| Supply Ability | 7000MT/MONTH |
| Delivery Time | 15days after the receipt of down payment |
| Packaging Details | in bulk or in bundles |
| Material | X56,X65 |
| End | Beveled |
| Protector | steel protectors |
| Surface | black painting |
| Marking | as per API standard or customer's request |
| Packing | in bulk |
| Brand Name | Huibo |
| Certification | API 5L |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
ERW Galvanized Steel Tubes
Galvanized Carbon Steel Pipes for Fence Structures
Supplier of Galvanized Steel Pipes in China
NPT Threaded Galvanized Tubes from HEBEI
Product Specification
| Supply Ability | 7000MT/MONTH | Delivery Time | 15days after the receipt of down payment |
| Packaging Details | in bulk or in bundles | Material | X56,X65 |
| End | Beveled | Protector | steel protectors |
| Surface | black painting | Marking | as per API standard or customer's request |
| Packing | in bulk | Brand Name | Huibo |
| Certification | API 5L | Place of Origin | CHINA |
ERW X56 Line Pipe is always used in water/gas transmission or some well drilling projects.
The execute standard: API 5L PSL1/PSL2
| Company | Cangzhou High Booming Pipe Equipments Co.,Ltd |
| Product Name | ERW |
| Surface Treatment | light-oiled, black painting , hot galvanizing, sand blasting, FBE, 2PE, 3PE etc |
| Production Standard | API 5L, ASTM A53, BS1387, EN10219, EN10210, SY/T5768 -2006, GB/T3091 -2008, GB/T9711 -1, JIS G3444, JIS G3452 |
| Steel grade | S235, S275, S355, A53, Q195, Q235, Q345, L245, L290, Gr.B, X42-70 etc |
| O.D | 1/2″ -24″ ( 21.3-610mm) |
| W.T | 2-20mm |
| Length | R1( 6.10-7.32m ), R2( 8.53-9.75m), R3(11.58-12.80m) |
| packing details | in bundles with steel strips or in bulk as per the loading requirements |
| End | Plain, Beveled |
| MOQ | 10 Ton |
| Payment term | T/T,L/C |
| Delivery date | According to The Specifications And the Quantities Of Each Contract |
| Application | civil building and construction, petrochemical sector, light market, fluid transferring sector, mechanical components. |
| Main Market | South and East Asia, Middle East, Europe and America |
| Telephone No. | +86-19331795953 |
| Fax No. | +86-19331795953 |
![]()
We, Hebei Borun Electric Resistance Welded Pipe Manufacturing Co.,Ltd are an international manufacturer of Tubular pipe for Oilfield and Energy Production. We offer pipe for Petrochemical industry, chemical industry, power industry, agricultural irrigation and urban construction, and even pipeline transmission. Except for ERW welded pipe, we also work on Casing pipe, oil tubing, seamless carbon pipe, spiral welded pipe, square tube, and pipe fittings. If you are interested , welcome to have a talk. We wil always be here to give the best service.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2007
Total Annual:
$50,000,000-$100,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Site Member
Who We Are Cangzhou High Booming Pipe Equipments Co.Ltd is a leading manufacturer & exporter of steel pipe & pipe fittings in China. Located in Cangzhou, a well-known “steel city” and near to Tianjin, we can make the delivery and container loading muc... Who We Are Cangzhou High Booming Pipe Equipments Co.Ltd is a leading manufacturer & exporter of steel pipe & pipe fittings in China. Located in Cangzhou, a well-known “steel city” and near to Tianjin, we can make the delivery and container loading muc...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!