| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal |
| Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment |
| Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC 0445120215 auto part F OOR J03 289 |
| Include | DLLA149P2166 + F00RJ02035 |
| Application For Injector | 0445120215 0445120394 |
| For Car Engine | FAW |
| Warranty | 12 month |
| Shipping Way | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Brand Name | ERIKC |
| Model Number | FOORJ03289 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
ERIKC 7135-620 For Delp diesel injector repair kits nozzle L184PRD + 9308-622B
ERIKC 7135-656 diesel fuel pump injection repair kit EJBR00504Z includ For Delp
ERIKC 7135-626 diesel truck For Delp injector repair kits L274PBD nozzle 9308
ERIKC 7135-657 For Delp oil injector repair kit nozzle L150PBD and valve 9308
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, paypal | Supply Ability | 10000+ |
| Delivery Time | 1-3 days after payment | Packaging Details | erikc standard pack |
| Item | ERIKC 0445120215 auto part F OOR J03 289 | Include | DLLA149P2166 + F00RJ02035 |
| Application For Injector | 0445120215 0445120394 | For Car Engine | FAW |
| Warranty | 12 month | Shipping Way | DHL, FedEx, UPS, TNT, EMS, ARAMEX, By Air. |
| Brand Name | ERIKC | Model Number | FOORJ03289 |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | diesel injector repair kits ,diesel injection pump repair kit | ||
ERIKC 0445120215 auto part F OOR J03 289 ( FOORJ03289 ) Common rail injector nozzle DLLA149P2166 repair kit FOOR J03 289
Repair Kit description
| Item: | F 00R J03 289 diesel pump repair kit |
| Model No.: | F00R J03 289 , F00RJ03 289 , F ooR J03 289 ,FooR J03 289 , FooRJ03289 fuel injector rail kit |
| Application For nozzle: | DLLA149P2166 , DLLA 149 P 2166 , DLLA 149P2166 , 0 433 172 166 injector nozzle |
| Suit For valve | F 00R J02 035 , F00R J02 035 , F ooR J02 035 fuel pump valve |
| Relevant Repair Kits: | (F 00V C99 002 , F00V C05 001) Diesel fuel injector repair kit |
| Auxiliary Injector ball seat: | F 00V C21 001 , F00V C21 001 , F00VC21001 seat valve |
| Car or Engine Type: | FAW ,Jiefang Truck J5,J6 , Xichai 390PS, 430PS, 6DM2 Liberation J6 Xichai CA6DM2 |
| Color: | Slivery |
| Net Weight: | 60g/pc |
| Gross Weight: | 92g/pc |
| Brand Name: | ERIKC |
| Material: | High-speed Steel |
| Certificate: | CE , ISO9001 |
| Packaging Details: | 1piece/box |
| Warranty: | 12 month |
| Delivery Time: | Within 1-2 days after payment , you can receive goods within 6-12 day. |
| Stock: | In stock , cannot be naked without packing in air for a long time. |
| Shipping Way: | DHL , FedEx , UPS , TNT , EMS , ARAMEX , By Air. |
| Payment Terms: | T/T , Western Union , MoneyGram , PayPal , Ect. |
| Current Export Market: | South/North America , Europe , Mid East , Africa , Asia , Australia. |
Repair Kit Picture
![]()
![]()
Injector Repair Kit list
| For Delp Injector Repair Kit | |||
| 7135-625 | 7135-644 | 7135-618 | 7135-650 |
| 7135-651 | 7135-656 | 7135-619 | 7135-620 |
| 7135-654 | 7135-655 | 7135-576 | 7135-653 |
| 7135-660 | 7135-645 | 7135-583 | 7135-649 |
| 7135-659 | 7135-732 | 7135-733 | 7135-657 |
| 7135-661 | 7135-734 | 7135-622 | 7135-616 |
| 7135-648 | 7135-735 | 7135-657 | 7135-573 |
| 7135-647 | 7135-626 | 7135-658 | 7135-662 |
| 7135-623 | 7135-617 | ||
| For BOS Injector Repair Kit | |||
| F00RJ03284 | F00RJ03491 | F00RJ03483 | F00RJ03531 |
| F00RJ03281 | F00RJ03498 | F00RJ03482 | F00RJ03546 |
| F00RJ03509 | F00RJ03548 | F00RJ03289 | F00RJ03468 |
| F00RJ03285 | F00RJ03494 | F00RJ03510 | F00RJ03484 |
| F00RJ03488 | F00RJ03472 | F00RJ03514 | F00RJ03469 |
| F00RJ03283 | F00RJ03282 | F00RJ03286 | F00RJ03515 |
| F00RJ03504 | F00RJ03287 | F00RJ03506 | F00RJ03496 |
