| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIIKC common rail Repair Kits FOORJ03548 |
| Include | DLLA152P2344 + F00RJ01692 |
| Application For Injector | 0445120343 |
| For Car Engine | WEICHAI |
| Warranty | 12 month |
| Shipping Way | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | FOORJ03548 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
ERIKC 7135-620 For Delp diesel injector repair kits nozzle L184PRD + 9308-622B
ERIKC 7135-656 diesel fuel pump injection repair kit EJBR00504Z includ For Delp
ERIKC 7135-626 diesel truck For Delp injector repair kits L274PBD nozzle 9308
ERIKC 7135-657 For Delp oil injector repair kit nozzle L150PBD and valve 9308
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIIKC common rail Repair Kits FOORJ03548 | Include | DLLA152P2344 + F00RJ01692 |
| Application For Injector | 0445120343 | For Car Engine | WEICHAI |
| Warranty | 12 month | Shipping Way | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | FOORJ03548 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | diesel injector repair kits ,diesel injection pump repair kit | ||
ERIKC F00RJ03548 For BOS diesel nozzle DLLA152P2344 common rail repair Kits F 00R J03 548 for 0445120343 injector
Repair Kit description
| Item: | F 00R J03 548 CRIN injecteur overhaul kit |
| Model No.: | F00R J03 548 , F00RJ03548, F ooR J03 548 ,FooR J03 548 ,FooRJ03548 Genuine overhaul kit |
| Application For nozzle: | DLLA 152 P 2344 , DLLA 152P2344 , DLLA152P2344 , 0 433 172 344 injector nozzle |
| Suit For valve | F 00R J01 692 , F00R J01 692 , FooR J01 692 fuel pump valve |
| Relevant Repair Kits: | (F 00V C99 002 , F00V C05 001) Diesel fuel injector repair kit |
| Auxiliary Injector ball seat: | F 00V C21 001 , F00V C21 001 , F00VC21001 seat valve |
| Car or Engine Type: | Weic-hai WD10-EU4 |
| Color: | Slivery |
| Net Weight: | 60g/pc |
| Gross Weight: | 92g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | 1piece/box |
| Warranty: | 12 month |
| Delivery Time: | Within 1-2 days after payment , you can receive goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock , cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL , FedEx , UPS , TNT , EMS , ARAMEX , By Air. |
| Payment Terms: | T/T , Western Union , MoneyGram , PayPal , Ect. |
| Current Export Market: | South/North America , Europe , Mid East , Africa , Asia , Australia. |
Repair Kit Picture
![]()
![]()
Injector Repair Kit list
| For Delp Injector Repair Kit | |||
| 7135-625 | 7135-644 | 7135-618 | 7135-650 |
| 7135-651 | 7135-656 | 7135-619 | 7135-620 |
| 7135-654 | 7135-655 | 7135-576 | 7135-653 |
| 7135-660 | 7135-645 | 7135-583 | 7135-649 |
| 7135-659 | 7135-732 | 7135-733 | 7135-657 |
| 7135-661 | 7135-734 | 7135-622 | 7135-616 |
| 7135-648 | 7135-735 | 7135-657 | 7135-573 |
| 7135-647 | 7135-626 | 7135-658 | 7135-662 |
| 7135-623 | 7135-617 | ||
| For BOS Injector Repair Kit | |||
| F00RJ03284 | F00RJ03491 | F00RJ03483 | F00RJ03531 |
| F00RJ03281 | F00RJ03498 | F00RJ03482 | F00RJ03546 |
| F00RJ03509 | F00RJ03548 | F00RJ03289 | F00RJ03468 |
| F00RJ03285 | F00RJ03494 | F00RJ03510 | F00RJ03484 |
| F00RJ03488 | F00RJ03472 | F00RJ03514 | F00RJ03469 |
| F00RJ03283 | F00RJ03282 | F00RJ03286 | F00RJ03515 |
| F00RJ03504 | F00RJ03287 | F00RJ03506 | F00RJ03496 |
| F00RJ03290 | F00RJ03486 | F00RJ03288 | F00RJ03521 |
| For BOS Injector Big Repair Kit | |||
| F00ZC99021 | F00ZC99034 | F00ZC99024 | F00ZC99023 |
| F00ZC99038 | F00ZC99031 | F00ZC99053 | F00ZC99028 |
| F00ZC99035 | F00ZC99045 | F00ZC99022 | F00ZC99037 |
| F00ZC99025 | F00ZC99029 | F00ZC99026 | F00ZC99043 |
| F00ZC99041 | F00ZC99039 | F00ZC99051 | F00ZC99040 |
| F00ZC99050 | F00ZC99032 | F00ZC99033 | F00ZC99046 |
| F00ZC99027 | F00ZC99030 | F00ZC99042 | |
| Denso Injector Repair Kit | |||
| 095000-670# | 095000-547# | 095000-890# | 095000-066# |
| 095000-534# | 095000-801# | 095000-635# | 095000-810# |
| 095000-550# | 095000-679# | 095000-659# | 095000-887# |
| 095000-639# | 095000-650# | 095000-548# | 095000-536# |
| 095000-551# | 095000-522# | 095000-873# | 095000-636# |
| 095000-592# | 095000-865# | 095000-829# | 095000-622# |
| 095000-776# | 095000-593# | 095000-525# | 095000-535# |
| 095000-555# | 095000-521# | 095000-178# | 095000-638# |
ERIKC hot product
Mainly producing and selling CR injectors, nozzles, control valves, valve bonnets, CRIN repair kits, injector adjusting shims, common rail injector testers and repair tools. Besides our own brand "HAOTENG" and "DYD", we are also the sole agent of UK ERIKC (the former OEM factory of famous international brand common rail Parts).
Injector FAQ
FAQ: How to keep your injectors cleaner longer
ERIKC Answer:2004-and-newer vehicles are less likely to need fuel injectors cleaning as often, because newer designs and today’s better fuel additives reduce fouling. Pre-2004 models benefit from the use of high quality fuel, as this decreases (but doesn’t eliminate) the need for periodic injector cleaning. There are plenty of “cure-in-a-can” fuel system products, but you shouldn’t waste money or risk damage on these potions. The only do-it-yourself fuel system cleaner that works and won’t damage your car is Techron from Chevron. We’re not talking about relying on the low level they put in their fuel at the pumps, we mean dumping a 20oz bottle into the gas tank. For real benefit, Techron must be used at least every 4,000 miles or so. Unfortunately, even when used properly, Techron doesn’t work as well as professional-grade cleaning systems. Your injectors will still need to be properly cleaned eventually.
FAQ: How to clean your injectors properly
ERIKC Answer:The best commercially available systems for cleaning fuel injectors use a self-contained fuel delivery system with a detergent-enhanced gasoline, pumped directly into the fuel injection system of the engine. This system circulates detergents thru your fuel rail and pressure regulator, using a venture action to remove insoluble material from the injector inlet screens, before cleaning the injector ports, rather than just spraying solvent thru the injector. The complete fuel rail (injectors, screens, hoses, and regulator) is scrubbed clean first, and then the engine is run for about 30 minutes to clean the injector nozzles. These systems hold many advantages over the pressurized-can cleaning setups from years past, (which actually never worked very well at all in our opinion).
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!