DLLA145P1024 | DLLA150P835 | DLLA152P865 | DLLA155P1090 | DLLA155P984 | DLLA158P844 |
| DLLA145P864 | DLLA150P866 | DLLA158P1092 | DLLA155P842 | DLLA156P799 | DLLA158P854 |
| DLLA145P870 | DLLA150P906 | DLLA152P947 | DLLA155P848 | DLLA157P855 | |
| DLLA147P1049 | DLLA150P927 | DLLA152P947B | DLLA155P863 | G3S33 | |
| DLLA147P788 | DLLA150P991 | DLLA153P884 | DLLA155P948 | G3S6 | |
| For Delp nozzle list | |||||
| L017PBB | L076PBD | L097PBD | L136PBD | L210PBC | L216PBC |
| L025PBC | L079PBD | L120PBD | L137PBD | L210PBC | L221PBC |
| L028PBC | L087PBD | L121PBC | L138PBD | L215PBC | L222PBC |
| L045PBL | L096PBD | L133PBD | L163PBD | L274PBC | |
^-^ ---------ERIKC hot product
Mainly producing and selling CR injectors, nozzles, control valves, valve bonnets, CRIN repair kits, injector adjusting shims, common rail injector testers and repair tools. Besides our own brand "HAOTENG" and "DYD", we are also the sole agent of UK ERIKC (the former OEM factory of famous international brand common rail Parts).
![]()
Frequently Asked Questions and Failure Analysis?
ERIKC Answer: Symptoms of failure: The engine began to shiver at intervals of 1100 rpm.
Cause of failure: Coolant temperature sensor failure.
Fault nature: electrical failure.
Failure analysis: This fault is caused by the poor contact of the coolant temperature sensor's plastic body breakage. Sometimes the sensor signal does not make the oil supply of the fuel system unstable, and the speed cannot be switched on. It can only reach 1700 rpm, and the coolant is replaced. Temperature sensor, troubleshooting.
Frequently Asked Questions and Failure Analysis?
ERIKC Answer: Symptoms: After the engine starts, there is no response to stepping on the accelerator.
Failure reason: Electronic throttle failure.
Fault nature: electrical failure.
Treatment method: Replace the electronic throttle.
Failure Analysis: This fault may be caused by poor contact of the electronic throttle connector. Before replacement, try replugging (turning off the power supply) first, and replace it after troubleshooting the poor contact. It should be noted that after the power is turned on, the system will have a self-test process of about 5 seconds. If the engine is started immediately when the gas pedal is pressed, even if the electronic throttle is not faulty, it may not react immediately and it can return to normal after a few seconds. .
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!