Products
Manufacturer of a wide range of products which include Rechargeable 2 Wheel 3 Wheeler Battery 60V 75Ah Lithium Ion Battery For Electric,Customized 60V 25Ah Electric Scooter Lithium Battery Pack, BCSWINERGY Supplier,60V 25Ah Large ...
MOQ: 10 units
Price:
| Payment Terms | L/C、T/T |
| Supply Ability | 1000units per month |
| Max Load Quantity(cells) | 495g |
| Battery Type | Liquid |
| Cycle Life | 1500 cycles |
| Dimension (L*W*H) | 480*270*185(MM) |
| Application | Electric Bicycles/Scooters |
| Weight | 37kg |
| Operating Temperature(℃) | 0-55℃ |
| Cathode Materials | LiFePO4 |
| Brand Name | BTR |
| Model Number | 60V 75Ah |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE、ISO、UN38.3 |
MOQ: 10 units
Price:
| Payment Terms | L/C、T/T |
| Supply Ability | 1000units per month |
| Max Load Quantity(cells) | 495g |
| Battery Type | Liquid |
| Cycle Life | 1500 cycles |
| Dimension (L*W*H) | 180*165*265(MM) |
| Application | Electric Bicycles/Scooters |
| Weight | 11kg |
| Operating Temperature(℃) | 0-55℃ |
| Cathode Materials | LiFePO4 |
| Brand Name | BTR |
| Model Number | 60V 25Ah |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE、ISO、UN38.3 |
MOQ: 10 units
Price: Pricing is negotiable based on order quantity
| Payment Terms | L/C、T/T |
| Supply Ability | 1000units per month |
| Packaging Details | 180 * 165 * 265 (MM)、11 (kg) |
| model | 60V25Ah |
| BMS Compatible | 40A intelligent / hardware |
| Box size | 180 * 165 * 265 (MM) |
| Product weight | 11 (kg) |
| Suitable power | 800W |
| Brand Name | BTR |
| Model Number | 60V 25Ah |
| Certification | CE、ISO、UN38.3 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10 units
Price: Pricing is negotiable based on order quantity
| Payment Terms | L/C、T/T |
| Supply Ability | 1000units per month |
| Packaging Details | 540*320*220(MM)、45 (kg) |
| model | 60V100Ah |
| BMS Compatible | 100A intelligent / hardware |
| Box size | 540*320*220(MM) |
| Product weight | 45 (kg) |
| Suitable power | 2000W |
| Brand Name | BTR |
| Model Number | 60V 100Ah |
| Certification | CE、ISO、UN38.3 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10 units
Price: Pricing is negotiable based on order quantity
| Supply Ability | 1000units per month |
| Packaging Details | 430 * 235 * 185 (MM)、23 (kg) |
| Payment Terms | L/C、T/T |
| model | 60V50Ah |
| BMS Compatible | 60A intelligent / hardware |
| Box size | 430 * 235 * 185 (MM) |
| Product weight | 23 (kg) |
| Suitable power | 1200W |
| Brand Name | BTR |
| Model Number | 60V 50Ah |
| Certification | CE、ISO、UN38.3 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10 units
Price: $179-529 / unit
| Payment Terms | L/C、T/T |
| Supply Ability | 1000units per month |
| Packaging Details | 480 * 270 * 185 (MM)、32 (kg) |
| model | 60V75Ah |
| BMS Compatible | 80A intelligent / hardware |
| Suitable power | 1600W |
| Product weight | 32 (kg) |
| Box size | 480 * 270 * 185 (MM) |
| Brand Name | BTR |
| Model Number | 60V 75Ah |
| Certification | CE、ISO、UN38.3 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!