| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC F00RJ03496 original injector repair kit |
| Include | DLLA150P2123 + F00RJ02806 |
| Application For Injector | 0445120165 0445120291 |
| For Car Engine | YUICHAI |
| Warranty | 12 month |
| Shipping Way | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | F00RJ03496 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
ERIKC 7135-620 For Delp diesel injector repair kits nozzle L184PRD + 9308-622B
ERIKC 7135-656 diesel fuel pump injection repair kit EJBR00504Z includ For Delp
ERIKC 7135-626 diesel truck For Delp injector repair kits L274PBD nozzle 9308
ERIKC 7135-657 For Delp oil injector repair kit nozzle L150PBD and valve 9308
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC F00RJ03496 original injector repair kit | Include | DLLA150P2123 + F00RJ02806 |
| Application For Injector | 0445120165 0445120291 | For Car Engine | YUICHAI |
| Warranty | 12 month | Shipping Way | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | F00RJ03496 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | diesel injector repair kits ,diesel injection pump repair kit | ||
ERIKC F00RJ03496 original injector repair kit F 00R J03 496 For BOS Repair Kit F00R J03 496 for 0445120165
Repair Kit description
| Item: | F 00R J03 496 CRIN nozzle overhaul kit |
| Model No.: | F00R J03 496 , F00RJ03496 , F ooR J03 496 , FooR J03 496 , FooRJ03496 diesel injector overhaul kit |
| Application For nozzle: | DLLA 150P2123 , DLLA 150 P 2123 , DLLA150P2123 , 0 433 172 123 injector nozzle |
| Suit For valve | F 00R J02 806 , F00R J02 806 , F ooR J02 806 fuel pump valve |
| Relevant Repair Kits: | (F 00V C99 002 , F00V C05 001) Diesel fuel injector repair kit |
| Auxiliary Injector ball seat: | F 00V C21 001 , F00V C21 001 , F00VC21001 seat valve |
| Car or Engine Type: | YuC-hai YC6J EU4 |
| Color: | Slivery |
| Net Weight: | 60g/pc |
| Gross Weight: | 92g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | 1piece/box |
| Warranty: | 12 month |
| Delivery Time: | Within 1-2 days after payment , you can receive goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock , cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL , FedEx , UPS , TNT , EMS , ARAMEX , By Air. |
| Payment Terms: | T/T , Western Union , MoneyGram , PayPal , Ect. |
| Current Export Market: | South/North America , Europe , Mid East , Africa , Asia , Australia. |
Repair Kit Picture
![]()
Injector Repair Kit list
| For Delp Injector Repair Kit | |||
| 7135-625 | 7135-644 | 7135-618 | 7135-650 |
| 7135-651 | 7135-656 | 7135-619 | 7135-620 |
| 7135-654 | 7135-655 | 7135-576 | 7135-653 |
| 7135-660 | 7135-645 | 7135-583 | 7135-649 |
| 7135-659 | 7135-732 | 7135-733 | 7135-657 |
| 7135-661 | 7135-734 | 7135-622 | 7135-616 |
| 7135-648 | 7135-735 | 7135-657 | 7135-573 |
| 7135-647 | 7135-626 | 7135-658 | 7135-662 |
| 7135-623 | 7135-617 | ||
| For BOS Injector Repair Kit | |||
| F00RJ03284 | F00RJ03491 | F00RJ03483 | F00RJ03531 |
| F00RJ03281 | F00RJ03498 | F00RJ03482 | F00RJ03546 |
| F00RJ03509 | F00RJ03548 | F00RJ03289 | F00RJ03468 |
| F00RJ03285 | F00RJ03494 | F00RJ03510 | F00RJ03484 |
| F00RJ03488 | F00RJ03472 | F00RJ03514 | F00RJ03469 |
| F00RJ03283 | F00RJ03282 | F00RJ03286 | F00RJ03515 |
| F00RJ03504 | F00RJ03287 | F00RJ03506 | F00RJ03496 |
| F00RJ03290 | F00RJ03486 | F00RJ03288 | F00RJ03521 |
| For BOS Injector Big Repair Kit | |||
| F00ZC99021 | F00ZC99034 | F00ZC99024 | F00ZC99023 |
| F00ZC99038 | F00ZC99031 | F00ZC99053 | F00ZC99028 |
| F00ZC99035 | F00ZC99045 | F00ZC99022 | F00ZC99037 |
| F00ZC99025 | F00ZC99029 | F00ZC99026 | F00ZC99043 |
| F00ZC99041 | F00ZC99039 | F00ZC99051 | F00ZC99040 |
| F00ZC99050 | F00ZC99032 | F00ZC99033 | F00ZC99046 |
| F00ZC99027 | F00ZC99030 | F00ZC99042 | |
| Denso Injector Repair Kit | |||
| 095000-670# | 095000-547# | 095000-890# | 095000-066# |
| 095000-534# | 095000-801# | 095000-635# | 095000-810# |
| 095000-550# | 095000-679# | 095000-659# | 095000-887# |
| 095000-639# | 095000-650# | 095000-548# | 095000-536# |
| 095000-551# | 095000-522# | 095000-873# | 095000-636# |
| 095000-592# | 095000-865# | 095000-829# | 095000-622# |
| 095000-776# | 095000-593# | 095000-525# | 095000-535# |
| 095000-555# | 095000-521# | 095000-178# | 095000-638# |
ERIKC hot product
Mainly producing and selling CR injectors, nozzles, control valves, valve bonnets, CRIN repair kits, injector adjusting shims, common rail injector testers and repair tools. Besides our own brand "HAOTENG" and "DYD", we are also the sole agent of UK ERIKC (the former OEM factory of famous international brand common rail Parts).
Injector FAQ
FAQ:Does fuel pressure affect injector flow?
ERIKC Answer:Increasing the fuel pressure will increase the injector flow rate as follows: Square Root (New Pressure/Old Pressure). For instance, doubling the fuel pressure will theoretically raise flow by approximately 41%.
What is the maximum fuel pressure that I can run?
Maximum pressure is application dependent, but varies from 160Bar to about 220Bar. It is not recommended to go above the maximum factory pressure, because it can severely reduce fuel pump life, and does not result in a dramatic increase in flow rates.
FAQ: How can I clean my fuel injectors?
ERIKC Answer:Under most conditions you should not need to clean your fuel injectors. However if you do, erikc offers this as a service. Contact Us for details.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!