| F00RJ03290 | F00RJ03486 | F00RJ03288 | F00RJ03521 |
| For BOS Injector Big Repair Kit | |||
| F00ZC99021 | F00ZC99034 | F00ZC99024 | F00ZC99023 |
| F00ZC99038 | F00ZC99031 | F00ZC99053 | F00ZC99028 |
| F00ZC99035 | F00ZC99045 | F00ZC99022 | F00ZC99037 |
| F00ZC99025 | F00ZC99029 | F00ZC99026 | F00ZC99043 |
| F00ZC99041 | F00ZC99039 | F00ZC99051 | F00ZC99040 |
| F00ZC99050 | F00ZC99032 | F00ZC99033 | F00ZC99046 |
| F00ZC99027 | F00ZC99030 | F00ZC99042 | |
| Denso Injector Repair Kit | |||
| 095000-670# | 095000-547# | 095000-890# | 095000-066# |
| 095000-534# | 095000-801# | 095000-635# | 095000-810# |
| 095000-550# | 095000-679# | 095000-659# | 095000-887# |
| 095000-639# | 095000-650# | 095000-548# | 095000-536# |
| 095000-551# | 095000-522# | 095000-873# | 095000-636# |
| 095000-592# | 095000-865# | 095000-829# | 095000-622# |
| 095000-776# | 095000-593# | 095000-525# | 095000-535# |
| 095000-555# | 095000-521# | 095000-178# | 095000-638# |
ERIKC hot product
Mainly producing and selling CR injectors, nozzles, control valves, valve bonnets, CRIN repair kits, injector adjusting shims, common rail injector testers and repair tools. Besides our own brand "HAOTENG" and "DYD", we are also the sole agent of UK ERIKC (the former OEM factory of famous international brand common rail Parts).
Injector FAQ
FAQ: Common Rail Fuel Injector Frequently Asked Questions. Pin stuck?
ERIKC Answer:The moisture or acid in diesel oil will cause the needle valve to rust and get stuck. After the conical surface of the needle valve is damaged, the combustible gas in the cylinder will invade into the mating surface to form carbon deposits, which will cause the needle valve to seize the fuel injector. Loss of fuel injection causes the cylinder to stop working.
Remedy: Remove the injector, remove the nozzle assembly, use the tool to pull out the needle valve. If it is not easy to pull out, you can first put the fuel injector into the diesel heating about 20 minutes and then take it. Take a copper pad on the tail of the needle valve, and pull the pliers to grip the tail while rotating. Remove it, place it in the cleaning solution, clean it, and reload it. If it is dirt intrusion, it will be flexible after cleaning. If it is due to the flexible geometry of the coupling, it is necessary to add a small amount of grinding paste, gently polish it, and polish it.
FAQ: Common Rail Fuel Injector FAQ. Injector Poor Atomization?
ERIKC Answer:When the injection pressure is too low, the nozzle hole wears carbon, the spring face wears or the elastic force drops. This will cause the injector to open in advance, delay closing, and cause poor atomization of the fuel injection. The power of the diesel engine was reduced, the exhaust gas was black smoke, and the machine operation sound was not normal. In addition, because the diesel droplets with too large particle size do not fully burn, they flow down the cylinder wall into the oil pan, which increases the oil level of the oil, lowers the viscosity, deteriorates the lubrication, and may cause an accident of burning the cylinder. At this point, the injector should be disassembled, cleaned, overhauled, and recommissioned.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
1997
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
300~400
Ecer Certification:
Site Member
Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad... Zhengzhou Liseron Oil Pump & Nozzle Co., Ltd is specialized in core spare parts of diesel injection system for more than 20 years, is dedicated to produce and sell CR fuel system components.We have an excellent R & D team as well as advanced processing & testing equipment. With purely ad...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!